Trwa dostawa i uruchamianie sprzętu badawczego w Ecotech Complex. Do nowoczesnego centrum naukowego, którego budowa pochłonęła blisko 150 mln zł zaczynają się już wprowadzać naukowcy.
– W tej chwili wprowadziło się ok. 20 proc. pracowników, którzy będą prowadzić tu badania. Ale przed nami jeszcze dużo pracy. Mamy spiętrzenie dostaw, jesteśmy w trakcie uruchamiania aparatury, szkoleń i organizacji pracy – mówi dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech Complex.
Jednym z najważniejszych i najdroższych urządzeń w budynku będzie najnowocześniejszy rezonans w Polsce – z polem magnetycznym o mocy 7 tesli i średnicy 60 cm. Powstaje na specjalne zamówienie. Według wcześniejszych zapowiedzi miał być zamontowany w październiku.
– Według naszej wiedzy rezonans jest obecnie testowany. Proces jego uruchamiania trwa kilka miesięcy i dopiero po spełnieniu wszystkich procedur może on być dostarczony – wyjaśnia dr Stępniewski.
Ecotech-Complex to nowoczesne centrum naukowe realizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską.