Już po raz 13. w Środę Popielcową ruszyła w Lublinie ewangelizacyjna akcja pod nazwą Bank Wielkopostny. Chodzi o gromadzenie postanowień podejmowanych w Wielki Post oraz duchowe wspieranie potrzebujących.
Do oddziałów banku, jako lokaty, składane są postanowienia. Mogą nimi być np. powstrzymanie się od picia alkoholu czy palenia papierosów, pomoc osobom starszym bądź chorym, modlitwy, wyrzeczenie się na pewien czas oglądania telewizji czy gier komputerowych. Potrzebujący wsparcia zaciągają w banku kredyt, prosząc o modlitwę. Intencje mogą dotyczyć codziennych kłopotów, ale też poważnych spraw życiowych. Każdy może być zarówno inwestorem, jak i kredytobiorcą.
Inicjatywa adresowana jest głównie do młodzieży. Zdaniem inicjatora przedsięwzięcia ks. Mirosława Ładniaka użycie języka bankowego może ułatwić młodym ludziom zrozumienie spraw duchowości.
"Bank to propozycja na aktywne przeżycie Wielkiego Postu. Chcemy przypomnieć, że każdy powinien podjąć w tym okresie zobowiązanie, umieć wyrzec się czegoś, by zrozumieć, co jest naprawdę w życiu ważne. Chcemy też dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują modlitewnego wsparcia” – powiedział PAP ks. Ładniak.
Do banku można się przyłączyć za pośrednictwem strony internetowej www.bankwielkopostny.pl. "W tym roku uruchamiamy specjalną platformę internetową dla szkolnych oddziałów naszego banku. Będzie na niej giełda inicjatyw, takich jak akcje charytatywne, wprowadzająca element rywalizacji. Giełda ruszy od 25 lutego, obecnie przyjmujemy zgłoszenia szkolnych oddziałów” – poinformowała Elwira Wasak z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.