2000 pracowników, 27 oddziałów i 500 łóżek. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 zakończył wieloletni remont.
Projekt przebudowy dotyczył trzech odrębnych lokalizacji przy ul. Radziwiłłowskiej, Głuskiej i Staszica. Od 2016 do 2023 roku trwały tam prace remontowe, a inwestycję zwieńczono uroczyście 14 czerwca.
- Na ulicy Głuskiej mamy Centrum Psychiatrii. W tej chwili dobudowaliśmy tam jeden budynek. Następnie na ulicy Radziwiłłowskiej powstał budynek mieszczący Zakład Radioterapii, również zmodernizowano tam kuchnię, budynek hostelu, który służy pacjentom z okolic przyjeżdżających do nas na radioterapię i chemioterapię. Trzeci budynek na ulicy Staszica 16 to budynek, w którym mieszczą się wszystkie jednostki chirurgiczne, bloki operacyjne czy anestezjologiczne – mówi lek. med. Beata Gawelska, dyrektor USK nr 1.
W ramach inwestycji przy ul. Radziwiłłowskiej przebudowano trzy obiekty i zbudowano nowy Zakład Radioterapii. W skład zespołu budynków wchodzą:
- dwie pracownie wysokoenergetycznych akceleratorów medycznych
- poradnia radioterapeutyczna
- blok operacyjny z salą do radioterapii śródoperacyjnej, gabinety lekarskie i zabiegowe
- Zakład Radioterapii z zapleczem dydaktyczno-szkoleniowym
- Klinika Chirurgii Onkologicznej z oddziałem łóżkowym
Przy ul. Głuskiej powstały nowe Kliniki Psychiatrii. Przebudowano istniejące budynki I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji oraz II Kliniki Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej. Dodatkowo wybudowano nowy obiekt pod funkcjonowanie Oddziałów Dziennych Psychiatrycznych zarówno dla dorosłych jak i dzieci oraz młodzieży, a także Poradni Zdrowia Psychicznego i Oddziału Sądowo-Psychiatrycznego.
Największym wyzwaniem była przebudowa i budowa zespołu budynków przy ulicach Staszica 11 i Staszica 16. W ramach projektu powstał okazały, ośmiokondygnacyjny budynek zlokalizowany przy ul. Staszica 16/Solidarności 8.
Na poszczególnych kondygnacjach znajdują się:
Kondygnacja 00: przyjęcia planowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy
Kondygnacja 01: Centralny Blok Operacyjny z 8 salami, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Kondygnacja 02: Centralna Sterylizatornia, Zakład Diagnostyki i Terapii Endoskopowej, Zakład Diagnostyki Radiologicznej i Zakład Diagnostyki Obrazowej
Kondygnacja 03: Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, Dział Krwiolecznictwa
Kondygnacja 04: Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii, Dział Diagnostyki Laboratoryjnej, hol główny i strefa studentów
Kondygnacja 05: Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego
Kondygnacja 06: Klinika Traumatologii i Medycyny Ratunkowej, Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, strefa dzienna
Dzięki ukończonemu projektowi ma zwiększyć się zakres świadczeń, szczególne z zakresu onkologii, psychiatrii i rehabilitacji. Szpital ma być przygotowany na leczenie najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych chorób. Zarówno pacjenci jak i personel mają do dyspozycji bardziej komfortowe warunki.
- Przede wszystkim dla pacjentów to jest nowa jakość. Wprawdzie może nie jakość leczenia, ale jakość przebywania na hospitalizacji. W poradniach czy w ramach jednodniówek są już pomieszczenia spełniające wszelkie normy. W niektórych obszarach nawet ponad standardowe normy. Mamy klimatyzowane pomieszczenia, sanitariaty przynależne do poszczególnych sal chorych. Sale są jedno czy dwuosobowe, więc pacjenci powinni odczuć ten komfort – dodaje dyrektor szpitala.
W szpitalu funkcjonuje 27 oddziałów, które w nowych przestrzeniach w ramach nowej koncepcji mają jednak mniejszą liczbę łóżek.
- Ten program opierał się o koncepcję zmniejszania liczby łóżek na rzecz świadczeń otwartych, czyli dziennych, poradnianych, jednodniowych. Więc program zakładał zmniejszenie o 70 łóżek w całym szpitalu i w tej chwili mamy około 500 łóżek. Nadal zmniejszamy tę liczbę i będziemy starać się w zamian otwierać poradnie i pracownie po to, żeby pacjent mógł korzystać z tych świadczeń, nie być wykluczonym zawodowo i pozostać aktywnym. A to jest koncepcja, w którą teraz wpisujemy szpital –podsumowuje dyrektor Gawelska.
Program był realizowany od 2016 roku, ale w zależności od lokalizacji różnił się termin zakończenia prac. Całościowy koszt inwestycji to ponad 427 mln złotych, z czego blisko 279 mln złotych to dofinansowanie z Budżetu Państwa.