Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2019 r.
8:24

Kościół Św. Mikołaja w Lublinie odzyska dawne kolory. Dzięki funduszom z UE

0 11 A A

To ma być powrót do najstarszej kolorystyki świątyni na Czwartku. Ściany elewacji: ugier jasny. Gzymsy i detale architektoniczne: stara bieli. Prace w kościele Św. Mikołaja potrwają do końca sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tej chwili prace są wstrzymane ze względu na pogodę. W nocy są jeszcze przymrozki, które przeszkadzają w robotach budowlanych. A dotyczą one przede wszystkim elewacji kościoła – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie (na zdjęciu). – W ramach unijnego projektu wymienione będą okna i drzwi. Zostanie poprawiona również więźba dachowa kościoła i dokończone prace związane z izolacją. Do zrobienia pozostanie jeszcze oświetlenie kościoła, tak aby zabytek lepiej wyeksponować.

Zgodnie z założeniem prace mają potrwać do końca sierpnia. – Choć wykonawca obiecuje, że nieco wcześniej – dodaje proboszcz parafii na Czwartku.

Wróci dawna kolorystyka elewacji. – Za każdym razem czy są to wnętrza czy elewacje zabytkowych budynków wykonuje się sondaże badawcze i wybiera zwykle najstarsze warstwy malarskie – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Później, komisyjnie przy udziale projektanta, autora badań i służb konserwatorskich, na podstawie próbek kolorystycznych – wybierany jest kolor. Czasem trzeba wykonać wiele próbek zanim komisja wybierze ten najwłaściwszy kolor. Tak też było w przypadku kościoła św. Mikołaja.

Poza rewitalizacją kościoła, parafia chciałaby również przeprowadzić kompleksowy remont organów. – To są organy współczesne. Zostały postawione w 1952 r. Nie są zabytkiem, dlatego też mamy sporą możliwość manewru – przyznaje ks. Kawałko. I dodaje: Ale najważniejsza część prac, które chcielibyśmy zrealizować jest na zewnątrz. Chodzi o wykopaliska archeologiczne, które nadzoruje pan Rafał Niedźwiadek. – Będziemy się starać o pieniądze na prowadzenie wykopalisk, bo na pewno ciekawe rzeczy kryją się pod ziemią – nie ma wątpliwości proboszcz parafii.

Jest co badać. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają bowiem VI w. Poza tym według tradycji, w tym właśnie miejscu Mieszko I w 986 r. ufundował pierwszy w Lublinie kościół chrześcijański. Miał stanąć w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się świątynia pogańska. Na razie dokumentów potwierdzających tę tezę nie ma. Pierwsze historyczne wzmianki o kościele pochodzą dopiero z 1424 r. i mówią o drewnianej kaplicy. Obecny kościół został wzniesiony w XVI w.

– Opieramy się wyłącznie na cząstkowej wiedzy, sprzed ponad 50 lat, kiedy to pracownicy ówczesnej Katedry Archeologii UMCS prowadzili na Czwartku prace wykopaliskowe – mówi archeolog dr Rafał Niedźwiadek. – Szkopuł w tym, że tamte prace tylko w niewielkim stopniu dotknęły murów kościoła. Trudno więc pokusić się o choćby próbę rekonstrukcji bryły, czy wskazywać na spójność chronologiczną.

Zagadek dotyczących kościoła jak też osady na wzgórzu Czwartek jest do rozwikłania sporo.

– Czy kościół, który znamy, z końca XVI w. stanowi jednorodną bryłę? Czy może kryje w sobie starszą świątynię z XIV lub XV wieku? Czy obok stał inny kościół, którego istnienia się domyślamy? Ponieważ obecny został wkopany w cmentarz, więc musiała istnieć starsza świątynia. A co działo się wokół kościoła w poszczególnych okresach? Zagadnień jest mnóstwo. W zależności od tego, jak bardzo całościowo będziemy chcieli odtwarzać dzieje obiektu, kwoty potrzebne do przeprowadzenia badań mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych – szacuje archeolog.

Takie pieniądze są poza zasięgiem parafii, chyba, że znajdą się darczyńcy i sponsorzy. – Dobrze by było wyjaśnić te wszystkie tajemnice. Zwłaszcza, że w tym roku będziemy obchodzić 350-lecie istnienia parafii – podkreśla ks. Kawałko. – Kościół jest znacznie starszy. Parafia została erygowana 3 kwietnia 1669 r. Z racji jubileuszu warto byłoby te prace podjąć.

Jak pomóc?

Pieniądze na prace wykopaliskowe można przekazywać na konto parafii. 36 8187 0004 2013 0007 1257 0102 Wschodni Bank Spółdzielczy WBS w Chełmie.

Pozostałe informacje

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty