Trzy nowocześnie wyposażone laboratoria i tyle samo pracowni znajduje się w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Naukowych KUL na terenie kampusu przy ul. Konstantynów. Inwestycja kosztowała prawie 97 mln zł. Ponad połowa tej kwoty przeznaczono na wyposażenie obiektu.
Ośrodek oficjalnie zostanie otwarty w najbliższy wtorek.
– Ale badania prowadzimy tu już od pewnego czasu. Część jednostek jest jeszcze w trakcie przeprowadzki z pawilonu, który zajmowaliśmy do tej pory – mówi prof. Elżbieta Anna Stefaniak, dyrektor ICBN.
Centrum działa w ramach Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku. Prowadzone będą tu badania związane głównie z chemią i biologią. – Jesteśmy też otwarci na inne dziedziny nauki, m.in. biomedycynę, nauki farmaceutyczne, badania środowiskowe, kosmetologię, inżynierię materiałową i inne– wylicza prof. Stefaniak.
Obecnie w ICBN trwają m.in. prace przy wyprodukowaniu środka zwalczającego szkodniki, który ma powstać na bazie biopreparatów, a także badania nad oceną oddziaływania niektórych pierwiastków na organizm ssaków w modelu in vivo oraz in vitro.
Jednym z najbardziej imponujących elementów wyposażenia jest znajdujące się w Laboratorium Optyki Rentgenowskiej urządzenie do nanoszenia warstw metalicznych w warunkach wysokiej próżni. Jest ono rozwiązaniem autorskim, które powstało według projektu dr Roberta Mroczki z KUL.
W pięciokondygnacyjnym budynku ponad 1700 m kw. powierzchni przeznaczono wyłącznie na cele badawcze.