W tym tygodniu mają nabrać tempa prace w budynku, który będzie siedzibą szkoły dla dzieci z autyzmem. Choć wykonawcę wybrano pod koniec marca, to przebudowa utknęła w procedurach. Mimo wszystko Ratusz twierdzi, że inwestycji nie grozi opóźnienie.
Do placówki przy ul. Kurantowej uczniowie mieli trafić już we wrześniu ubiegłego roku. Tak się nie stało, bo nie zakończyła się niezbędna przebudowa gmachu. Jej wykonawca, lubelska spółka Poleksbud Trade, działał tak powoli, że miasto w końcu zerwało z nim umowę. Lekcje nadal odbywają się w głównej siedzibie szkoły przy ul. Bronowickiej.
Nowy wykonawca został wybrany przez Ratusz w ostatnim dniu marca. Spośród siedmiu zainteresowanych firm najniższą cenę i zarazem największe tempo prac zaoferował lubelski oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków. To z nim miasto zawarło umowę opiewającą na blisko 1,7 mln zł. Spółka ma dokończyć pracę po poprzednikach najpóźniej do 30 czerwca.
– Opóźnienie nie wchodzi w grę. Nie ma takiej opcji – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.
Mimo że na placu budowy nie dzieje się zbyt wiele. Budynek jest otoczony rusztowaniami, kilka osób okłada ściany styropianem. Przywieziono też terakotę i glazurę.
– Jeszcze w tym tygodniu prace ruszą pełną parą – deklaruje Dziuba. – Główny wykonawca ma dużo podwykonawców, trwa w tej chwili procedura związana z akceptacją tych umów. Mieliśmy już spotkanie robocze w zakresie szczegółów. Trzeba było też uszczegółowić rozwiązania dotyczące ścian zewnętrznych, które będą ocieplone w dwóch różnych technologiach.
W przypadku tej przebudowy miasto nie może dać wykonawcy więcej czasu na prace, bo jednym z kryteriów oceny ofert w przetargu było również tempo prac. – Dlatego aneks w ogóle nie wchodzi w grę, nie ma możliwości prawnych – tłumaczy dyrektor miejskich inwestycji.
Sporą część prac, w tym roboty wyburzeniowe i stawianie nowych ścian działowych, wykonała już poprzednia firma. Nowemu wykonawcy zostały m.in. instalacje, montaż urządzeń sanitarnych i posadzki.
W zaadaptowanym budynku przy ul. Kurantowej 5 ma się uczyć 50 dzieci z najmłodszych klas podstawówki. Będzie tu 16 sal lekcyjnych, osobna dla każdej z klas, w których będzie się uczyć od dwóch do czterech uczniów. Przewidziano też 8 sal specjalistycznych do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych, w tym malarstwa, garncarstwa, zajęć ruchowych i muzycznych.