Nasze województwo jest na drugim miejscu w Polsce pod względem urodzeń dzieci. Jednak pod względem przeżywalności wśród maluchów do 12 miesiąca życia zajmuje dopiero siódme miejsce. Pneumokokowe zapalenie płuc jest jedną z głównych przyczyn zgonów i jednym z najważniejszych powodów hospitalizacji dzieci.
- Leczenie inwazyjnej choroby pneumokokowej jest drogie, a co gorsza nie zawsze skuteczne. Zdarzają się zgony oraz trwałe uszkodzenia m.in. upośledzenie wzroku, słuchu, wodogłowie, porażenia kończyn, niedorozwój psychiczny - mówi dr n. med. Barbara Hasiec, ordynator Dziecięcego Oddziału chorób Zakaźnych szpitala Jana Bożego w Lublinie.
- Podczas posiedzenia komisji ochrony zdrowia i rodziny przygotowaliśmy wniosek o zwiększenie środków w budżecie województwa na rok 2015 na programy zdrowotne do minimum 2 mln zł. Pozwoliłoby to na rozpoczęcie i realizację programu szczepień dzieci przeciwko pneumokokom - mówi Zofia Woźnica, pediatra i radna wojewódzka. - Liderem projektu byłby samorząd wojewódzki, który odpowiadałby za przygotowanie programu, monitoring oraz częściowe finansowanie. Samorządy gminne i powiatowe - jako jego partnerzy - partycypowaliby w nakładach finansowych.