Minimum 178 punków musieli zdobyć uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w klasie międzynarodowej w „Staszicu” oraz w klasie z rozszerzeniem z matematyki, geografii i angielskiego w „Unii”. To jedne z najwyższych wymagań w mieście. Szkoły ponadpodstawowe opublikowały listy zakwalifikowanych do nauki w pierwszych klasach.
W piątek w budynku III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej tłoku nie było. Rekrutacja prowadzona była elektronicznie i zdecydowana większość absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców wyniki sprawdzało w internecie. Pod wywieszonymi na szkolnym korytarzu tablicami z nazwiskami zakwalifikowanych pojawiały się tylko pojedyncze osoby.
- Dostałam się do klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej. Próg punktowy, który trzeba było przekroczyć, to 164. Udało mi się to! - cieszy się Alicja Kania i dodaje, że do ostatniej chwili nie wiedziała, czy zostanie zakwalifikowana. Nerwy były. - Bardzo zależało mi na tym, żeby była to właśnie ta szkoła i ta klasa. I stało się to, co chciałam. Wybrałam „Unię”, bo zachęciła mnie wysoka zdawalność matur oraz polecenia przyjaciół.
- Jestem bardzo dumna - podkreśla Monika Kania, mama przyszłej licealistki. - Jak dziecko jest zadowolone, to czego chcieć więcej? Tym bardziej, że wybór szkoły był jej samodzielną decyzję, ale według mnie bardzo dobrą.
Punkty, punkty
Żeby dostać się do wymarzonej szkoły uczniowie musieli wykazać się wymaganym wynikiem punktowym m.in. z ocen wystawionych na świadectwie oraz z egzaminu ósmoklasisty. W tym roku szczególnie trudno było dostać się do „Staszica”.
W klasie międzynarodowej limit wynosił – 178,45 pkt, w klasie fizyczno-informatyczno-matematycznej - 175,55 pkt, a w geograficzno-matematyczno-angielskiej - 169,5 pkt. Niewiele mniej, bo 162,25 pkt to punkty kwalifikujące w klasie o rozszerzeniu z biologii, chemii i matematyki.
Podobnie było w „Unii”, gdzie limity punktów wynosiły 178,15 pkt (mat-geo-ang), 171,65 pkt (mat-fiz-inf), 168,75 pkt (pol-ang-wos) oraz 167,30 pkt (biol-chem).
Nieco mniej wystarczyło do przyjęcia w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego. W klasie biol-chem było to 164,15 pkt, mat-geo-ang – 163,2 pkt, mat-fiz-161,55 pkt, a w drugim biol-chem - 159,5 pkt.
W IV LO im. S. Sempołowskiej najtrudniej było dostać się do klas z rozszerzeniami z ang-hiszp-pol (157,2 pkt), biol-chem (145,25 pkt) i geogr-ang-hiszp (145,15 pkt). W V LO im. M. Skłodowskiej-Curie wymagano w zakwalifikowaniu się do klasy mat-geogr-ang - 158,10 pkt, biol-chem (154,0 pkt), pol-hist-wos (150,85 pkt).
W VI LO im. H. Kołłątaja najtrudniej było dostać się do klasy pol-ang-biol (113,6 pkt), a w IX LO im. M. Kopernika do mat-geo-ang (165,4 pkt).
102,85 pkt trzeba było zdobyć w XIV Liceum Ogólnokształcącym (ZSO-1) żeby zostać przyjętym do klasy ang-wos, 137,4 pkt w XV Liceum Ogólnokształcącym (ZS-1) w klasie biol-wos-ang, a 109,1 pkt w XVI Liceum Ogólnokształcącym (ZSEk) w klasie pol-ang-wos.
W XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania najtrudniej było się dostać do klasy pol-ang-hisz/niem (125,1 pkt), a w XXIV Liceum Ogólnokształcącym (ZS-5) do biol-pol (106,15 pkt).
W XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” 136,95 pkt trzeba było mieć żeby dostać się do klasy geo-ang, a w XXX Liceum Ogólnokształcącym im. księdza Jana Twardowskiego żeby zostać zakwalifikowanym do pierwszej klasy geogr-ang-mat potrzeba było aż 154.55 pkt.
