Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
9:00

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencja pt. „Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością z zaburzeniami psychicznymi – obowiązek, przywilej czy prestiż” miała miejsce w poniedziałek. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionalnych, eksperci ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, lekarze, pracodawcy zatrudniający tę grupę osób, przedstawiciele instytucji oferujących wsparcie finansowe przedsiębiorcom, a także osoby z niepełnosprawnościami zatrudnione na otwartym rynku pracy.

- W województwie lubelskim, jak podają statystyki, około 90 tysięcy osób korzysta regularnie z porad ambulatoryjnych i leczy swoje zdrowie psychiczne. Z czego ok. 20 procent być może ma zatrudnienie. Chcemy te trendy odwrócić, bo pamiętajmy, że takie osoby są nam również potrzebne. W danych zakładach pracy mogą się realizować. Nie są na utrzymaniu swoich rodzin czy bliskich, tylko chcą być aktywnymi uczestnikami życia społecznego i gospodarczego. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby osoba niepełnosprawna, która leczy się psychiatrycznie, była pełnoprawnym pracownikiem - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Pamiętajmy, że najgorsze jest stygmatyzowanie. Tak jak każdy z nas będzie seniorem, podobnie każdego z nas może dotknąć choroba psychiczna - podkreślił. 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Hanna Karakuła-Juchnowicz, specjalistka psychiatrii, Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON, oraz Grażyna Gwiazda, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

Prof. Karakuła-Juchnowicz zwróciła uwagę na rolę pracy w procesie zdrowienia osób z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei Małgorzata Paprota przedstawiła działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej, podkreślając dostępność programów wspierających zatrudnienie tej grupy osób.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają trudności w podjęciu zatrudnienia. Dlatego tym bardziej wszystkie działania, jakie możemy podejmować, kierujemy do tych osób, aby zachęcić pracodawców do ich aktywności zawodowej. By osoby te nie chorowały, a epizod choroby nie powtarzał się, by mogły realizować się zawodowo i rodzinnie. Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są generalnie przeznaczone na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Mówimy tutaj o dofinansowaniach do wynagrodzeń dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi. Wtedy ta stawka jest podwyższana o odpowiednią kwotę dla pracodawcy, który taką osobę zatrudni – mówiła Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON.

Dyrektor PFRON podkreśliła, że możliwości wsparcia jest wiele, np. doposażenie stanowisk pracy, pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Osoba niepełnosprawna może również aplikować o środki z PFRON-u do Powiatowych Urzędów Pracy. Odniosła się również do sytuacji młodych osób wkraczających na rynek pracy.

– Dla młodych osób mamy agencje zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także kilkanaście organizacji pozarządowych, które realizują w ramach konkursów zadania związane z aktywizacją tych osób. Są to szkolenia pod odpowiedniego pracodawcę, staż, a później zatrudnienie – tłumaczyła Paprota.

Grażyna Gwiazda omówiła konkretne formy wsparcia, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy dla przedsiębiorców decydujących się na współpracę z osobami z niepełnosprawnościami psychicznymi, a także jakie wyzwania niesie za sobą zatrudnienie tej grupy osób, czego można się spodziewać i czy należy się tego obawiać.

Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami, zarówno jako pracodawcy, jak i pracownicy. Dyskusja zwróciła uwagę na stereotypy oraz trudności, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie podkreślając korzyści płynące z ich zatrudnienia.

Celem konferencji było nie tylko uświadomienie potencjalnym pracodawcom wspomnianych korzyści płynących z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz wskazanie dostępnych form wsparcia. Przedstawiono szereg narzędzi, które mogą zachęcić przedsiębiorców do nie odrzucania kandydatów leczących się psychiatrycznie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy
Lublin

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy

Miasto Lublin włącza się w akcję Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Nie zapomną także o tysięcznym dniu od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej
Lublin

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej w okolicy ul. Gęsiej. Deweloperowi przeszkadzały drzewa, więc je wyciął i szybko zabrał z działki. Dopiero po naszej interwencji sprawę podjął Urząd Marszałkowski. Trwa śledztwo i szacowanie skali zniszczeń.

W poprzednich latach w konkursie brali udział wokaliści z różnych rejonów województwa
23 listopada 2024, 10:00

Dla Ciebie Polsko – konkurs patriotycznej piosenki już w weekend

Zgłoszenia są przyjmowane do środy (20 listopada), ale już wiadomo, że w sobotę na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców. Będą walczyć o nagrody podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej „Dla Ciebie Polsko”.

