Inicjatywy związane z ekologią, to ważny element funkcjonowania Lublina. We wtorek odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Rymuję, powietrze ratuję”.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować krótki film o tematyce ekologicznej. Forma przekazu była dowolna. Wyłonienie laureatów obyło się 14 listopada w Dniu Czystego Powietrza.
– Edukacja ekologiczna wśród najmłodszych jest bardzo ważna, bo tylko dzięki takim działaniom mamy społeczeństwo świadome i rozumiejące procesy jakie zachodzą wokół nas – mówił Artur Szymczyk, z-ca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
Konkurs podzielony był na 3 kategorie:
- I kategoria - dzieci do 14. roku życia,
- II kategoria - młodzież od 15. do 18. roku życia,
- III kategoria - osoby powyżej 18. roku życia.
– Przyznaję że ten konkurs był naprawdę trudny. Przypomnę, że są to filmiki, w tworzeniu których duży udział mieli rodzice, a jednak mieliśmy bardzo duży problem by wybrać te nagrodzone. Prace były bardzo pomysłowe i wymagały dużego zaangażowania – mówiła podczas wydarzenia Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
W kategorii pierwszej przyznano łącznie 6 nagród. Laureatami zostali:
- I miejsce – Antoni Pachowski; Julia i Maria Jurowicz (ex aequo)
- II miejsce – Adam i Aleksandra Tomala; Patryk Kłokosiński (ex aequo)
- III miejsce – Bartosz Majewski; Kajetan Kokociński (ex aequo)
Oprócz tego wyłoniono jeszcze laureata w kategorii dorosłych powyżej 18 roku życia. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody.
– Pojechaliśmy z mamą do lasu i nagraliśmy filmik, wymyślając rymowanki. Zgłosiliśmy się do konkursu, bo mama powiedziała że możemy go wygrać – mówili laureaci dfugiego miejsca Adam i Aleksandra Tomala dodając, że na co dzień w domu także dbają o środowisko.
Każdy mieszkaniec miasta ma wpływ na poprawienie jakości powietrza w naszym mieście, chociażby poprzez wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania, dbanie o zieleń czy wybieranie ekologicznych środków transportu takich jak komunikacja miejska.
Konkurs „Rymuję, powietrze ratuję” organizowany był przez Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po rozstrzygnięciu konkursu na placu przed Centrum Kultury przy Peowiaków odbył się happening przygotowany przez uczniów klasy 6A Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie.