Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2004 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Pozostanie wilczym dzieckiem

Chłopak czuje się dobrze w ośrodku. Trafił tu przed pięcioma miesiącami. Ale jest inny niż wszystkie dzieci. Woli być sam. Nie mówi. Rozumie tylko najprostsze polecenia. Już nigdy nie będzie taki jak jego rówieśnicy. Siedemnaście lat w zamknięciu przesądziło o całym jego życiu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Historia opisana w zeszłym roku przez Dziennik wstrząsnęła całą Polską. Rodzina przez siedemnaście lat trzymała upośledzonego chłopca w zamknięciu. Andrzej nigdy nie chodził do szkoły. Nigdy nie bawił się z innymi dziećmi. Bardzo rzadko wychodził z domu. Najczęściej leżał na łóżku, w warunkach uwłaczających ludzkiej godności. Jego matka, również niepełnosprawna, traktowała syna jak zabawkę. Babka i wuj uważali, że Andrzeja wystarczy karmić i poić.

Kurator nie widział problemu

Wielokrotnie o zabranie chłopca do ośrodka apelowała szkoła. Już w 1995 roku wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zwróciła się o interwencję kuratora. Ale sprawa została zaniedbana.
Andrzejowi w końcu zapewniono opiekę. – Myśleliśmy, że to pomoże mu wrócić do ludzi – mówi Jacek Wójcik, dyrektor szkoły w Stasinie.
Kurator wszystkie działania uzależniał od decyzji rodziny. A ta się nie zgadzała. – Postępowanie o umieszczenie chłopca w placówce opiekuńczej można było wszcząć wcześniej – stwierdziła sędzia Krystyna Sergiej, wizytator w Sądzie Okręgowym w Lublinie. – O jakieś trzy, cztery lata.
Chłopiec był wychudzony, pokrzywiony od ciągłego leżenia na łóżku. Po siedemnastu latach, gdy Dziennik zainteresował się sprawą, kurator z policjantami i wychowawcami z ośrodka, zabrali go z domu. Trafił do Załucza.

Minęło pięć miesięcy

Wychowawcy byli przerażeni. Prawie dorosły chłopiec zachowywał się jak zwierzę. Wydawał niezrozumiałe, nieartykułowane dźwięki. Załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie akurat stał.
– O takich przypadkach mówimy wilcze dzieci. Bo to jest zupełnie tak, jakby wychowywał się wśród zwierząt. Nie z ludźmi – mówił Jan Wasilewicz, kierownik internatu przy ośrodku w Załuczu.
Andrzej nadal przebywa w ośrodku dla upośledzonych. Zmienił się. Przybrał na wadze, chociaż nie tyle, ile chcieliby wychowawcy. – Ma apetyt – mówi Jan Wasilewicz. – Umie jeść sztućcami. Dokładnie wie, kiedy przychodzi pora posiłku.
Chłopiec nauczył się prostych czynności, które trzeba wykonać przy sobie. Umie się umyć, załatwić w toalecie. Jego ulubione zajęcie to układanie różnych rzeczy na półkach. Wszystkie leżą równiutko. Nie pozwala bałaganić swoim kolegom z pokoju.
Kiedyś bał się zejść po schodach. Dzisiaj zbiega całkiem pewnie. Nie boi się też spacerów po podwórku ośrodka. Widać, że czuje się bezpiecznie. Choć dopiero od pięciu miesięcy żyje wśród ludzi, wie już jak się zachować.
– Ale samego bym go jeszcze nie zostawił – mówi jego opiekun. – Te lata, kiedy był zamknięty w domu są już nie do odzyskania. Nigdy nie nauczy się mówić. Nigdy nie będzie już taki jak jego koledzy. Jak można było do takiej sytuacji dopuścić? Przecież mamy XXI wiek. Dla Andrzeja to ogromna krzywda. Na zawsze pozostanie wilczym dzieckiem.

Andrzej znowu z babcią

Teraz babcia zabiera chłopca na przepustki do domu. Do tego domu, gdzie dziecko spędziło siedemnaście lat swojego życia z dala od ludzi. Sąd rodzinny zgodził się na te wizyty. Co się stanie z chłopcem, kiedy osiągnie pełnoletność? Także zadecyduje sąd. Wychowawcy chcieliby, żeby jak najdłużej pozostał u nich. To dla niego jedyna szansa.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że gdy Andrzej skończy w czerwcu osiemnaście lat, zostanie ubezwłasnowolniony. Jego prawnym opiekunem stanie się zapewne babcia, której już od dawna sąd umożliwił częste kontakty z wnukiem. Wcześniej odgrażała się, że już w czerwcu zabierze Andrzeja do Stasina. Czy teraz zgodzi się na pozostanie wnuka w ośrodku? Zgodnie z prawem mógłby tam mieszkać do 23 roku życia.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty