Wkrótce zostanie wybrany wykonawca największej części przebudowy i rozbudowy SPSK1 w Lublinie, przy Staszica 16. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala pod koniec 2022 roku
Trwa ocena formalna ofert, które wpłynęły w konkursie na tę część wieloletniej inwestycji szpitala. Zainteresowane są dwie firmy Budimex i Warbud. - Za wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych oraz wybudowanie nowego obiektu oferenci oczekują bardzo zbliżonych kwot – ok. 95 mln zł, które mieszczą się w założonym przez szpital budżecie – informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie i tłumaczy, że zasadnicza różnica dotyczy czasu realizacji. Pierwsza z firm zapewnia, że wykona prace o pięć miesięcy szybciej.
- Wkrótce poznamy wykonawcę, który niezwłocznie przystąpi do pracy. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala pod koniec 2022 roku – zapowiada Anna Guzowska.
Przy Staszica 16, w części północno-wschodniej działki, powstanie nowy zespół budynków.
– To największa, a zarazem najbardziej skomplikowana część programu przebudowy. W maju tego roku uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę – mówi Guzowska. - Szpital zaprojektowano na ośmiu kondygnacjach. Nad ostatnią kondygnacją powstanie lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Budynek będzie funkcjonalnie podzielony na dwie części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Intensywną Terapię oraz tzw. „taras górny”, który został rozbity na dwie bryły zlokalizowane po obu stronach głównego trzonu komunikacyjnego.
- Na górnych kondygnacjach zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji, na niższych piętrach zaplanowano ulokowanie diagnostyki obrazowej, laboratoriów i Banku Krwi – tłumaczy Guzowska i dodaje, że inwestycja przy Staszica 16 obejmuje również prace w zakresie modernizacji zabytkowych, poklasztornych zabudowań, w których obecnie mieści się część jednostek szpitala. To zadanie zostanie przesunięte do czasu pozyskania dodatkowych źródeł finansowania (jak informował w maju Adam Borowicz, dyrektor SPSK1, potrzeba na to 118 mln zł – red.).