Operacja „Feniks”, której celem było niwelowanie skutków powodzi i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom Dolnego Śląska, to główne wydarzenie w 2024 roku dla żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po za tym, jak zwykle: poligon, strzelania i nieustanne doskonalenie wojskowego rzemiosła.
W minionym roku 2024 szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło ponad 800 nowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Obecnie brygada liczy ponad 3000 żołnierzy. W 2024 roku brygada przeprowadziła siedem szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla ochotników z Lubelszczyzny.
– Brygada wzbogaciła się również o nowych podporuczników i kaprali, czyli żołnierzy którzy skorzystali z możliwości rozwoju i ukończyli z powodzeniem kurs podoficerski SONDA oraz oficerski AGRYKOLA – mówi kpt. Marta Gaborek oficer prasowy w 2 LBOT.
Ważnym wydarzeniem dla bezpieczeństwa naszego regionu było utworzenie nowego batalionu lekkiej piechoty w Bezwoli, do którego prowadzona jest intensywna rekrutacja.
Doskonalenie umiejętności i kompetencji
Szczególny nacisk w ubiegłym roku 2 LBOT postawiła na doskonalenie umiejętności i budowanie nowych kompetencji żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Oprócz szkoleń rotacyjnych i szkoleń zintegrowanych, lubelscy terytorialsi brali udział w wielu kursach specjalistycznych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i szkoleniach instruktorskich z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi.
Odbyły się m.in. kursy operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, granatników M72, systemu amunicji krążącej WARMATE, SERE B i wiele innych.
– Lubelscy terytorialsi ponadto dwukrotnie szkolili się z żołnierzami Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet w ramach zawodów użyteczno-bojowych, organizowanych w Szwecji i w Lublinie – dodaje kpt. Marta Gaborek oficer prasowy w 2 LBOT.
Pomocne ramię
Swoją misję i zadania terytorialsi realizują pomagając i wspierając lokalną społeczność na wiele różnych sposobów. To często pomoc bezpośrednia jak np. udzielanie pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, a innym razem, to udział w akcji ewakuacji mieszkańców lubelskiego osiedla w związku z zagrożeniem niewybuchem.
Inną formą zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności są akcje krwiodawstwa. Od początku działalności żołnierze 2 LBOT regularnie organizują zbiórki krwi na rzecz osób chorych i potrzebujących. W 2024 roku oddali w sumie ok. 400 litrów tego cennego płynu.
Ponadto terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez układ pozamilitarny. Wzięli również udział w dwóch edycjach projektu edukacyjnego „Edukacja z wojskiem” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach którego przeprowadzili lekcje z wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej w ponad 130 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w naszym województwie.
Działamy w największych operacjach wojskowych
Siły i środki 2 LBOT w ubiegłym roku zaangażowane były w dwie kluczowe operacje wojskowe w naszym kraju. Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego na polsko - białoruskiej granicy każdego dnia żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej u boku funkcjonariuszy Straży Granicznej pełnią służbę w strefie przygranicznej, co stanowi istotne wzmocnienie odporności mieszkańców tych terenów na zagrożenie o charakterze hybrydowym.
Z kolei od 23 września 2024 roku 2 LBOT przystąpiła do operacji „Feniks", której celem jest długofalowe wsparcie w odbudowie infrastruktury na terenach powodziowych oraz łagodzenie skutków kataklizmu dla mieszkańców. W pierwszym etapie zadaniem Terytorialsów było umacnianie i podnoszenie wałów przeciwpowodziowych w najbardziej zagrożonych miejscowościach. Następnie, zaraz po przejściu niszczycielskiej wody, żołnierze WOT rozpoczęli działania mające na celu wsparcie mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi – głównie porządkowanie domostw, ulic i budynków użyteczności publicznej.
„Przodujący Pododdział WOT”
Działania i zaangażowanie żołnierzy 2 LBOT zostało wielokrotnie zauważone i docenione przez społeczeństwo. Ważnym wydarzeniem dla żołnierzy 2 LBOT było przyznanie przez dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej prestiżowego tytułu „Przodujący Pododdział WOT” dla 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej za poprzedni roku kalendarzowy. Było to pierwsze w historii Wojsk Obrony Terytorialnej nadanie tego tytułu dla pododdziału.