Muzyczny hołd dla Lemmyego
koncert
22 listopada 2024, 19:30

Muzyczny hołd dla Lemmyego

Już 22 listopada (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będziecie mogli zobaczyć Orgasmatron, supergrupę, która hołduje twórczości Lemmyego Kilmistera i formacji Motörhead.

Małgorzata Bzówka, Krzysztof Turczyn i Andrzej Smyk spotkali się w poniedziałek z dziennikarzami, aby wyjaśnić na czym polegały „insynuacje i pomówienia” Franciszka Josika. Wszyscy zapewniali, że działali zgodnie z prawem. Mówili też, że ewentualnego prokuratorskiego śledztwa się nie obawiają, bo „nie mają nic do ukrycia”
Zamość

„Korupcyjny układ” w PGK? Jest odpowiedź na zarzuty prezesa

Deweloperska firma nie zamierza już płacić podatków w Zamościu. Przeniesie się poza miasto. To jeden z efektów piątkowej konferencji prasowej obecnego prezesa PGK. „Padły tam nieprawdziwe informacje, insynuacje i pomówienia” – przekonują udziałowcy spółki Cegielnia Inwestycje, byli pracownicy PGK.

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Za nami półmetek sezonu 2024/2025 „najciekawszej ligi świata”. I jak zwykle przydomek ten pasuje do rozgrywek jak ulał. Choć zgodnie z przewidywaniami mistrzem jesieni został Grom Różaniec, to za plecami lidera doszło do wielu zaskakujących rozstrzygnięć

Po słynnych happeningach, gdzie na rusztowaniach przy swojej kamienicy Janusz Palikot konsumował ostentacyjnie alkohol pozostało gorzkie wspomnienie

Janusz Palikot już tu nie mieszka

Janusz Palikot, który 3 października br. został zatrzymany przez CBA i potem aresztowany pod zarzutami oszustw i przywłaszczania mienia stracił kamienicę na Starym Mieście w Lublinie, którą zajął komornik

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji
praca
galeria

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Rewolucja w strefie płatnego parkowania
Dzień Wschodzi
film

Rewolucja w strefie płatnego parkowania

Od poniedziałku dwa pojazdy prowadzą e-kontrolę w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. O tej małej rewolucji PZM rozmawiamy z Grzegorzem Malcem, dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Zamiany pozwolą to na zwiększenie liczby kontroli oraz usprawni funkcjonowanie samej strefy.

Boisko w Biskupicach od 1,5 roku było domem Tura Milejów

Tur Milejów wraca do domu. Koniec remontu klubowych obiektów

Tur Milejów wraca do siebie i będzie mógł pochwalić się jednym z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w regionie.

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Samobadanie, higiena, protetyka i leczenie. Od dzisiaj taka oferta czeka na osoby starsze w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii. Warto z niej skorzystać.

Bogdanka LUK Lublin zaczyna dzisiaj rywalizację w europejskich pucharach

Bogdanka LUK Lublin zaczyna rywalizację w Challenge Cup. Dwumecz z Maccabi Tel Awiw w hali Globus

Bogdanka LUK Lublin rozpoczyna rywalizację w 1/16 finału CEV Volleyball Challenge Cup 2025. Przeciwnikiem lublinian będzie Maccabi Tel Awiw z Izraela. Pierwszy mecz zostanie rozegrany we wtorek, drugi w środę. Oba odbędą się w hali Globus o godz. 18.

Lublin. Pijany z zakazem i narkotykami w aucie

Lublin. Pijany z zakazem i narkotykami w aucie

23-latek zwrócił na siebie uwagę na stacji, gdzie kupował alkohol. Gdy policja zatrzymała go do kontroli, szybko przesiadł się na tylny fotel. Miał się czego obawiać.

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B! Memy po meczu lepsze, niż wynik
galeria

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B! Memy po meczu lepsze, niż wynik

Trzy edycje w Dywizji A w Lidze Narodów i koniec. W ostatnim meczu w tym roku reprezentacja Polski przegrała na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją 1:2. Znów zawiodła skuteczność, bo Biało-Czerwoni okazji do zdobycia goli mieli bardzo wiele, a wykorzystali tylko jedną po fenomenalnym strzale Kamila Piątkowskiego.

 Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy
Galeria Ratusz
galeria

Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy

Emil Korytko to polski zesłaniec i patriota, który w Słowenii cieszy się szacunkiem należnym bohaterom narodowym. Tę ważną dla Polaków i Słoweńców postać przybliża otwarta w Lublinie wystawa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Inne

rower

lublin

1 100,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Komunikaty