Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2023 r.
19:02

Rak piersi to nie wyrok

Za nami Breast Fest, czyli cały dzień poświęcony tematyce profilaktyki raka piersi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 października ustanowiony jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji, niedzielę w CSK i na pl. Teatralnym odbyła się pierwsza edycja festiwalu Breast Fest. Od 12 do 18 na lubelskie kobiety czekały badania, pokaz mody, a także dawka wiedzy medycznej o nowotworze piersi.

- Szacuje się, że corocznie mamy ponad 18,5 tys. nowych diagnoz. Może się to wydawać mało, ale jeżeli przełożymy sobie to na inne liczby i uświadomimy sobie, że co ósma kobieta usłyszy taką diagnozę, wtedy już bardzo łatwo zorientować się, że każdego z nas pośrednio lub bezpośrednio ta choroba po prostu dotknie. W przeszłości, gdy leczenie głównie opieraliśmy o chemioterapię, rokowanie u pacjentki z rozsianą chorobą były dosyć niepomyślne. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy onkologia rozwija się bardzo intensywnie, a oprócz chemioterapii dysponujemy immunoterapią, leczeniem celowanym. Jest to bardzo inteligentne leczenie, dzięki czemu ta mediana przeżyć istotnie się wydłuża – mówi dr n. med. Zuzanna Pelc z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Podczas festiwalu lekarze przypominali o tym, dlaczego profilaktyka jest tak ważna i co powinno zwrócić naszą uwagę przy samobadaniu.

- Jeżeli poddajemy się temu, co jest zalecane, czyli samobadaniu, USG dla kobiet młodych i mammografii dla kobiet dojrzalszych to moglibyśmy dążyć do całkowitego wyleczenia praktycznie wszystkich nowotworów piersi. Samobadanie powinno być wykonywane co miesiąc, USG co roku i mammografia też co roku. Na NFZ jest co dwa lata, ale my chirurdzy i onkolodzy zalecamy co rok. Jeżeli zmiana jest mała, jeszcze nie wyczuwalna w samobadaniu to możemy leczyć oszczędzająco, czyli nie usuwać całej piersi. Możemy pacjentkę poddać radioterapii, operacji i np. hormonoterapii i pozostawić chorą z bardzo dobry efektem estetycznym, czyli rekonstruować pierś, a chora może nie wymagać chemioterapii. Jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana to leczenie jest bardziej agresywne i efekt estetyczny jest słabszy. Ale tu mówimy już nie o wyleczeniu tylko o zaleczaniu choroby – zaznacza dr n. med. Katarzyna Sędłak z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Zaniepokoić nas powinna przede wszystkim zmiana wyglądu piersi. Co miesiąc oglądamy się w tym samym dniu cyklu, to bardzo ważne. Oglądamy się w lustrze, podnosimy ręce, kładziemy ręce na biodra. Jeśli pojawia się jakaś asymetria, jeżeli skóra na piersi zaczyna wyglądać inaczej, jeżeli staje się twarda czy zaróżowiona zaczynamy się tym interesować. Jeżeli z brodawki pojawi się jakiś wyciek albo zaczyna się ona wciągać do środka to są objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Sprawdzamy również czy nie pojawiają się jakieś zgrubienia lub guzki w piersi – dodaje dr Sędłak.

Na wydarzeniu nie zabrakło oczywiście amazonek oraz kobiet, które wygrały walkę z rakiem. Przypominają one o tym, że diagnoza nie musi być wyrokiem.

- Jestem jeszcze w trakcie leczenia, w trakcie chemioterapii, ale niedługo ją na szczęście kończę. Dowiedziałam się 26 kwietnia, to był dzień mojej diagnozy. Guza wykryłam samodzielnie, zapisałam się na USG i konsultacje z onkologiem, potem mammografia, biopsja no i diagnoza. To było miesiąc przed planowanym ślubem. Oprócz fali negatywnych emocji i myśli o tym, że umrę, że będę łysa i takiego dużego kryzysu emocjonalnego, doszły te myśli o tym, czy ja w ogóle dożyję tego ślubu, czy mamy go odwoływać. Na szczęście ślub się odbył, jestem dumną żoną i to był jeden z najpiękniejszych dni, który też dał mi siłę na ten etap leczenia. Zawsze mamy czas na hybrydę, brwi czy rzęsy, więc fajnie, żeby w naszych kalendarzach znalazł się czas raz do roku na USG, cytologię, a raz w miesiącu na samobadanie. Im wcześniej zdiagnozujemy, tym mamy większe szanse na to, żeby ten czas leczenia nie był taki mroczny. Możemy też wtedy uniknąć chemioterapii. Musimy wiedzieć, że w wieku 30 lat też możemy być chore i jeśli w naszej rodzinie nie było nikogo chorego i nie jesteśmy obciążone genetycznie to też możemy zachorować. Rak to nie wyrok, nie powtarzajmy takich sloganów. Mając raka żyjemy dalej, jestem tego przykładem – opowiada Elżbieta Maj, pacjentka w trakcie leczenia raka piersi.

Podczas Breast Fest kobiety mogły m.in. zrobić badania USG, mammografii, odbyć konsultacje onkologiczne, radiologiczne czy chirurgiczne. Chętni mogli wziąć udział w edukacyjnych wykładach i skorzystać z porad ekspertki od dobierania biustonoszy. Ten dzień dopełnił wyjątkowy pokaz mody, w którym modelkami były lubelskie amazonki. To była pierwsza edycja festiwalu, a organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to cyklicznym wydarzeniem dla Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty