Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2016 r.
18:26

Terenowa kontrofensywa PiS. Zarzucili PO chuligaństwo, potem poszli podzielić się opłatkiem

Autor: Zdjęcie autora bar dd rs

Politycy PiS ruszyli w poniedziałek w teren, by forsować swoją wersję piątkowych wydarzeń w Sejmie. W Lublinie zarzucili opozycji chuligaństwo, by potem zaprosić ją na opłatek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielny wieczór szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki miał rozesłać do polityków PiS wytyczne: „Róbcie konferencje w całej Polsce między godz. 12 a 13. Temat: wydarzenia piątkowe – szantaż, prowokacja czy nowe standardy demokracji?”.

Na konferencjach, które w Lubelskiem odbyły się m.in. w Lublinie (dostaliśmy dwa zaproszenia – od senatora Andrzeja Stanisławka i posła Krzysztofa Michałkiewicza), w Chełmie i Puławach, politycy PiS mieli mówić – zgodnie z wytycznymi centrali – że piątkowe głosowanie w Sali Kolumnowej w sprawie budżetu były zgodne z prawem, że winę za kryzys ponosi opozycja, która blokując sejmową mównicę zachowuje się jak Samoobrona. 

I tak było. – Nigdy nie miałem do czynienia z takim chuligaństwem – stwierdził w Lublinie senator Andrzej Stanisławek.

Sonda: Kto ma rację w politycznym sporze między rządem a opozycją?

Liczba głosów: 1929
61.38%
Opozycja
34.47%
Rząd
4.15%
Trudno powiedzieć
Konferencja w Chełmie Beaty Mazurek i Anny Marii Anders (fot. Jacek Barczyński)

– Obecny kryzys polityczny został wywołany przez opozycję. To, co za jej sprawą działo się w Sejmie, nie ma nic wspólnego z demokracją – grzmiała w Chełmie poseł Beata Mazurek, rzecznik PiS. – To oni rozpętali tę burzę, a budżet został uchwalony zgodnie z sejmowym regulaminem – przekonywała.

– To co się wydarzyło w piątek w Sejmie jest klasycznym nawiązaniem do tradycji liberum veto i do najgorszych form zachowania Samoobrony – mówił z kolei lubelski poseł Lech Sprawka.

Zdaniem Mazurek, politycy PO i Nowoczesnej liczyli, że blokując przyjęcie ustawy budżetowej doprowadzą do przedterminowych wyborów. – To im się nie udało – podkreśliła, po czym chwaliła rząd za to, że przeznacza pieniądze „nie na ośmiorniczki, ale na 500+, minimalne wynagrodzenia i emerytury...

Poseł Mazurek nie zgodziła się z opiniami zagranicznych mediów, że obecna ekipa rządząca Polską dąży do autokracji, czyli jednowładztwa. Szerzej wypowiedziała się na ten temat towarzysząca jej Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Zagraniczne media nie są po naszej stronie – przyznała. – Oglądając telewizyjne przekazy z naszego kraju można by sądzić, że to nie dzieje się w demokratycznej Polsce, ale na przykład w Indiach czy Pakistanie – dodała i oceniła taki obraz jako krzywdzący.

Konferencja w Puławach Krzysztofa Szulowskiego (fot. Radosław Szczęch)

– Opozycja wybrała ścieżkę obalenia tego rządu siłą, ale to będzie nieskuteczne – ocenił z kolei w Puławach poseł PiS Krzysztof Szulowski. – Świadomość, że zostaniemy zaatakowani, umocniła nas – zapewnił. Jego zdaniem, najbliższy okres może być gorący, bo opozycja szukuje kolejne protesty, które tym razem skupią się na krytyce nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego – przewidywał.

Swoje konferencje zwoływali w poniedziałek także politycy opozycji – poseł PO Wojciech Wilk, który dwukrotnie przesuwał godzinę spotkania, by uniknąć kolizji z konferencjami PiS, a także Nowoczesna, która także zmieniła godzinę – z 12. na 14. Zanim jednak opozycja zdążyła ogłosić swoje stanowisko, oliwy do ognia dolał szef „Solidarności” Piotr Duda.

– Przygotowujemy się do wyjścia na ulicę i policzenia się. Jeżeli druga strona chce się policzyć na ulicy, to się policzymy. My ich czapkami przykryjemy – stwierdził w TVP Info.

– Wyprowadzanie ludzi na ulicę w takiej sytuacji, nawet pod szyldem związku zawodowego, nie jest dobre, to próba eskalowania konfliktu – zareagował na słowa przewodniczącego Dudy poseł Wilk.

Zdaniem Wilka, to strona rządowa działała bezprawnie. – Wykluczono posła Michała Szczerbę, z budynku Sejmu wygoniono dziennikarzy, posiedzenie przeniesiono do Sali Kolumnowej bez odpowiedniego poinformowania posłów – argumentował.

Również Jacek Bury, lider Nowoczesnej w województwie lubelskim uważa, że to „politycy PiS dolewają oliwy do ognia”.

Mimo napiętej atmosfery, ok. godz. 16 politycy PO i PiS podzielili się opłatkiem. Zapraszali radni wojewódzcy z PiS. – Złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Później zaproszono mnie do kolędowania, ale powiedziałem, że to chyba nie jest ten czas. Do świąt, do religii podchodzę bardzo poważnie i trochę nie odpowiada mi śpiewanie kolęd w atmosferze happeningu politycznego – opowiadał poseł Wilk.

O co poszło?

PiS postanowił ograniczyć dostęp dziennikarzy do posłów. Poseł PO Michał Szczerba wniósł na mównicę kartkę z napisem „Wolne Media”, a marszałek Marek Kuchciński (PiS) wykluczył go z obrad. W proteście posłowie opozycji zablokowali mównicę. Wtedy parlamentarzyści PiS przenieśli się z sali plenarnej do kolumnowej i praktycznie bez udziału opozycji przyjęli budżet państwa na przyszły rok.

Przed Sejmem spontanicznie zaczęli zbierać się ludzie przeciwni decyzji marszałka Kuchcińskiego. Podobnie było w wielu miastach Polski, w tym w Lublinie, gdzie kilkadziesiąt osób pojawiło się przed biurami poselskimi PiS. Na tabliczkach z nazwiskami posłów naklejali kartki z napisem „Wolne Media”. Opozycja nie wyklucza kolejnych pikiet. Uzależnia je od wydarzeń w Warszawie i dalszych działań PiS.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty