Od kobiet lekarzy w starożytnym Egipcie, przez portret XIX wiecznych kuracjuszek i żydowskie kobiety-skryby po kobiety u władzy, w polityce oraz współczesnej rodzinie. Dziś zaczyna się dwudniowa konferencja naukowa, która ma pokazać kobiety do tej pory niepoznane.
Wystąpienia prezentowane będą dziś od godz. 10 a w piątek od godz. 9 w salach Wydziału Humanistycznego (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a).
– Obrady są otwarte dla wszystkich, polecam wszystkie wystąpienia, które mamy w programie – mówi dr Anna Obara-Pawłowska z Zakładu Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych UMCS pytana, który z ponad czterdziestu przygotowanych wykładów szczególnie poleca. – Może jedynie warto zwrócić uwagę na gości zagranicznych, bo przyjadą naukowcy z Chorwacji, Grecji i Hiszpanii - dodaje.
Organizatorzy chcą pokazać stan badań nad kobietami z różnych kręgów kulturowych, od starożytności po współczesność, które były pomijane przez historyków i nie są znane szerszemu gronu. Teraz, dzięki młodym badaczom, którzy chcą pokazać, nad czym pracują dowiemy się co się w badaniach zmieniło.
Konferencji towarzyszy wystawa starych fotografii ze zbiorów kilku oddziałów Muzeum Lubelskiego. Można ją oglądać przez wrzesień w siedzibie Wydziału Humanistycznego. Później portretów trzeba szukać na wirtualnej wystawie na stronie muzeum.