9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.
— Świętowanie dwudziestej rocznicy dołączenia Polski do wspólnoty europejskiej w naszym mieście wiąże się ze staraniami Lublina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W aplikacji konkursowej przyświeca nam idea Re:union. Pod tym hasłem odwołujemy się do tradycji Unii Lubelskiej, której efektem była ponadnarodowa, wieloetniczna i wieloreligijna wspólnota — mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Stowarzyszenie Lubelski Obszar Metropolitalny jest organizacją zrzeszającą jednostki samorządu terytorialnego, pełniącą funkcję związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, powołaną przez 26 partnerów.
— Celem zawarcia Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego jest zainicjowanie trwałej i ożywionej regionalnej współpracy kulturalnej, utworzenie sieci miast współpracujących na rzecz rozwoju kultury Lubelszczyzny, jej promocji w kraju i zagranicą, opracowania strategii rozwoju kultury w naszym regionie, a także, w przypadku otrzymania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, wspólnego świętowania w 2029 roku. Unia realizowana w ramach Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego w podpisanej deklaracji zobowiązuje się do podjęcia współpracy na rzecz aktywizacji środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych Lubelszczyzny. W swoich założeniach opiera się na realizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wzajemnej promocji miast, gmin i powiatów oraz współtworzeniu nowej jakości polityk kulturalnych — przekazuje rzecznik prezydenta Katarzyna Duma.
Impulsem do nawiązania współpracy z miastami, gminami i powiatami regionu są starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.