Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2019 r.
13:55

Prezydent Krzysztof Żuk nie rezygnuje z głosowania w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Decyzja kluczowa dla przyszłości górek czechowskich nie zostanie wycofana z niedzielnego posiedzenia Rady Miasta. Prezydent Lublina, wbrew apelom opozycji, nie okroi porządku obrad zwołanych w nadzwyczajnym trybie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa górek miała być rozstrzygana już dzisiaj, ale posiedzenie Rady Miasta zostało odwołane z powodu błędu formalnego. Błąd miał polegać na zbyt późnym zawiadomieniu radnych o terminie posiedzenie. W zamian zostało zwołane nowe, nadzwyczajne posiedzenie, z tym samym porządkiem obrad, który planowano na dziś.

– Jedyny termin, w którym ta sesja może się odbyć to niedziela – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. Tłumaczy, że nie można było zwołać obrad po niedzieli, bo jeszcze w tym miesiącu Rada Miasta musi podjąć decyzje w sprawie rozliczenia prezydenta z zeszłorocznej działalności, zatwierdzenia jego sprawozdania finansowego za rok 2018 oraz udzielenia mu absolutorium. Wszystkie te uchwały muszą zapaść do 30 czerwca.

– Upływ tego terminu oznaczałby, że Rada Miasta nie wypowiedziała się w przedmiocie absolutorium i raportu o stanie gminy – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Tłumaczy, że byłby to zły sygnał dla instytucji finansowych oceniających kondycję miejskiej kasy.

Opozycyjni radni PiS zaapelowali dziś do prezydenta, aby okroił do niezbędnego minimum porządek nadzwyczajnych obrad. – Oczekujemy, że w niedzielę będzie tylko dyskusja na temat absolutorium, natomiast wszystkie inne punkty zostaną przeniesione na inny termin – podkreśla Tomasz Pitucha, radny PiS.

Spełnienie prośby radnych PiS oznaczałoby, że w niedzielę nie odbędzie się głosowanie nad prezydenckim projektem studium przestrzennego, czyli dokumentu mającego określić przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta, w tym również górek czechowskich. Prezydent chce dopuścić zabudowę wielorodzinną na 25 proc. górek.

Wszystko wskazuje na to, że projekt studium nie będzie wycofany z niedzielnego posiedzenia. – Porządek obrad zostawiamy bez zmian – potwierdza Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin. Zmiana porządku wymagałaby zgody prezydenta, bo takimi zasadami rządzą się posiedzenia zwoływane w nadzwyczajnym trybie. Nie można zmienić listy ich tematów bez zgody tego, kto wnioskował o posiedzenie. W tym przypadku wnioskodawcą był prezydent, który wykluczył odłożenie na później sprawy studium.

– Niech radni PiS, którzy o to wnioskują, wytłumaczą działkowcom, że nie chcą zabezpieczenia ich interesów w studium – mówi prezydent Żuk, który podkreśla, że dokument ma zagwarantować dalszą działalność ogrodom działkowym. Nie zamierza też odkładać sprawy na później, chociaż sam poprosił wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne o objęcie „osłoną antykorupcyjną” prac nad „przygotowaniem i uchwalaniem” studium przestrzennego.

Niedzielne posiedzenie może trwać wiele godzin, choć radni PiS apelowali o jego maksymalne skrócenie. Tłumaczyli, że w tym samym czasie będą się odbywać w Lublinie państwowe obchody 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Początek posiedzenia rady wyznaczono na godz. 9, tymczasem o godz. 10 w archikatedrze ma się odbyć uroczysta msza z udziałem przedstawicieli władz centralnych Polski i Litwy, w tym parlamentarzystów obu krajów.

– Obchody będziemy musieli spędzić w sali obrad – skarży się radny Pitucha. Tymczasem przewodniczący rady zapowiada, że wszyscy chętni będą mogli pójść na uroczystości. – Nie jest naszym dążeniem, żeby komukolwiek utrudniać możliwość uczestnictwa w uroczystości państwowej. W niedzielę o godz. 9 zaczniemy sesję i kilka minut przed godz. 10 ogłosimy przerwę – zapowiada przewodniczący Pakuła. Przerwa ma trwać do godz. 12.30. Wiele wskazuje na to, że obrady mogą się zakończyć nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Winą za konieczność odwołania dzisiejszego posiedzenia opozycja obarcza przewodniczącego Pakułę. On sam wini radcę prawnego obsługującego Biuro Rady Miasta, który miał zapewnić, że skoro zawiadomienia trzeba wysłać siedem dni przed sesją, a siódmy dzień wypadał w Boże Ciało, to zaproszenia można wysłać w następnym dniu roboczym, czyli w zeszły piątek. Opozycja przekonuje, że prawnik, pracujący jednocześnie dla wojewody, stał się kozłem ofiarnym dla Pakuły i prezydenta.

– Nie jest kozłem ofiarnym, mnie poglądy pana mecenasa nie interesują – przekonuje Żuk. – Jeżeli źle zarekomendował poinformowanie radnych w piątek o zwołaniu sesji, to musi być świadomy swojej odpowiedzialności – dodaje prezydent, który oczekuje od mecenasa zatrudnionego w Ratuszu od wielu lat, że zrezygnuje z pracy.

Na dzisiejszej konferencji prasowej opozycyjny klub PiS zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie Jarosława Pakuły z funkcji przewodniczącego rady. Wszystko wskazuje na to, że większość rady stanie po stronie Pakuły i wniosek, o ile się pojawi, nie uzyska wymaganej liczby głosów.

W południe Krzysztof Żuk poinformował również o kolejnym, już trzecim zadomieniu, które złożył do prokuratury w związku ze szkalującymi go komentarzami w internecie dotyczącymi sprawy górek czechowskich. Tym razem prezydent chce, by śledczy ścigali osobę piszącą, że Żuk ma dostać „300 mln zł do kieszeni”.

Prezydencki projekt studium przestrzennego ma umożliwić zabudowę wielorodzinną na trzech z sześciu wysoczyzn górek czechowskich: dwóch przy ul. Poligonowej i jednej przy ul. Koncertowej. Żuk nie przesądza, jak duże widziałby tu bloki. Zastrzega, że nie wyższe niż w sąsiedztwie. Czwarta wysoczyzna, u zbiegu Ducha i Poligonowej ma być strefą zabudowy sportowej z dopuszczeniem handlu i usług.

1998-stronicowy projekt studium przestrzennego radni dostali w długi weekend, ale nie dostali zbyt wiele czasu na wnikliwą lekturę, bo w poniedziałek zaczęły się głosowania w komisjach tematycznych Rady Miasta.

Opinie komisji wskazują, że sprawa jest przesądzona i większościowy klub prezydenta (z możliwymi wyjątkami), zagłosuje dziś za studium. Swoje poparcie dla dokumentu zadeklarował już szef klubu Michał Krawczyk, który reprezentuje w radzie okręg obejmujący m.in. górki czechowskie. Zastrzega, że nie będzie w tej sprawie dyscypliny klubowej i każdy radny z obozu prezydenta Żuka będzie głosować zgodnie z własnym przekonaniem.

Większość radnych z klubu Żuka broni studium. – Nie da się stworzyć dokumentu, który zadowoli wszystkich – mówi radny Bartosz Margul. Powtarza to, co mówi Żuk: górki to tylko 1 proc. powierzchni Lublina, a studium jest potrzebne całemu miastu.

Z klubowego współbrzmienia wyłamuje się radny Marcin Nowak, który generalnie chwali studium, z wyjątkiem rozwiązań dotyczących dawnego poligonu. Nowak pokazuje wyniki kwietniowego referendum: dwie trzecie głosów przeciw blokom na górkach. Prezydent odpowiada inną liczbą: głosowało tylko 13 proc. uprawnionych, a do ważności referendum wymagana jest 30-proc. frekwencja.

Niedzielne posiedzenie może być dość burzliwe, bo do Ratusza wybiera się sporo społeczników przeciwnych budowie bloków mieszkalnych na dawnym poligonie. Społecznicy zaczęli nawet zbiórkę pieniędzy na wynajęcie billboardów, na których zamierzają umieścić nazwiska radnych głosujących w niedzielę za możliwością budowy bloków mieszkalnych na gorkach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty