Ponad połowa sprawdzonych jednośladów Lubelskiego Roweru Miejskiego działa bez zarzutów. To wyniki z badania przeprowadzonego przez aktywistów Porozumienia Rowerowego. Zauważają jednak, że zbyt często można trafić na pojazd z niesprawnym przednim hamulcem
To już drugie takie badanie przeprowadzone przez samych rowerzystów. Oceniali oni stan techniczny 104 jednośladów dostępnych w 9 losowo wybranych ulicznych stacjach. Tyle samo sprawdzili przed rokiem, ale wówczas wyniki były zatrważające, bo tylko co trzeci rower działał bez żadnego zarzutu. Tym razem jest o wiele lepiej. – Spośród wszystkich skontrolowanych rowerów 57 proc. działało bez żadnych zastrzeżeń – informuje Krzysztof Kowalik, działacz Porozumienia.
Dość powszechne okazały się problemy z przednim hamulcem. Taki defekt miał niemal co czwarty ze sprawdzonych jednośladów. – Usterka w większości polegała na zbyt słabym działaniu hamulca – podkreślają aktywiści i zwracają uwagę na związane z tym niebezpieczeństwo.
Zwłaszcza wtedy, gdy można nacisnąć dźwignię do oporu, a rower wciąż jedzie. – Zbyt mocno działający hamulec może prowadzić do wywrotek, jednak działający zbyt słabo nie będzie skuteczny w sytuacji awaryjnej.
Taka usterka nie dyskwalifikuje jednak roweru, bo według przepisów wystarczy jeden sprawny hamulec, a ponieważ miejskie jednoślady mają mechanizm torpedo, zawsze można hamować pedałami. – Tylko w trzech rowerach stwierdzono usterki uniemożliwiające zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę po drogach publicznych – dodaje Kowalik. – To brak sprawnego przedniego albo tylnego oświetlenia.
Podczas tegorocznego audytu Lubelskiego Roweru Miejskiego aktywiści doszukali się 54 usterek. – Trzy najpopularniejsze to: niesprawny przedni hamulec, niesprawny napęd, zbyt niskie ciśnienie w oponach – wylicza Porozumienie i dodaje, że postęp jest w tym roku zauważalny, bo przed nowym sezonem wymienione zostały dzwonki, kierownice i pedały.
Przypomnijmy, że w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego dostępnych jest ponad 950 jednośladów, które można wypożyczać w 92 stacjach na terenie Lublina oraz 5 w Świdniku. W systemie zarejestrowanych jest ponad 90 tys. użytkowników.
Cały audyt dostępny jest TUTAJ.