Żeby dostać się do technikum w wielu przypadkach trzeba było zdobyć dużo ponad 100 punktów. W Technikum Elektronicznym w klasie technik teleinformatyk – 149,1 pkt, a w Technikum Ekonomiczno-Handlowym w klasie technik informatyk – 145,95 pkt. Żeby uczyć się na technika programistę w Technikum Energetyczno-Informatycznym (ZSEn) trzeba było mieć 113,3 pkt, a 112,05 żeby zostać technikiem ekonomistą w Technikum Ekonomicznym (ZSEk).
Teraz spokojnie czekać
W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Lublinie w klasach pierwszych przygotowano 5753 miejsc (5558 z nich to miejsca w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Lublin).
Zakwalifikowało się 4893 kandydatów. A to oznacza, że w publicznych szkołach ponadpodstawowych w Lublinie jest jeszcze 856 wolnych miejsc (665 w szkołach prowadzonych przez gminę).
Osoby zakwalifikowane do szkół mają teraz czas do 30 lipca na potwierdzenie chęci nauki w klasach, do których zostały przyjęte.
A co z tymi, którym się nie udało?
- Powinni spokojnie czekać do drugiego etapu rekrutacji. Na początku sierpnia zacznie się rekrutacja uzupełniająca. Wtedy szkoły podadzą informacje o tym, ile dokładnie mają jeszcze wolnych miejsc w poszczególnych oddziałach - mówi Iwona Lipiec, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Wtedy będą mieli czas na złożenie wszystkich dokumentów, a wcześniej absolutnie nie powinni się martwić. Nie zdarzy się tak, by dla jakiegokolwiek ucznia zabrakło miejsca w klasie pierwszej.
W ubiegłym roku liczba niezakwalifikowanych kandydatów przekroczyła 340. Teraz jest ich ok. 300.
Wolne miejsca
Już teraz wiadomo, w których szkołach będą oni mogli uczyć się od września.
Po etapie kwalifikacji kandydatów wolnymi miejscami dysponują jeszcze:
- VII LO im. M. Konopnickiej,
- VIII LO im. Z. Nałkowskiej,
- XIV LO (ZSO-1),
- XIX LO (ZSO-5),
- XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania,
- XXIV LO (ZS-5),
- XXVII LO im. Zesłańców Sybiru,
- XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Wolne miejsca oferować będą też technika. Na liście są:
- Technikum Chemiczne (ZSCHiPS), w którym zdobywać będzie można zawód technik analityk, technik technologii chemicznej oraz technik optyk. Nowi technicy budownictwa, robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierii sanitarnej oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mogą zostać przyjęci w Technikum Budowlanym (ZSB).
- Wolne miejsca ma Technikum Ekonomiczne (ZSEk), a dla techników pojazdów samochodowych
- Technikum Samochodowe (ZSS).
- Technikum Energetyczno-Informatyczne ma wolne miejsca dla techników elektryków, techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz techników informatyków.
- Technikum Mechaniczne (LCKZiU) zaprasza do klas technik mechanik, technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik spawalnictwa.
- W Technikum Transportowo-Komunikacyjne (ZST-K) wolnych miejsc mogą szukać nastolatkowi zainteresowani nauką w klasach: technik transportu kolejowego, technik spedytor oraz technik robotyk.
- W Technikum Usługowo-Gospodarcze (ZSO-Wł,): technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich i technik fotografii i multimediów.
Wolne miejsca są także w szkołach branżowych, w klasach dla przyszłych mechaników pojazdów samochodowych, ogrodników, elektromechaników pojazdów samochodowych, elektryków, murarzy-tynkarzy, monterów sieci i instalacji sanitarnych, stolarzy, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, dekarzy, piekarzy, cukierników i kucharzy.
Po tym, jak uczniowie zakwalifikowani doniosą do szkół dokumenty lista kandydatów przyjętych do poszczególnych klas zostanie opublikowana 2 sierpnia.