Sporo drzew do wycięcia, mniej parkingów, targ czynny tylko w weekendy. To pomysły z koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na nowe urządzenie Błoni pod Zamkiem. Ratusz już zapowiada, że nie wszystkie propozycje zaakceptuje.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Propozycją budzącą największe kontrowersje jest ta dotycząca targowiska. – Byłoby czynne tylko w weekendy – mówi Tomasz Marciniewicz, współautor zwycięskiej koncepcji i dodaje, że w inne dni działałby w tym miejscu skatepark. Ale o tym nawet nie chcą słyszeć kupcy handlujący tu na ponad 200 stoiskach.
– Te miejsca pracy byłyby do likwidacji – stwierdza Krzysztof Kurys, prezes Targu pod Zamkiem. – Naszym zdaniem można dyskutować nad sposobem zadaszenia i modernizacji targu, ale targowisko weekendowe to tylko giełda, a giełda to nie w tym miejscu i nie te czasy.
Ratusz zapewnia, że kupcy mogą być spokojni o swoją przyszłość. – To nie ma mojej akceptacji – deklaruje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Kupcy będą tam, gdzie są i nie tylko w weekend. Nie tylko ten pomysł trafi do szuflady. – Nie planujemy wycinać drzew w takiej skali jaka tu jest podana – zapowiada Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Tak radykalne działania, które są tu proponowane nie są akceptowalne, także z punktu widzenia konserwatorskiego – dodaje. Zwycięska koncepcja zakłada m.in. ogołocenie z drzew zbocza przy Zamku.
Nie tylko Mącik zwraca uwagę, że architekci zanadto rozpędzili się z wycinaniem drzew, choć wiele z nich posadzono tu dopiero po wojnie. Wytyka to także sąd konkursowy w swej opinii do zwycięskiej pracy. Uwag krytycznych jest tu sporo. Czego dotyczą?
Zdaniem sądu przypadkowy jest układ proponowanych nowych nasadzeń, nieprawidłowe jest umiejscowienie przestrzeni dla psów na terenach prywatnych. Za zbędne uznane zostały też proponowane pagórki. Czemu miałyby służyć? – Żeby nie było płasko, żeby było można zjeżdżać na sankach, biegać – tłumaczy nam Marciniewicz. Kolejne propozycje jego zespołu skrytykowane przez sąd konkursowy to likwidacja ogólnodostępnego parkingu oraz okrągła forma oczka wodnego obok Zamku oceniona jako „zbyt geometryczna”.
Dlaczego wygrała praca, do której jest tyle uwag? – Nie było ani jednej pracy, która spełniłaby wszystkie założenia w stu procentach i nie miała żadnego błędu – przyznaje Wojciech Gęsiak, przewodniczący sądu konkursowego. Ale podkreśla, że ta koncepcja była zdecydowanie najlepsza. – Miała najbardziej spójny program.
Zdobywcy pierwszego miejsca zaproponowali otwarty zielony teren, z fontanną w oczku wodnym (1), kawiarnią, letnim kinem, wypożyczalnią leżaków, siłownią i drewnianym tarasem (2). Do koncepcji włączony jest budynek dawnej słodowni (3 i 4), w którym miasto chce urządzić tzw. Poznawalnię, czyli coś na kształt warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Zwycięska koncepcja ma być wykorzystana przez samorząd Lublina podczas prac nad planem zagospodarowania terenu. – Zobaczymy, jak uda się wpasować jej zapisy – mówi Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I zapowiada, że projekt planu powinien być przedstawiony mieszkańcom za rok.
Ratusz zapowiada, że zasiądzie do rozmów ze zwycięskim zespołem, by ustalić, co ma się znaleźć w parku planowanym obok Zamku. Główną nagrodą w rozstrzygniętym właśnie konkursie jest nie tylko 50 tys. zł, ale też miejskie zlecenie na projekt pozwalający wybudować taki park.
Prezydent przyznaje, że prace przy budowie parku mogą się rozpocząć nie w przyszłym, ale dopiero w 2017 r. i podkreśla, że miasto musiałoby też odkupić część gruntów od prywatnych właścicieli.
Nagrodzeni, wyróżnieni
Pierwsze miejsce: Zuzanna Szpocińska (Warszawa), Aleksandra Boniecka (Radzymin), Tomasz Marciniewicz (Warszawa), Michał Poziemski (Ząbki). Drugie miejsce: Garden Concept Architekci Krajobrazu, Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut sp. j. (Lublin). Trzecie miejsce: Fundacja Rozwoju Lucreate (Lublin).
Równorzędne wyróżnienia. 1: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o. o. (Wrocław). 2: ArchiQuest Michał Jędrzejewski (Kraków). 3: Atelier Loeger Architekci sp. z o. o. (Krakow). 4: UK Korona Studio Architektoniczne Krzysztof Korona (Lublin) i Landmark Pracownia Architekci Krajobrazu Magdalena Słowik-Junko (Poniatowa).
Zobacz, oceń
• Wszystkie plansze wystawione są na II piętrze Trybunału Koronnego na Starym Mieście
• Wszelkie sugestie można słać na adres blonia@lublin.eu.