Aż 300 darmowych imprez dla małych i dużych otworzy tegoroczny sezon turystyczny w Lublinie. Do wyboru są m.in. wycieczki szlakiem duchów, zupa z pokrzyw, czy choćby spływy kajakowe. Na większość imprez trzeba się wcześniej zapisać
– Opowiemy mieszkańcom i turystom o Lublinie w sposób ciekawy – obiecuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, gdzie od kilku lat na majówkę przygotowany jest cykl imprez pod szyldem „Sezon Lublin”. Wszystkie atrakcje są darmowe, ale trzeba wcześniej zarezerwować sobie miejsce.
Wejściówek na imprezy od 28 kwietnia do 7 maja jest sporo. – Mamy ponad 8 tys. miejsc – informuje Jakub Kosowski z Urzędu Miasta. Mimo to jedna osoba będzie mogła się zapisać tylko na dwa wydarzenia, dlatego lepiej zawczasu przejrzeć program, o którego wybranych pozycjach piszemy poniżej.
Broszury z opisem wszystkich wydarzeń czekają w punkcie informacji turystycznej tuż za Bramą Krakowską. Tutaj też będą przyjmowane zapisy od osób nie używających internetu. Rejestracja ma się zacząć 19 kwietnia. Tego samego dnia zaczną się też zapisy przez internetową stronę sezon.lublin.eu, gdzie również można znaleźć dokładny program.
Tutaj zajrzysz...
W trakcie długiej majówki przyjezdni i mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić m.in. niedostępne zwykle zakątki lotniska (28 kwietnia), Metropolitalne Seminarium Duchowne (7 maja) albo podziemia browaru przy Bernardyńskiej (28 i 30 kwietnia, 4 i 6 maja).
Chętni zobaczą podziemną trasę na Starym Mieście (28 kwietnia, 2, 4, 5 maja), Piwnicę pod Fortuną (29 kwietnia, 1, 3, 5 maja), Izbę Drukarstwa (28 kwietnia, 4, 5, 6 maja), barokowe świątynie (4,5 maja), kościoły na Probostwie (29 kwietnia) i przy Bernardyńskiej (4, 5 maja), albo Pocztę Główną (5 maja).
Nachodzisz się
Amatorzy spacerów spojrzą na miasto z perspektywy każdego z kolejnych stuleci, które minęły od nadania Lublinowi prawa miejskiego (30 kwietnia, 1, 2, 4, 5, 6 maja). Będą spacery poświęcone lubelskiemu przemysłowi (6, 7 maja), modernistycznej architekturze (29 kwietnia, 1 maja), dawnym hotelom (2 maja), historii jarmarków (29 kwietnia) albo nazwom ulic (5 maja). Spacery pamięci żołnierzy wyklętych mają się odbyć 29 kwietnia i 7 maja. Przewidziano też przechadzkę dla amatorów pstrykania zdjęć (29, 30 kwietnia, 6 i 7 maja) oraz oglądanie okazałych pomników na zabytkowym cmentarzu przy Lipowej (28 kwietnia).
Na tematycznym spacerze będzie można się zapoznać z czasami niemieckiej okupacji (28 kwietnia, 3 i 6 maja), obejrzeć miejsca związane z Żydami mieszkającymi w Lublinie (4, 6, 7 maja). A także zadumać się podczas prezentacji ubioru i oznakowania więźniów obozu na Majdanku (4, 5 maja).
Nieoczywiste
Amatorzy kryminałów Marcina Wrońskiego mogą się wybrać na spacer po szemranych miejscach na Kośminku (2 maja), Czwartku (6,7 maja), Śródmieściu i Wieniawie (6, 7 maja). Dreszczyku grozy dostarczać ma też przechadzka po miejscach, do których niegdyś mało kto chciał zaglądać z obawy przed... duchami (5, 6 maja). Można też wybrać się na spacer szlakiem lubelskich legend dla dorosłych (29 kwietnia, 2 i 6 maja).
Z przepływającą przez Lublin rzeką Nędznicą, o której istnieniu mało kto wie, będzie można się zapoznać (6 maja) na wycieczce poświęconej postaci bł. ks. Stanisława Mysakowskiego.
Nie tylko dla dzieci...
W programie jest też spacer po Starym Mieście (30 kwietnia, 7 maja) w tempie specjalnie dopasowanym do osób idących z wózkami dziecięcymi lub niosącymi swoje pociechy.
Specjalnie dla dzieci przewidziano wycieczkę w XIV wiek (2 i 7 maja). Najmłodszych można też zabrać na wieczorne opowiadanie lubelskich legend (29 kwietnia, 2 i 6 maja) lub na specjalne warsztaty kulinarne z wyrabianiem ciasta na cebularze (29, 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja).
Są również warsztaty kulinarne dla dorosłych poświecone kuchni regionalnej (29, 30 kwietnia i 1, 3, 6 maja) i gotowaniu w bardzo dawnym stylu, na przykład nad ogniskiem, potraw raczej zapomnianych, jak choćby... zupa z pokrzyw (4 i 7 maja).
Nieco szybciej
Miasto będzie można zwiedzać również na rowerze, chociażby podczas wyprawy śladami dawnego przemysłu (6 maja), na objeździe starych dworków (7 maja), albo na wycieczce szlakiem historii miasta (6 maja). Można wsiąść w kajak i przepłynąć przez Lublin (29, 30 kwietnia, 2 maja), albo wziąć udział w kajakowym spływie od Prawiednik (3, 6, 7 maja).
Do dyspozycji będą ponadto elektryczne busy z przewodnikiem, które przewiozą turystów m.in. obok najstarszych pomników (4 maja), przez lubelskie place (5 maja), dzieła sławnych architektów (5 maja), pokażą im również Lublin widziany z doliny Bystrzycy (6 maja).