Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2019 r.
13:25

List otwarty w sprawie górek czechowskich: "Demokracja obywatelska to szacunek dla mieszkańców"

74 264 A A

250 osób podpisało się pod listem dotyczącym ochrony górek czechowskich przed zabudową. Publikujemy jego treść:

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent miasta Lublin, Rada Miasta, mieszkańcy Lublina

W obliczu szokującej i zupełnie niezrozumiałej decyzji prezydenta miasta w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz dopuszczenia na terenie górek czechowskich inwestycji bezpowrotnie degradującej ten teren, wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec powyższych działań.

Pisząc o górkach czechowskich, mieszkańcy, dla których ważne jest ocalenie tego bezcennego terenu, wielokrotnie już powoływali się na szereg naukowych opracowań oraz ekspertyz biologów, klimatologów, planistów i urbanistów (np. prof. Bogusława Kaszewskiego z Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS, dra hab. Tadeusza Chmielewskiego z UMCS), a także inwentaryzacje oraz opinie i uzgodnienia Krajowej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nie będziemy zatem po raz kolejny przypominać walorów przyrodniczych górek czechowskich oraz ich szczególnej roli w perspektywie zbliżającej się nieuchronnie katastrofy klimatycznej. Tym razem chcemy przypomnieć o czymś równie ważnym, a mianowicie o demokracji lokalnej, do której obóz polityczny prezydenta Lublina tak często się odwołuje i którą niewątpliwie się szczyci. Pytamy więc, gdzie podziewa się idea demokracji i działania na rzecz Mieszkańców w przypadku górek czechowskich? Jak mają się deklaracje i składane przez władze miasta obietnice do ich praktycznej realizacji?

Za każdym razem „nie”

Kwestia zabudowy Górek Czechowskich była już konsultowana z mieszkańcami czterokrotnie: podczas dwóch wyłożeń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; w specjalnie zorganizowanym panelu obywatelskim oraz podczas pierwszego referendum lokalnego. Za każdym razem opinia mieszkańców w sprawie proponowanych zmian na tym terenie była negatywna, a uwagi i rekomendacje wyraźnie mówiły o pozostawieniu górek czechowskich jako korytarza napowietrzającego miasto.

Jak zatem my, mieszkańcy, mamy rozumieć obecną sytuację? Czy tysiące głosów przeciwko zabudowie oddanych podczas dwóch wyłożeń Studium (ok. 2 tys. podczas pierwszego wyłożenia i co najmniej kilkanaście tys. przy drugim), rekomendacje panelu obywatelskiego (którego ustalenia, według publicznie złożonej obietnicy prezydenta, miały zostać wprowadzone w życie) oraz niemal 23 tys. głosów mieszkańców oddanych w referendum przeciwko propozycji tzw. „parku” i zmianie przeznaczenia tego terenu – dla władz miasta nie znaczą zupełnie nic? Czy te wszystkie głosy sprzeciwu są nieważne w konfrontacji z interesem prywatnego dewelopera?

Czy naprawdę na tym – w rozumieniu władz miasta – polega urzeczywistnienie zasad demokracji obywatelskiej? Czy to, z czym mamy obecnie do czynienia, to upodmiotowienie mieszkańców i realne (a nie pozorne) włączenie ich w procesy podejmowania decyzji? Czy poważnym traktowaniem można nazwać usilne przekonywanie swoich wyborców i chlebodawców, że zabudowa 25 proc. (zamiast 30 proc.) obszaru górek czechowskich to korzystny i dobry kompromis?

Pseudodemokracja i pozory

Z całym szacunkiem, ale odpowiedź na te pytania jest jednoznaczna i brzmi: NIE. Działania prezydenta Lublina w tej sprawie nie mają nic wspólnego ani z poważnym i podmiotowym traktowaniem głosu mieszkańców, ani z ideą rzeczywistej i realnej partycypacji, ani z demokracją obywatelską. Są natomiast powielaniem najgorszych wzorów i standardów pseudodemokracji i działań pozornych, od których przedstawiciele partii mającej większość w lubelskiej Radzie Miasta tak często i ochoczo się odżegnują, komentując działania realizowane przez ich głównych politycznych oponentów. Jak zatem my, mieszkańcy, mamy to rozumieć? Podwójna moralność? Czyżby rzeczywiście „punkt widzenia zależał od punktu siedzenia”? Czyżby demokracja miała polegać przede wszystkim na słuchaniu głosów silniejszych (w tym wypadku prywatnego developera) i lekceważeniu głosów „zwykłych” mieszkańców?

Przypominamy zatem. Demokracja to nie tylko odbywające się co kilka lat wybory, po których można zapomnieć o wyborcy lub, co gorsza, jedynie udawać, że władza liczy się z jego zdaniem i głosem. To nie tylko sporadyczny akt głosowania, po którym, uzyskawszy co chcemy, możemy dalej robić „swoje” bez zwracania uwagi na społeczne potrzeby. Rzeczywista demokracja obywatelska nie polega na tworzeniu iluzji społecznego udziału w procesie podejmowania decyzji. Samo dopuszczenie do udziału w decydowaniu poprzez stworzenie (pozornej) możliwości wypowiedzi, a następnie bezpardonowe lekceważenie postulatów społecznych nie ma nic wspólnego z demokratycznym społeczeństwem obywatelskim.

Murem za mieszkańcami

Prawdziwa demokracja obywatelska to codzienny szacunek dla mieszkańców, liczenie się z ich głosem oraz poważne, podmiotowe traktowanie. To konsultacje, które nie są nic nie znaczącą „wydmuszką”, ale prowadzą do rzeczywistego uwzględnienia i realizacji ich wyników. To wreszcie władze, które nie są rzecznikiem prywatnych interesów, tylko stoją „murem” za mieszkańcami i dobrem wspólnym.

Niestety, w ostatnim czasie standardy naszego miasta zmierzają w kierunku przeciwnym, dalekim od oficjalnie deklarowanego. Zamiast realnego odpowiadania na potrzeby i postulaty społeczne, mamy do czynienia z festiwalem „niemocy” pod hasłem „nie da się”. Rozwiązania niekorzystne dla mieszkańców oraz ekosystemu, w którym funkcjonują, przedstawia się jako „kompromisowe”. Lekceważy się oczywiste fakty, dane, ekspertyzy naukowe, a także wielokrotnie wyrażaną wolę mieszkańców (nierzadko ich przy tym deprecjonując). Z punktu widzenia standardów demokratycznych i partycypacyjnych, do których aspirują władze Lublina, jest to po prostu niedopuszczalne.

Patrzymy na to z tym większym zdumieniem, że to właśnie obóz polityczny obecnego prezydenta Lublina mianuje się naczelnym obrońcą praw i wartości demokratycznych w Polsce, niejednokrotnie podkreślając rolę i znaczenie dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego.

Podejmując w najbliższych dniach decyzję w sprawie bezpowrotnego zniszczenia bezcennego ekosystemu górek czechowskich (chronionych wieloma dyrektywami ochronnymi), proszę pamiętać, że nie jest to już wyłącznie sprawa lokalna. W kwietniu br. krytyczne stanowisko wobec działań władz miasta w tym zakresie przyjął Kongres Ruchów Miejskich, temat ten podejmowany był także przez ogólnopolskie media (m.in. kilkakrotnie przez oko.press). To, co dzieje się obecnie w Lublinie, staje się symbolem walki mieszkańców o prawo do miasta, w którym żyją, o poszanowanie podstawowych praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję RP, w tym przede wszystkim jej art. 74: „1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. (…) 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.”

Jesteśmy przekonani, że zgoda władz miasta na zabudowę terenu górek czechowskich będzie ewidentnym zlekceważeniem potrzeb społecznych oraz dobra mieszkańców. Stanie się także niechlubnym przykładem złamania zasad etycznych wynikających z umowy społecznej: współpracy, zaufania i działania przede wszystkim na rzecz wspólnoty, a nie partykularnego interesu. W związku z tym apelujemy do Rady Miasta Lublin o zagłosowanie za tymi wartościami i nie przeciw mieszkańcom, których reprezentują.

Mieszkańcy i sympatycy Lublina

Tytuł i śródtytuły od redakcji

Pod listem podpisało się 250 osób (stan na dzień 25.06)

dr Agnieszka Ziętek, wykładowca akademicki, UMCS
dr Rafał Czekaj, nauczyciel akademicki, UMCS
dr hab. Andrzej Kapusta, prof. UMCS
dr Teresa Klimowicz, Stowarzyszenie Studnia Pamięci
dr Marcin Krawczyk, nauczyciel akademicki, UMCS
dr hab. Tomasz Kitliński, wykładowca akademicki, UMCS, aktywista, społecznik
dr hab. sztuki, Dobrosław Bagiński, em. prof. nz
dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, kurator sztuki
dr hab. Joanna Wowrzeczka, Uniwersytet Śląski, Wydział Artystyczny, radna Rady Miejskiej Cieszyna
dr hab. Paweł Możdżyński, socjolog, Uniwersytet Warszawski
dr Tomasz Załuski, historyk sztuki i filozof, Uniwersytet Łódzki
dr hab. Magda Ujma, historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesne
dr Tomasz Kalbarczyk, aktywista
dr Marek Poniatowski, ekonomia
dr Przemysław Pluciński, wykładowca akademicki
prof. dr hab. Dariusz Kowalski, nauczyciel akademicki
dr Adam Ostolski, Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Paweł Sikora, wykładowca UMCS
prof. zw. Andrzej Nafalski, nauczyciel akademicki
dr hab. Krystyna Stachura, biolog
dr Paulina Zarębska-Denysiuk, aktywistka
prof. Justyna Kostkowska, literaturoznawca
dr hab. Piotr Celiński, UMCS
prof. Tadeusz Chmielewski, Uniwersytet Przyrodniczy
dr Joanna Świderska, wykładowca akademicki
prof. dr hab. Waldemar Wójcik, nauczyciel akademicki
dr Paweł Kuczyński, lekarz
dr Anna Bury, lekarz
dr Matylda Bojar, wykładowca, adiunkt
dr Paweł Bury, lekarz
Karol Sowiński, doktor nauk farmaceutycznych
Magdalena Długosz, Lubelski Ruch Miejski
Anna Bakiera, Instytut Sztuki w Przestrzeni Publicznej
Cezary Hunkiewicz, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej
Magdalena Zając, pilot wycieczek, przewodnik miejski
Jakub Chmielewski, pracownik naukowy w Państwowym Muzeum na Majdanku
Agnieszka Sewruk, nauczyciel
Wioletta Wejman, kulturoznawczyni, dokumentalistka
Beata Bińko, redaktorka
Weronika Król, grafik
Marcin Cybulak, architekt
Sławomir Pawłowski, inżynier
Joanna Opalińska, muzyk
Kamil Malinowski psycholog
Katarzyna Dudziak, pedagog, mediator sądowy, tłumacz języka migowego
Magdalena Wolanowska, ekonomistka, manager
Jadwiga Dudziak księgowa, florysta, terapeuta zdjęciowy, senior
Michał Wolny, edukator
Danuta Jaroć, rzeczoznawca majątkowy
Katarzyna Stefaniuk, adwokat
Edyta Nowak, kulturoznawczyni, edukatorka
Dominika Jarosz, pedagog, urzędnik, pasjonat kultury
Jan Krzysztof Wasilewski, redaktor
Katarzyna Stefaniuk, rehabilitant, fizjoterapeuta
Paweł Stefaniuk, adwokat
Barbara Michalec, nauczycielka
Aleksandra Łysikowska, project manager
Beata Pyza, artysta plastyk
Ludomir Franczak, artysta
Jacek Zalewski, dziennikarz, pisarz
Anna Tustanowska-Stachura, biolog
Adam Stachura, matematyk
Marta Tarnowska, socjolożka
Lidka Makowska, aktywistka ruchów miejskich
Szymon Pietrasiewicz, Lubelski Ruch Miejski
Szymon Furmaniak, radny dzielnicy Dziesiąta, bibliotekarz
Franciszek Znamierowski, malarz
Paweł Cegiełko, mieszkaniec osiedla Botanik, radca prawny
Idalia Smyczyńska, projektantka, kilku.com
Katarzyna Zabratańska, prezeska „Innej Fundacji”
Agnieszka Wiśniewska, dziennikarka, Krytyka Polityczna
Jan Ordyński, dziennikarz
Anna Cieplak, animatora kultury, pisarka
Paweł Hajncel, artysta, wielbiciel Lublina
Ewa Kokoszycka, Inicjatywa Polska
Alina Czyżewska, aktorka, aktywistka, watchdog
Daniel Lipka, psycholog
Jolanta Prochowicz, filozofka
Kamila Kasprzak-Bartkowiak, aktywistka, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie,Partia Razem
Hanna Szukalska, architektka i dziennikarka OKO.press
Iza Gawęcka, animatorka kulturalna, działaczka społeczna, aktywistka
Wojciech Kłosowski, aktywista
Patryk Kuś, animator kultury
Michał Borucki, Krytyka Polityczna
Ignacy Brees, Strajk Uczniowski
Stanisława Fidor-Tatarczuk, radna dzielnicy Felin, architekt krajobrazu
Anna Szcześniak, lekarz
Aleksandra Korzeniowska, lekarz
Irena Bzdoń, fryzjerka
Maria Pudelska, inż.ogrodnik emerytka
Ewa Mrożkiewicz- Zielińska, germanistka emerytka
Magdalena Matyjaszek, radca prawny
Waldemar Matyjaszek, mgr ekonomii
Elżbieta Denys, mgr ekonomii emerytka
Zofia Szewczyk, plastyk
Weronika Samolińska, księgowa
Anna Tustanowska-Stachura, biolog
Michał Klementowski, dyrektor zarządzający
Łukasz Fiuta, przewodnik turystyczny z tytułem "Przewodnik Inspiracji" i pilot wycieczek
Monika Gądor, instruktor kulturalno oświatowy
Tymoteusz Dębski, analityk
Monika Krajewska- Wędzina, lekarz weterynarii
Magdalena Segit-Krajewska, fizjoterapeuta
Jerzy Janiszewski, dziennikarz radiowy
Paweł Janiszewski, mgr turystyki
Maciej Kozłowski, key account menedżer
Agata Witkowska, przewodnik miejski, pilot wycieczek
Karolina Zakrzewska-Szlychting, ekonomista
Ewa Janiszewska, nauczyciel
Miron Gorzelanny, emeryt
Małgorzata Brzozowska, pedagog
Agnieszka Lubomira Piotrowska, tłumaczka
Patrycja Chorągiewicz, ekonomista
Justyna Chmiel, fizjoterapeuta
Karol Wachowski, elektryk
Marek Rybołowicz, dziennikarz prasowy
Małgorzata Goławska, filolog romański, Kooperatywa Lubelska
Marzena Stec, administrator kredytów hipotecznych
Wojciech Kukier-operator CNC
Milena Bury, architekt krajobrazu
Ewa Wojnowska, historyk sztuki
Paweł Wojnowski, ekonomista
Elitsa Rikeva, projektantka graficzna
Urszula Filipowicz, emerytowany nauczyciel wychowania przedszkolnego
Andrzej Filipowicz, przedsiębiorca
Agata Jackiewicz, nauczyciel
Łukasz Jackiewicz, informatyk
Katarzyna Michalik, bibliotekarz
Jan Michalik, uczeń liceum
Jadwiga Janaszek, emerytowany bibliotekarz
Magdalena Kobylińska, nauczyciel
Ewa Opieka, neurologopeda
Dariusz Opieka, doradca samochodowy
Danuta Kubejko, urbanista
Agata Karewicz Gwiazda, artysta plastyk
Stefan Janaszek, archiwista
Justyna Włodarczyk, kierowca zawodowy
Andrzej Mazur, ekonomista
Katarzyna Kostkowska, politolog
Natalia Jakimiuk, inżynier-projektant wnętrz
Marcin Kowalczuk, inżynier, pracownik naukowy Politechniki Lubelskiej
Marzena Szymkiewicz-Lewandowska, pracownik instytucji kulturalnej
Malgorzata Garbalska, tłumaczka
Marek Nawratowicz, pracownik instytucji kultury
Izabela Stypuła, pracownik edukacji
Jadwiga Szymkiewicz, emerytka
Nikola Góral, studentka Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
Wiktoria Hryń, doktorantka, Zakład Ekologii, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS
Kamila Piskorz, studentka politologii, Wydział Politologii UMCS
Halina Szyłkajtis, specj.d/s ISO
Elżbieta Najmoła, gospodyni domowa
Bartłomiej Karolak, mgr turystyki i rekreacji, zawodowy koszykarz
Marta Zbańska, projektantka, kostiumograf, artystka
Janusz Bielecki, KOD
Anna Korycińska, historyk sztuki
Julia Wronikowska-Nunes, przewodniczka
Krzysztof Mariusz Kantyka, animator kultury, pracownik sektora bankowego
Michał Hoda, branża IT
Klaudia Ołeszko, opiekun klienta
Alina Lewicka-Strzok, filolog
Igor Strzok, architekt
Józef Bilski, historyk
Adam Figurski, fototechnik
Magdalena Szubielska, psycholog
Radosław Bułtowicz, artysta sztuk wizualnych
Magdalena Kisiała, aktorka i trenerka cyrkowa
Agnieszka Wójcik, fizjoterapeuta
Michał Wójcik, politolog
Agata Komorowska, animator
Dorota Szczęśniak-Stańczyk, lekarz medycyny
Izabela Szymanek, emerytowana inżynier budownictwa
Magdalena Jarzębkowska, doradca klienta
Marta Sobolewska, społecznica lokalna, dzielnica Dziesiąta
Anna Głowa, historyk sztuki
Patrycja Caban, fotografka

Krzysztof Przylicki, historyk sztuki
Jakub Jaroć, ekonomista
Tomasz Buczek, przyrodnik
Tymek Buczek, przedsiębiorca
Kasia Walczak, architekt wnętrz
Agnieszka Walczak, kosmetolog
Agata Buczek, studentka medycyny
Anna Buczek, skrzypaczka
Katarzyna Kuzia, architekt krajobrazu
Elżbieta Pelińska, emerytka
Monika Mielniczuk, lekarz stomatolog
Marcin Mielniczuk, student
Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący zarządu dzielnicy „Czuby Południowe”
Monika Kozicka Gradziuk, lek. wet. i inspektor weterynarii
Antonina Pieluszczak, zielarz
Aleksandra Pieluszczak, inżynier środowiska
Anna Pieluszczak, pielęgniarka
Iwona Kwiecińska, przewodnik turystyczny
Marek Goździk, prawnik
Katarzyna Goździk, grafik komputerowy
Marek Ciostek, ochrona Solid Security
Sylwia Kowalczyk, artystka, fotografka
Andrzej Szczygielski, menadżer przemysłowy
Marcin Opaliński, mgr inż. budownictwa

Jakub Kwiatkowski, przedsiębiorca informatyk
Ewa Kwiatkowska, psycholog
Sławomir Pawłowski, inżynier
Joanna Opalińska, muzyk
Barbara Wójcik, nauczyciel
Bogusław Opaliński, emerytowany mieszkaniec Czechowa
Ewa-Monika Wójcik, architekt
Patryk Wójcik, ekonomista
Krystyna Sakowska, muzyk
Grzegorz Szałas, trener sportowy
Anna Mazuś, dyspozytor lotu
Eliza Ceglarska, restaurator
Andrzej Szczygielski, przedsiębiorca
Roma Okońska, emerytowana księgowa
Krystyna Wilczyńska, muzyk
Roman Okoński, emerytowany nauczyciel
Joanna Gałaś, nauczyciel
Bożena Gałaś, nauczyciel
Agnieszka Gałaś, instruktor tańca
Kazimierz Gałaś, nauczyciel
Olga Ewa Pawłowska, manager
Teresa Opalińska, emerytowana mieszkanka Czechowa
Adrian Janda, muzyk
Artur Pawłowski, właściciel kwiaciarni
Krzysztof Szczepański, muzyk
Małgorzata Sobieszek, nauczyciel
Krzysztof Sobieszek, operator kamery
Małgorzata Jargiełło-Baszak, lekarz
Marcin Wiliński, muzyk
Bernadetta Janda, nauczyciel
Kacper Galant, student
Gabriela Galant, student
Justyna Galant-Ignasiak, nauczyciel
Katarzyna Galant, stomatolog
Arkadiusz Galant, inżynier
Paweł Petrusewicz, psycholog
Zofia Trębaczewska – Smutek, emerytowany prac. Ogrodu Bot. UMCS, przyrodnik
Stanisław Smutek, ogrodnik
Tomasz Smutek, architekt krajobrazu
Agnieszka Wójcik, ekonomistka
Marysia Nosek, uczennica, mieszkanka Lublina
Marcin Kanik, przedsiębiorca
Joanna Kanik, nauczycielka liceum
Elżbieta Kwiatkowska, prac. biurowy
Adam Kwiatkowski, rencista
Piotr Kwiatkowski, przedsiębiorca
Lech Renski, lekarz
Anna Kosicka prawnik
Marcin Skrzypek, współautor Strategii Rozwoju Lublina 2020, animator kultury, anglista
Tomasz Woźniak, radny miasta Iława
Aleksandra Kornelia Maj, lekarz weterynarii
Barbara Der Staszewska, neurologopeda
Marta Wysocka, historyk sztuki, bibliotekarka
Piotr Wysocki artysta, grafik
Anna Chorab Nowa Dęba, nauczycielka wczesnoszkolna
Leokadia Chróścik, stomatolog
Anna Hadrian, historyk
Radomił Filipek, przedsiębiorca

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty