Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2023 r.
9:04

Pomnik Kaczyńskiego będzie nieco mniejszy. Dotarliśmy do dokumentacji, którą PIS trzymało w tajemnicy

(fot. wizualizacja)

O metr krótszy będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego, który ma stanąć w pobliżu pl. Teatralnego w Lublinie. Tak wynika z projektu decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek o jej wydanie złożyła fundacja związana z „Solidarnością”, a w dokumentacji znalazły się utrzymywane dotychczas w tajemnicy nazwiska projektantów monumentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 20 października ubiegłego roku pomnik ma stanąć na skwerze abp. Życińskiego, czyli w zagajniku sąsiadującym z pl. Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur. Dokument określił także wysokość pomnika. Odlana z brązu postać tragicznie zmarłego prezydenta ma mieć 291 cm wysokości. Za nią zaprojektowano konstrukcję z kamiennych płyt o zróżnicowanej wysokości (od 2,9 m z lewej do 4,1 m z prawej strony) i o długości 11 metrów (12 m z cokołem). Radni zastrzegli jednak, by finalnie bryła stanowiąca tło dla figury przedstawiającej Lecha Kaczyńskiego została istotnie zmniejszona.

Ma być krótszy o metr

Dotarliśmy do projektu decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia. To dokument niezbędny do rozpoczęcia starań o pozwolenie na budowę. Z załączonej do niego wizualizacji wynika, że konstrukcja będzie krótsza o metr, a wraz z cokołem –o półtora. W treści projektu pisma pojawia się maksymalna dopuszczalna wysokość określona na 4,1 m. Czyli dokładnie tyle, ile przewiduje październikowa uchwała.

– Wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla budowy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wpłynął w grudniu ubiegłego roku i uzupełniono go miesiąc później, w styczniu tego roku. Aktualnie trwa postępowanie w tej sprawie, projekt decyzji skierowano do uzgodnień – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Postawili masz, teraz chcą pomnika

Wniosek złożyła Fundacja “Ruch Solidarności Rodzin”. Ta sama, która odpowiadała za finansowaną przez spółki Skarbu Państwa budowę 35-metrowego Masztu Niepodległości na rondzie obok lubelskiego zamku. Pod dokumentem datowanym na 15 grudnia podpisali się prezes zarządu fundacji Marek Wątorski i członek zarządu Wiesława Stec. Oboje pełnią istotne funkcje w zarządzie NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowowschodniego.

W latach 2007-2020 Fundacja “Ruch Solidarności Rodzin” otrzymała 2,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na realizację siedmiu projektów dotyczących m.in. edukacyjnego rozwoju gmin Niemce i Kraśnik. Wartość wszystkich projektów wynosiła 2,9 mln zł. W komisji rewizyjnej fundacji zasiada m.in. Józef Michalczyk. Taką samą funkcję pełni w Stowarzyszeniu Rozwoju Lubelszczyzny “Rozwój i Praca”. Wiceprezesem zarządu w tej organizacji jest nie kto inny jak sam minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Należy do niej również Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

W dokumentacji, do której dotarliśmy, znajdują się m.in. nazwiska projektantów pomnika (fot. TOMA)

Znamy projektantów

Wśród załączników dołączonych do dokumentacji możemy znaleźć także utrzymywaną dotychczas w tajemnicy informację o autorach projektu pomnika. Są to lubelscy artyści Maria Marek-Prus i Piotr Prus. To autorzy m.in. monumentu przedstawiającego Romana Dmowskiego, jaki w 2006 roku został odsłonięty w Warszawie. Ich dzieła mogą kojarzyć także mieszkańcy regionu. To oni zaprojektowali trzymetrową miedzianą kurę będącą symbolem organizowanego w Lublinie Jarmarku Jagiellońskiego, makietę dawnego kościoła farnego na lubelskim pl. Po Farze, rzeźby niedźwiedzi i ducha Bielucha usytuowane w dolinie rzeki Uherki w Chełmie czy pomniki Józefa Piłsudskiego i Jana Olszewskiego w Tomaszowie Lubelskim.

Odsłonięcie na urodziny?

Zadzwoniliśmy do pracowni, która zaprojektowała monument Lecha Kaczyńskiego. Telefon odebrał Piotr Prus.

– Proszę się kontaktować z komitetem budowy pomnika – usłyszeliśmy w słuchawce, gdy zapytaliśmy, czy pomnik jest już gotowy.

Jedynym przedstawicielem Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Śp. Lecha Kaczyńskiego, który do tej pory wystąpił publicznie jest marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Polityk PiS podpisał się pod ubiegłorocznym wnioskiem do Rady Miasta o przyjęcie uchwały w sprawie lokalizacji pomnika. Wczoraj nie chciał z nami na ten temat rozmawiać.

Dodzwoniliśmy się do członkini zarządu Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” Wiesławy Stec. Po konsultacji z Markiem Wątorskim przekazała nam, że prace związane z budową pomnika są na „etapie uzgodnieniowym”, a o termin jego planowanego odsłonięcia powinniśmy pytać rzecznika społecznego komitetu. – Kto nim został? – dopytujemy. – To jest w fazie ustaleń – słyszymy w odpowiedzi.

Ale w kuluarach krąży już nieoficjalna data.

– Mówi się o okolicach urodzin Lecha Kaczyńskiego (18 czerwca – red.). To krótki termin, ale patrząc na zaangażowanie w ten projekt wielu osób, możliwy do osiągnięcia – twierdzi jeden z naszych rozmówców z Prawa i Sprawiedliwości. Ale zaznacza, że oficjalne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Otoczenie pomnika nawiązuje do architektury budynku Centrum Spotkania Kultur, który dominuje przy placu – możemy przeczytać w opisie projektu pomnika Lecha Kaczyńskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty