Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.
Anna to pasjonatka biegania, która od kilku lat walczy z chorobą nowotworową. W 2021 roku zdiagnozowano u niej złośliwy guz trzustki. Po operacji okazało się jednak, że rak zdążył się rozprzestrzenić i zająć wątrobę oraz węzły chłonne. Teraz biegaczka potrzebuje specjalistycznego turnusu rehabilitacyjnego, który ma pomóc odzyskać siłę i sprawność fizyczną, a także wsparcia w postaci terapii psychologicznej. W pomoc włącza się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który organizuje charytatywny bieg i spacer. Pięciokilometrowa trasa biegu odbędzie w Parku Akademickim.
- Wbrew pozorom, jest ona umiarkowanie średnia technicznie, a to za sprawą dużej liczby ostrych zakrętów i podbiegów oraz zróżnicowania nawierzchni ścieżek. Podczas biegu nie będzie mierzony czas zawodników, ale biegacze będą mogli wylosować atrakcyjne nagrody. Po biegu odbędzie się również symboliczna dekoracja trzech kobiet i mężczyzn, którzy jako pierwsi dobiegną do mety, a wszyscy uczestnicy otrzymają wyjątkową pamiątkę – informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.
45 minut po zakończeniu biegu, zaplanowany jest także spacer integracyjny „Po lepsze jutro”. Trasa będzie miała długość 2,5 km i również poprowadzi przez park. Uczestnicy będą mogli wylosować nagrody. W programie znajdą się jeszcze inne wydarzenia towarzyszące takie jak: licytacja pamiątek sportowych i gadżetów oraz występy artystyczne.
W biegu może uczestniczyć każdy chętny, który ma odpowiedni do tego stan zdrowia. Osoby poniżej 16 roku życia mogą wziąć udział za zgodą rodzica lub opiekuna. Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie darowizny na rzecz Anny Gajos (nie mniejszej niż 40 zł) i rejestracja przez formularz zgłoszeniowy.
Start 23 maja o godz. 17 w Parku Akademickim przy ul. Głębokiej w Lublinie.
Jednocześnie trwa zbiórka pieniędzy na rzecz kobiety na stronie zrzutka.pl.
Organizatorami inicjatywy są pracownicy oraz studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz innych jednostek uczelni, w tym Centrum Kultury Fizycznej UMCS i Fundacji Odkrywców Sportu UMCS.