Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 maja 2021 r.
13:03

Noc Kultury 2021. Znamy program, a w nim Mały Książę, Picasso i odgrzane ryby

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A
(fot. Bartek Wójtowicz/archiwum)

Znamy już atrakcje tegorocznej Nocy Kultury. Będzie nietypowa, bo ma trwać od 4 czerwca aż do 21 lipca. W tym czasie na Starym Mieście zobaczymy różne instalacje artystyczne. Niektóre zostaną na dłużej, inne nie będą zbyt długo czekać na widzów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bez koncertów, bez wystaw, bez kolejek do wejść – tak ma wyglądać tegoroczna Noc Kultury rozciągnięta na niemal siedem tygodni. Nie będzie żadnych zapisów, godzin rozpoczęcia i zamknięcia ani wejściówek. Będą wyłącznie spacery, zadzieranie głowy oraz zaglądanie do bram i zaułków.

Przestrzeń miasta mają wypełniać instalacje artystyczne, które można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to nowe prace, przygotowane specjalnie na tę edycję. Druga to powtórki z poprzednich edycji. Trzecią grupą będą instalacje, których nie udało się pokazać widzom w zeszłym roku z powodu odwołania wydarzenia.

Tegoroczne atrakcje można podzielić jeszcze Można również narysować inną linię podziału: na te atrakcje, które zostaną z nami przez siedem tygodni, oraz te, które będą pokazywane znacznie krócej.

W środę poznaliśmy część atrakcji. – To na pewno nie jest większość. Będzie jeszcze wiele do odkrycia – obiecuje nam Joanna Wawiórka-Kamieniecka, która zawiaduje Nocą Kultury.

Przez cały czas towarzyszyć mają nam dwie powtórki zawieszone nad ul. Bramową, czyli między Bramą Krakowską a Rynkiem. Organizatorzy postanowili odgrzać jedną ze świecących ryb Jarosława Koziary, które „latały” nad Starym Miastem w 2018 r. oraz jedną z papierowo-wiklinowych ryb wykonanych przez dwoje artystów z Francji na Noc Kultury z 2017 r.

Amatorzy ryb mogą również obejrzeć Bramę Rybną (Rynek 5). Za pomocą światła Bartłomiej Polak pokaże przechodniom (a tym starszym przypomni) zdobiącą niegdyś ten budynek dekorację malarską Władysława Filipiaka. Warto pamiętać, że „Rybaka z Rybnej” będzie można zobaczyć tylko od 4 do 9 czerwca.

Rybak na kamienicy to jedna z tych atrakcji, które od zeszłego roku czekały na widzów. W tej kategorii można wymienić także „żyrandole” z tysięcy piłek pingpongowych. Taka praca zawisła tylko na krótko, tuż przed odwołaniem poprzedniej Nocy Kultury, na ul. Szambelańskiej. W tym roku na żyrandole można będzie się wybrać do bram przy Grodzkiej 3, Grodzkiej 5 i Grodzkiej 7, ale tylko między 4 a 16 czerwca.

Aby dowiedzieć się, czego nie zobaczyliśmy podczas zeszłorocznej Nocy Kultury, można też zajrzeć do bramy przy ul. Archidiakońskiej 1. Tu zobaczymy wydzierganą z włóczki scenę z „Małego Księcia”, który uciekł ze swej planety, wykorzystując zapewne odlot wędrownych ptaków. Scenę wzięła na warsztat ekipa Bombardowania Włóczką, a jej praca będzie widoczna od 4 do 10 czerwca.

Inną pracą pokazywaną po roku będzie wielka fotografia elementów scenograficznych układających się w „Guernicę”, czyli słynny obraz Picassa. Jeśli ktoś nie zna tego obrazu, to warto wyjaśnić, że przedstawia on pole bitwy i najeżony jest, jak to u Picassa, elementami ludzi i zwierząt. Wielkoformatowa praca ma być dostępna od 4 czerwca do 21 lipca na dziedzińcu Zamku.

Z zeszłorocznego do tegorocznego programu przeszczepiono również „Planetę Lublin”, czyli inspirowaną globusem instalację, której autorzy potraktowali miasto jako samodzielną planetę. Tę wizję będzie można oglądać przez cały czas trwania Nocy Kultury, czyli od 4 czerwca do 21 lipca.

Równie dużo czasu będziemy mieli na oglądanie nietoperzy zawieszonych nad ul. Dominikańską.

Do kontaktu z kolejną atrakcją Nocy Kultury konieczne będzie pobranie aplikacji Artivive, dzięki której ożyją grafiki rozmieszczone na terenie Starego Miasta. Grafiki mają się ułożyć w film pokazujący przemyślenia młodych ludzi, którzy zostali zmuszeni do zdalnej nauki. Grafiki będą wisieć przez całą Noc Kultury.

Podobną tematykę odcięcia od rówieśników porusza w swym fotoreportażu Anny Hernik, pokazując swoje dzieci zamknięte w domu z powodu epidemii. Jej zdjęcia będzie można oglądać na ul. Ku Farze od 4 do 16 czerwca. Z kolei od 4 do 18 czerwca niedaleko wejścia do Warsztatów Kultury wisieć będzie fotograficzna Jakuba Orzechowskiego i Ignacego Tokarczyka z polską i litewską nocą kultury z 2019 r.

Ogłoszony dzisiaj program na razie nie przewiduje wielkiej, przyciągającej tłumy instalacji artystycznej nad ul. Grodzką. – Naszym założeniem nie jest kontynuacja robienia tego, co wcześniej, tylko zapraszanie do miejsc, których się nie widzi – mówi Wawiórka-Kamieniecka. – Chcemy zapraszać do zadzierania głowy tam, gdzie się jej wcześniej nie zadzierało.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30