Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2015 r.
19:43

Posłowie z woj. lubelskiego na ślubowaniu. Byliśmy razem z nimi w Sejmie (zdjęcia)

Od złożenia ślubowania i wyboru marszałka i wicemarszałków rozpoczęli pracę posłowie na Sejm VIII kadencji. Wśród nich jest 27 parlamentarzystów z naszego regionu, co trzeci to debiutant

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czwartkowe obrady rozpoczęły się od przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. – Wyborcy opowiedzieli się za zmianą wielu aspektów życia i mam nadzieję, że ten Sejm tego dokona i że te zmiany zostaną przegłosowane – mówił. – Chciałbym, żeby debatom, które będą się tu toczyć towarzyszył wzajemny szacunek. Prosiłbym, żebyście prowadzili merytoryczne dyskusje, by granice przyzwoitości w języku określanym jako parlamentarny, nie zostały przekroczone.

Prosiłbym, by nikt nie wyszedł z tej izby w poczuciu, że został znieważony – apelował do posłów.
Po przemówieniu prezydenta przyszedł czas na ślubowanie. Po przeczytaniu roty przysięgi każdy z parlamentarzystów wstawał i mówił „ślubuję”, a w tym czasie dziennikarze w sali prasowej w napięciu obserwowali, który z nich nie kończy formułką „Tak mi dopomóż Bóg”. W tej grupie znalazła się m.in. lubelska posłanka PO Joanna Mucha.

Doświadczeni i debiutanci

Województwo lubelskie w Sejmie będzie reprezentować 27 posłów. 16 z nich zasiadało w sejmowych ławach w minionej kadencji. Dziewięciu to absolutni debiutanci, a dwóch powraca do pracy w parlamencie po przerwie.

- Na pierwszy rzut oka zmieniło się niewiele, ale z pewnością kilka rzeczy będę musiał sobie przypomnieć. Jest sporo nowych twarzy i nazwisk, ale spotkałem wielu znajomych z poprzednich kadencji. Nasz klub to mieszanka doświadczenia z młodością – przyznaje Wojciech Wilk, który do Sejmu wraca po czterech latach. Na posła był wybierany już dwukrotnie – w 2005 i 2007 roku.

- Chyba jest więcej nowych twarzy, niż starych. Myślę, że dopiero podczas posiedzeń komisji będzie okazja poznać się lepiej, bo dopiero wtedy zacznie się merytoryczna praca. Dopóki to nie nastąpi, będziemy znali się tylko z widzenia – mówi z kolei Genowefa Tokarska (PSL), która właśnie rozpoczęła swoją drugą kadencję w Sejmie.

- W ramach klubu znamy się dobrze, bo jest to już nasze czwarte spotkanie. Znam też większość posłów z naszego regionu, bo mieliśmy okazję spotykać się w debatach przedwyborczych – mówi natomiast debiutant z naszego regionu, Jakub Kulesza, który w tej kadencji zapewne będzie często występować w mediach. Został wybrany na rzecznika prasowego klubu parlamentarnego Kukiz’15.

- Budynek nie jest mi obcy, bo bywałem tu nie raz, chociaż w innych rolach. Teraz, jako parlamentarzysta mam jednak dostęp do wszystkich miejsc – mówi Sylwester Tułajew, debiutujący w Sejmie poseł PiS. – Nie mam tremy, ale czuję wielką odpowiedzialność, bo zdaję sobie sprawę, ile osób mi zaufało.

Pożegnanie Ewy Kopacz

Po ślubowaniu dymisję swojego rządu złożyła premier Ewa Kopacz. – Dziś władze w Polsce przejmuje PiS. Staje się to w wyniku wolnych wyborów, z czego się nie cieszymy, ale szanujemy to. Życzę wam, żebyście wszystko zrobili lepiej niż PO. Ale nie będzie wam łatwo – ostrzegała i rozpoczęła wyliczanie sukcesów koalicji w minionej kadencji. - Jeśli spróbujecie zlikwidować niezależność sądów, prawa kobiet - nie będzie na to zgody. Nie pozwolimy na to. Mogę już dziś zagwarantować wszystkim Polakom, że jeśli nowa władza zaprowadzi nas z Zachodu na Wschód, PO będzie miała gotową mapę powrotu do normalności.

Przemówienie Ewy Kopacz spotkało się z krytyką przedstawicieli innych ugrupowań. – Czuję się zażenowana. Zejść ze sceny trzeba z godnością i z klasą. Tutaj nie było klasy, tylko uderzenie we wszystkich, którzy nie są w Platformie Obywatelskiej – ocenia Elżbieta Witek, rzecznik klubu PiS.

- Pani premier wyliczała, w czym będzie trudno przebić Platformę Obywatelską. Ale jeszcze trudniej będzie ją przebić w ilości fotoradarów, deficycie budżetowym i kilku innych kwestiach – komentuje z kolei Paweł Kukiz z komitetu Kukiz’15.

- To przemówienie było agresywne. Spór PO z PiS nie jest jałowy, jest niebezpieczny dla Polski – to z kolei słowa lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru.

- Jak na przemówienie ustępującej pani premier było agresywne, ale to było wystąpienie przyszłej szefowej opozycji. Widać, że pani Kopacz walczy o stanowisko przewodniczącej klubu PO – uważa z kolei Janusz Korwin-Mikke, który jako przedstawiciel partii niewybranej do Sejmu podczas inauguracyjnego posiedzenia zasiadł na sejmowej galerii.

Sonda: Czy podoba Ci się skład nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości?

Liczba głosów: 1488
69.42%
Nie
26.41%
Tak
4.17%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty