Punkt przyjęć interesantów uruchamia w Ratuszu rzecznik praw obywatelskich. Przedstawiciel jego biura będzie dyżurować tu w ostatnie piątki miesiąc.
– Moim celem jest stworzenie porządnej sieci biur przyjęć interesantów, punktów konsultacyjnych. Budowanie tej sieci zaczynamy od Lublina – mówi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Kolejne punkty mają powstać w Szczecinie, Kielcach, Rzeszowie i Białymstoku.
Lubelski punkt ma działać w sali nr 3 na parterze Ratusza już od marca. – Dyżury będą w ostatni piątek miesiąca – zapowiada Bodnar.
Wyjątkiem jest marzec, gdy ze względu na święta dyżur odbędzie się 18 marca. Przedstawiciel Biura RPO będzie dyżurować od godz. 10 do 15 lub dłużej.
– W sytuacji, gdy chętnych będzie więcej, będziemy starali się pracować do ostatniego interesanta – zapewnia Karol Wnuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
W punkcie będzie można zgłosić problem i złożyć skargę, której dalszym rozpatrywaniem zajmować się będzie już biuro w Warszawie. A także zasięgnąć porady, co zdaniem Bodnara nie jest dublowaniem uruchomionego niedawno systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. System nie jest dostępny m.in. dla osób, które skończyły 26 lat i są przed 65. rokiem życia oraz nie korzystają z pomocy społecznej. Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich o wiek już nie pytają.
– Nasza wiedza jest też często inna, niż prawnika, który doradza w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej – dodaje rzecznik.
Prezydent miasta podpisał już zarządzenie o nieodpłatnym użyczeniu sali w Ratuszu. Wcześniej, od jesieni 2011 r., punkt przyjęć działał w budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale od grudnia już tam go nie ma.
– Mieliśmy tam problem z zagwarantowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa – mówi Bodnar. I podkreśla, że do punktu przychodzą nieraz osoby mocno sfrustrowane i zdenerwowane.
W Ratuszu ma być bezpieczniej, niż w siedzibie wojewody. – Pomieszczenie jest monitorowane, na parterze, jest blisko dyżurki strażników – tłumaczy rzecznik.
Punkt uruchomiony w siedzibie prezydenta miasta będzie też w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać od strony parkingu na tyłach Ratusza.