We wtorek poznamy koncepcję architektoniczną przebudowy szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Inwestycja ma nie zniszczyć doliny Czechówki. Nie będzie też wycinki drzew rosnących bezpośrednio przy rzece.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Konkurs dotyczy największej części inwestycji, która będzie prowadzona przy ul. Staszica 11 i 16.
Przypomnijmy, że gdy jesienią ub. r. dyrekcja placówki pokazała wizualizacje obiektu po rozbudowie, wzbudziło to ogromne kontrowersje. Wynikało z nich, że inwestycja wiązałaby się z wycięciem kilkudziesięciu drzew i zniszczeniem doliny Czechówki. Sprawą zainteresowała się wówczas m.in. działająca przy prezydencie miasta Rada Kultury Przestrzeni. Dopytywana o to dyrekcja szpitala przyznała w końcu, że to były tylko wstępne plany.
Również lubelski oddział Stowarzyszenia Architektów RP zapewniał, że rozbudowa nie zniszczy doliny rzeki. Nie będzie też wycinki drzew rosnących bezpośrednio przy Czechówce.
W tym momencie trwają prace u zbiegu ulic 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Powstaje tam nowoczesny budynek, w którym znajdą się m.in. Zakłady Radioterapii i Chemioterapii (na zdjęciu).
Na ukończenie prac w tym miejscu firma Strabag ma 20 miesięcy. – Powstanie obiekt trzykondygnacyjny o pow. ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto remontowi lub wyburzeniu poddane zostaną pozostałe budynki znajdujące się na tej działce – informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – Nowy obiekt umożliwi leczenie pacjentów z chorobami onkologicznymi zgodnie z najlepszymi standardami. Zapewni również kształcenie kadr medycznych w nowoczesnych warunkach.
Poradnie dermatologiczne, które dotychczas funkcjonowały przy ul. Radziwiłłowskiej, zostały przeniesione do Zespołu Poradni Specjalistycznych i POZ przy ul. Langiewicza 6A (III piętro).
To pierwszy etap wieloletniej inwestycji, która ma zakończyć się w 2022 roku. Po zakończeniu prac u zbiegu Radziwiłłowskiej i 3 Maja zacznie się rozbudowa szpitala od strony północno-wschodniej. Do obiektów dobudowanych do zespołu klinik przy ul. Staszica zostaną przeniesione jednostki zabiegowe, które obecnie mieszczą się w dawnym klasztorze.
Szpital doczeka się także lądowiska dla helikopterów od strony al. Solidarności, a Klinika Chorób Zakaźnych zostanie dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona, co umożliwi pobyty pacjentów dziennych i jednodniowych w trakcie chemioterapii.