Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 czerwca 2021 r.
20:28

Ryby i nietoperze, czyli Noc Kultury w Lublinie czas zacząć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W piątek rozpoczyna się Noc Kultury, która w tym roku potrwa niemal siedem tygodni. Nie będzie programu godzinowego i biegania z programem od sceny do sceny. W zamian będzie spacer wśród prac artystycznych porozsiewanych na Starym Mieście. Część z nich ma wisieć nieco dłużej, część ma być sukcesywnie zastępowana innymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrezygnowaliśmy w stu procentach z koncertów, spektakli i takich wydarzeń, które gromadzą ludzi w konkretnym miejscu na konkretną godzinę – tak Joanna Wawiórka-Kamieniecka, szefowa Nocy Kultury, tłumaczy rozciągnięcie wydarzenia na prawie siedem tygodni. – Chcieliśmy, żeby każdy, kto nie czuje się komfortowo w tłumie, nie miał poczucia, że coś go omija.

Nad głowami

Inwazja nietoperzy jest jedną z nowych atrakcji szykowanych na Noc Kultury, której organizatorzy co rok starają się wciągnąć spacerowiczów w mniej znany zaułek Lublina.

Tym razem zaciągną nas między innymi na ul. Dominikańską, gdzie nad głowami przechodniów mają się pojawić właśnie nietoperze stworzone przez Jarosława Koziarę. Jego prace od lat towarzyszą Nocy Kultury.

Jedną z nich przypomnimy sobie tuż po wejściu na Stare Miasto: za Bramą Krakowską przywita nas jedna z ryb – lampionów, jakie wisiały nad Rybną w 2018 roku. W tym samym miejscu jest „odsmażana” inna świecąca rybka, papierowo-wiklinowa instalacja obfotografowywana przez gości Nocy Kultury w roku 2017, a stworzona przez dwoje artystów z Francji.

Jeszcze jeden „rybny” akcent pojawi się na kamienicy Rynek 5, którą niegdyś zdobiła dekoracja malarska przedstawiająca rybaka. W ten piątek ozdoba ma być wydobyta na fasadę Bramy Rybnej za pomocą światła. Mieliśmy ją zobaczyć już w zeszłym roku, ale wtedy Noc Kultury została odwołana z powodu epidemii. Instalacja musiała więc czekać aż cały rok.

Planeta Lublin

Takich „czekających” prac zobaczymy znacznie więcej. Wśród nich będzie wielkoformatowa fotografia elementów, które ułożono w słynny obraz Picassa „Guernica”. Efekty można oglądać na dziedzińcu Zamku.

Po drodze można rzucić okiem na dachy kamienic na pl. Zamkowym, gdzie ma się pojawić kilkanaście czarno-białych flag  z kocimi motywami, uszytych przez Jarosława Koziarę na podstawie charakterystycznych grafik nieżyjącego już Andrzeja Kota.

Do trzech bram (Grodzka 3, Grodzka 5, Grodzka 7) można zajrzeć, by zobaczyć „żyrandole” zbudowane z tysięcy piłeczek pingpongowych. To jedna z prac, które jeszcze zdążyły się pojawić na Starym Mieście przed zeszłoroczną Nocą Kultury, odwołaną dosłownie w ostatniej chwili.

Na widzów czekać ma również „Planeta Lublin”, której nie udało się pokazać w zeszłym roku. Będzie to przedstawienie Lublina jako samodzielnej planety. Inspirowana globusem instalacja ma się pojawić na pl. Łokietka, niedaleko Ratusza i wejścia na Stare Miasto przez Bramę Krakowską.

Zmienne atrakcje

Wybierając się na spacer wśród prac artystycznych trzeba pamiętać, że nie wszystkie atrakcje będą dostępne przez całą, niemal siedmiotygodniową Noc Kultury. Od początku do końca zostaną z nami nietoperze, ryby, koty, miejski globus oraz bitwa Picassa.

Pozostałe prace mają być sukcesywnie wymieniane. Tylko do 9 czerwca będziemy mogli oglądać rybaka na Bramie Rybnej, do 10 czerwca wstrzyma się z odlotem Mały Książę, do 16 czerwca wytrzymają z nami żyrandole.

Co pojawi się w zamian? O części przyszłych atrakcji wiadomo już dzisiaj.

  • Od 10 do 23 czerwca Basztę Gotycką (to niedaleko Bramy Krakowskiej) ma zdobić pająk miejski wykonany specjalnie dla Lublina, nawiązujący do ludowych pająków wieszanych w izbie w celu zapewnienia pomyślności domownikom.
  • Od 10 czerwca w bramie przy Archidiakońskiej 1 będzie widać dżunglę z plastikowych butelek po napojach.
  • Od 17 czerwca na początku ul. Ku Farze pojawi się wystawa misiów przygotowanych przez dzieci.
  • Od 24 czerwca do 7 lipca w bramie przy Archidiakońskiej 1 będzie Mały Książę przyłapany na ucieczce ze swej planety, do czego użył zapewne odlotu wędrownych ptaków. Tę scenę wydziergały panie z ekipy „Bombardowania Włóczką”.
  • Od 1 do 17 lipca ul. Ku Farze zmieni się w ulicę Liliputów z małymi, wielobarwnymi kamieniczkami.
  • Od 1 do 21 lipca w bramie przy Grodzkiej 5a zobaczymy 1500 kolorowych szklanych baloników.
  • Od 1 do 14 lipca w Zaułku Hartwigów potrwa wystawa przedmiotów codziennego użytku pokrytych mozaiką z fragmentów luster.
  • Od 1 do 21 lipca na Błoniach obok Zamku pojawi się przeskalowana czaszka zagrożonego chomika europejskiego, która ma zwrócić uwagę na jego obecność m.in. na górkach czechowskich
  • Od 8 do 21 lipca będzie można wstąpić na „szaloną herbatkę” na patio kamienicy przy Grodzkiej 7, gdzie pojawi się imbryk z trzema dzióbkami, czy filiżanka z… uszkiem w środku.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty