Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2016 r.
10:40

Tato.Net. Uczą, jak być dobrym tatą

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
34 3 A A

- Mężczyzna przechodzi w pewnego rodzaju „stand by” i ceduje wychowanie dzieci na żonę. „Głowa rodziny” jest przekonana, że kobieta lepiej zagospodaruje przestrzeń pod nazwą „wychowanie dzieci”, sam zaś ustawia się w roli „ministra spraw zewnętrznych” czy „zaopatrzeniowca”. Na szczęście coraz częściej pojawia się wzorzec partnerski - rozmowa z dr Dariuszem Cupiałem o zaangażowanym ojcostwie, założycielem lubelskiej Inicjatywy Tato.Net

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak Polacy sprawdzają się w roli ojca?

- Żyjemy w centrum Europy, krzyżują się w nas doświadczenia poprzednich pokoleń, dziedzictwa ojców, tych, którzy pewien model pełnienia roli taty przekazali kolejnym pokoleniom. Widzimy też we współczesnym pokoleniu ojców pewne nowinki, które przybywają z innych części świata. Jednak ten kulturowy etap naszego zakrętu cywilizacyjnego i poszukiwanie naszego, polskiego modelu ojcostwa w XXI wieku stają się konieczne. Dlatego w Lublinie powstała międzynarodowa Inicjatywa Tato.Net.
Trzeba sobie powiedzieć jasno, że współczesna epoka niesie pewną szansę znalezienia modelu bycia ojcem, który będzie wynikał z pewnych osiągnięć naszej kultury, cywilizacji, wiedzy. Tutaj warto zaznaczyć, że w Polsce dobra rewolucja zaczęła się 30 lat temu, kiedy profesor Władysław Fijałkowski promował porody rodzinne. Na początku w wielu szpitalach pukano się po głowach, a dziś obecność ojca przy porodzie, podczas chyba jednego z najważniejszych momentów w życiu rodziny, to niemal standard.

Ogromną rolę w kształtowaniu roli ojców ma historia, która do dzisiaj generuje poważne skutki. Na jednym z naszych międzynarodowych spotkań, w Głogowie, pojawił się dr Peter Fischer z Niemiec, który opowiadał o swoim rozumieniu ojcostwa. Do uczestników z Polski zwrócił się z bardzo mocnym przesłaniem, opowiadając o swoich pobytach w Polsce. Po raz pierwszy był w naszym kraju jako małe dziecko, podczas wojny. W jego pamięci został obraz, jak dumnie kroczy z ojcem, żołnierzem Wehrmachtu, po ulicach Gliwic czy innego miasta Górnego Śląska. Na naszej konferencji Tato.Net uświadomił sobie, że jego naród pozbawił takiego szczęścia wiele polskich dzieci. Polscy ojcowie nie wrócili, a dzieci nie miały takich chwili, aby dumnie paradować z ojcem trzymając go za rękę. Dr Fischer prosił o przebaczenie. Pewne skutki wojny czy komunizmu, bo nie tylko chodzi o Auschwitz, ale i o Katyń, trwają do dziś. Nie zdołaliśmy odbudować tej pustki, która powstała w wyniku tego dramatycznego rozstania i wołania „tatusiu nie odchodź”, znanego z twórczości Andrzeja Wajdy. Ten symboliczny krzyk do dziś słychać w wielu miejscach w Polsce. Dlatego inicjatywa Tato.Net jest dla współczesnych, świadomych mężczyzn inspiracją, sposobem poszukiwania roli w życiu dzieci.

• W obiegowej opinii funkcjonuje stereotyp, że za wychowanie dzieci odpowiadają matki. Jak to jest w istocie? 

- Systemy funkcjonujące w współczesnej polskiej rodzinie są bardzo różne. To jest kwestia pewnego kontraktu. W dalszym ciągu jednak przeszłość kładzie się cieniem. Ojca nie było w domu, bo nie wrócił z Auschwitz czy Katynia, siłą rzeczy matka musiała przejąć wszystkie funkcje. Ten wzorzec przenosi się na kolejne pokolenia. Mężczyzna przechodzi w pewnego rodzaju „stand by” i ceduje wychowanie dzieci na żonę. „Głowa rodziny” jest przekonana, że kobieta lepiej zagospodaruje przestrzeń pod nazwą „wychowanie dzieci”, sam zaś ustawia się w roli „ministra spraw zewnętrznych” czy „zaopatrzeniowca”.
Na szczęście coraz częściej pojawia się wzorzec partnerski. I nie tylko chodzi o kwestie zarobkowania czy podziału funkcji domowych, kto ma gotować czy sprzątać. Chociaż muszę przyznać, że w ramach naszych Klubów Taty, wielu panów prezentuje bardzo wysokie kompetencje kulinarne. Zresztą to jest bardzo sympatyczne, gdy tata przygotuje coś pysznego. Hołdowanie stereotypom, że mężczyzna nie pasuje do kuchni, niekoniecznie jest prawdziwe.

• Co według pana oznacza zaangażowane ojcostwo?

- Za „zaangażowaniem” stoi rzeczywistość, którą można zamienić na kilka innych słów: zobowiązanie, poświęcenie. To jest też pytanie, które w sumieniu musi zadać sobie każdy ojciec. Do jakich czynności jestem zobowiązany? Czy można ograniczyć się wyłącznie do tradycyjnie rozumianej funkcji żywiciela, która ma utrzymać, zabezpieczyć byt i funkcjonowanie rodziny. Stąd to powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna musi spłodzić syna, posadzić drzewo i zbudować dom.

W świetle współczesnych badań ojcostwa, przeprowadzonych w USA, zaangażowanie można zmierzyć czasem spędzonym nie tylko z dzieckiem, ale i dla pociechy. Chodzi o wspólną naukę, zabawę czy inne czynności. Jeszcze 10 lat temu statystyczny ojciec poświęcał dziecku 7 minut dziennie. Dzisiaj jest już lepiej, bo ten czas wynosi 20 minut. Mimo wzrostu i tak wciąż jest to za mało.

• Jak relacja ojciec-dzieci wpływa na dalsze życie pociech?

- To jest interesujące zagadnienie. Podczas spotkań w ramach Tato.Net rozmawiamy z ojcami, jak to było u nich, kto im pomagał w nauce, uprawianiu sportu, itd... Takich sondaży przeprowadziliśmy tysiące i mamy już sporą wiedzę na ten temat. Okazuje się, że motywacja działania ze strony ojca, nie tylko do nauki, ma kapitalne znacznie. Dzieci uzyskują lepsze wyniki w szkole, sporcie, ale też i lepiej radzą sobie w dorosłym życiu, w dostosowaniu się do wymagań rynku pracy czy pełnieniu funkcji w życiu społecznym i rodzinnym.

Kanadyjczycy przez 30 lat prowadzili badania dotyczące zaangażowania się ojca w życie dzieci. Wyniki są jednoznaczne. Dzieci ojców zaangażowanych uczą się lepiej i osiągają sukcesy w dorosłym życiu rodzinnym i zawodowym. Wyniki z Kanady pokrywają się z naszymi ustaleniami.

• Jaka może być rola żony w konstytuowaniu pozycji ojca na łonie rodziny?

- Kluczowa. Na spotkania adresowane dla ojców zapraszamy również żony, partnerki. W ten sposób wspólnie przyglądamy się, jak wygląda ten świat ojców. Szukamy również instrumentów, jakie może zastosować żona, partnerka, aby mężczyzna był lepszym tatą. Muszę powiedzieć, że tutaj są bardzo różne podejścia ze strony kobiet. Często panie wymieniają się między sobą sposobami docenienia męża, partnera. Moim zdaniem współcześni Polacy źle się czuję ze sobą. Mają wręcz poczucie winy, że popełniają mnóstwo błędów, a to co robią, jest złe. W tym kontekście kobieta może pomóc w niewiarygodnie skuteczny sposób. Gdy potrafi go docenić, dać mu pewną przestrzeń na tym rodzinnym „boisku”, aby był aktywnym „rozgrywającym”, a nie tylko „obrońcą”. Tak to można określić sportową metaforą. Kobiety potrafią w piękny sposób aktywizować panów. Z naszych badań wynika, że 30 proc. panów trafia na nasze warsztaty z inicjatywy żon.

Tato.Net to pierwsza organizacja w Polsce wspierająca mężczyzn w wypełnianiu roli ojca. Oferuje ojcom coaching w formie warsztatów i publikacji, którego celem jest stworzenie i realizacja przez samego tatę swojego indywidualnego planu ojcostwa.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty