Uczniów będzie więcej, ale wszyscy znajdą miejsca w szkołach – tak najkrócej można opisać zapewnienia Kuratorium Oświaty w Lublinie. Żeby ułatwić uczniom dostanie się do wymarzonych szkół średnich rekrutacja rozpocznie się wcześniej niż zwykle – już 8 kwietnia
Tegoroczna rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych będzie znacznie trudniejsza niż zwykle. Wszystko za sprawą reformy edukacji. O przyjęcie do tych szkół będą ubiegać się nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także nowych ośmioletnich szkół podstawowych.
Ministerstwo edukacji wielokrotnie powtarzało, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Absolwenci podstawówek będą przyjmowani do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. W rzeczywistości nauka odbywać będzie się jednak w tych samych budynkach, które nie są z gumy i przyjąć będą musiały znacznie większą liczbę uczniów.
– Jesteśmy na to przygotowani – podkreśla Teresa Misiuk, kurator oświaty. – Z informacji zawartych w Systemie Informacji Oświatowej wynika, że będziemy mieli 20099 absolwentów gimnazjów, na których czekać będzie 21338 miejsc w szkołach. Na 20454 absolwentów szkół podstawowych będą czekały 22223 miejsca.
Wolne miejsca, o których mówi pani kurator, znajdują się we wszystkich typach szkół, tymczasem większość absolwentów wybiera ogólniaki. Czy w związku z reformą nie będą oni skazani na rezygnację z planów i konieczność nauki np. w technikum?
– Na pewno, jak co roku, w najbardziej prestiżowych liceach ogólnokształcących zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych, ale w innych liceach stworzonych zostanie więcej klas. Z naborem ruszą licea, które dotychczas go nie prowadziły. Problemów nie będzie – zapewnia Teresa Misiuk.
Żeby zagwarantować miejsca dla wszystkich chętnych prezydent Lublina poprosił pod koniec ubiegłego roku kuratorium, by uczniowie kończący pierwszy etap edukacji wybierali szkoły ponadgimnazjalne nie tak, jak dotychczas do 15 czerwca, a do 15 maja.
– Da to nam czas na uwzględnienie rzeczywistego zapotrzebowania na poszczególne typu szkół – tłumaczył Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta do spraw oświaty i wychowania.
Kuratorium się zgodziło. Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej rozpocznie się w całym województwie już 8 kwietnia i potrwa do 15 maja. Po otrzymaniu wyników egzaminów uczniowie będą mogli jednak zmienić dokonane wcześniej wybory.
– Jesteśmy prawdopodobnie jedynym regionem, który tak wcześnie rozpoczyna rekrutację – przyznaje kurator. – Niektórzy samorządowcy nie byli zadowoleni z takiego rozwiązania. Jeśli jednak ma to pomóc Lublinowi w rekrutacji, to trzeba wykorzystać taką możliwość.