Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2022 r.
6:35

W tych szpitalach w Lublinie i regionie kobiety rodzą najczęściej

21 1 A A
Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

15 260 dzieci urodziło się w ubiegłym roku w szpitalach w województwie lubelskim. To o prawie 1,5 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej. Zasady, jakie wprowadzono w pandemii na porodówkach, nie zachęcały do starania się o dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tymon właśnie przyszedł na świat w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To drugie dziecko Anny Jonasz z Lublina. – Ten szpital poleciła mi własna ginekolog. Poza tym słyszałam od znajomych, że położne i pielęgniarki są tu bardzo życzliwe. A na piechotę mam trzy minuty do domu – mówi pani Anna. Kiedy rozmawiamy, mały Tymon cały czas śpi. Nie przeszkadza mu nawet to, że mama w oczekiwaniu na miejsce w sali jest ze swoim łóżkiem na korytarzu. Obłożenie przy Kraśnickiej cały czas jest bowiem duże.

– Mamy personel, który ma dużo empatii, jest zainteresowany pacjentkami oraz lubi swoją pracę. Oczywiście mamy też bardzo dobrą bazę lokalową – chwali Barbara Janecka, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

  • W 2018 roku w Polsce urodziło się 375 tysięcy dzieci,
  • W 2020 - 355 tysięcy
  • W 2021 - 331 tysięcy.

Polaków rodzi się coraz mniej, co jest dobrze widoczne również w statystykach szpitali z województwa lubelskiego. Według danych NFZ, w całym 2021 roku na wszystkich oddziałach położniczych w regionie urodziło się 15 260 dzieci. Rok wcześniej było to 16 626 maluchów.

Najwięcej dzieci w 2021 roku przyszło na świat na wspomnianej porodówce przy al. Kraśnickiej – 1989. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny odnotował też najbardziej znaczący wzrost liczby porodów, który wynika także z tego, że rok wcześniej na oddziale odbywał się remont.

Poród w Lublinie

Remontem w 2021 roku można też wytłumaczyć spadek liczby porodów w SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego. – Przeprowadzaliśmy termomodernizację, która bardzo zaburzyła nasze funkcjonowanie. Działaliśmy właściwie na ćwierć oddziału, dlatego kobiety rodziły w innych szpitalach – wyjaśnia prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4 w Lublinie.

W tym roku porodów przy Jaczewskiego jest już znowu więcej. – Pacjentki szczególnie chętnie korzystają z porodów w wannie, który daje ulgę w bólu i duży komfort dla kobiety – mówi prof. Leszczyńska-Gorzelak.

Tutejsza klinika zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami ciąż. I będzie rozwijać to wsparcie, także dla pań w ciążach mnogich. Tylko w tym roku przy Jaczewskiego urodziły się już 24 pary bliźniąt.

– O ile obserwujemy, ze ogólnie liczba porodów w Polsce spada, o tyle wzrasta liczba ciąż wielopłodowych. Dlatego od 1 sierpnia otwieramy poradnię ciąży wielopłodowej, która będzie pierwszą taka poradnią w województwie. Będziemy chcieli pomagać paniom z całego regionu – deklaruje Leszczyńska-Gorzelak.

Spadek liczby porodów jest zauważany w większości szpitali w regionie. Są jednak wyjątki. Spory procentowy wzrost odnotował m.in. szpital w Bełżycach. – Nasz oddział jest niewielki, ale dzięki temu kobieta tu przebywająca nie czuje się anonimowa – mówi Dariusz Kamiński, dyrektor placówki. – Nawet ostatnio otrzymałem podziękowania od jednej z pań za życzliwość personelu i za to, że mogła rodzić w tak dobrych warunkach.

Poród rodzinny w Lublinie

W tym momencie zdecydowana większość szpitali powróciła już do zasad porodów rodzinnych znanych przed pandemią. Z jakimi problemami zetknęły się kobiety w czasie pandemii – o tym mówi raport przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wyniki ankiet, na które odpowiadało ponad 10 tys. kobiet pokazały, że 62 proc. z nich z powodu wprowadzonych przez szpitale obostrzeń musiało rodzić bez osoby bliskiej. Aż 94. proc. kobiet nie mogło być odwiedzanych. Porody i samotne pobyty w szpitalu dotknęły także kobiet w sytuacjach szczególnych, czyli poronienia, porodów dzieci martwych, których dziecko zmarło tuż po porodzie lub urodzonych z ciężkimi wadami. Nawet w tak drastycznej sytuacji były często pozostawione obecności osób bliskich.

– 14 proc. kobiet odpowiedziało, że musiało rodzić w maseczkach. I to były także kobiety z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Działo się tak, mimo że nigdy nie było nawet takich rekomendacji ze strony Ministerstwa Zdrowia – mówi Maria Godlewska, radczyni prawna z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fundacja w czasie pandemii interweniowała kilkukrotnie w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki temu pojawiło się m.in. stanowisko
Ministerstwa, że noszenie masek przez rodzącą na sali porodowej nie jest konieczne.

– Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego dopuszcza możliwość ograniczenia praw pacjenta, nie zezwala jednak na całkowite wyłączenie możliwości korzystania z poszczególnych praw. Naruszeniem praw były sytuacje przymusowej izolacji dziecka od matki, wbrew jej woli i mam na myśli przypadki dzieci i matek stabilnych pod względem zdrowotnym – dodaje Godlewska.

W Lublinie fundacja interweniowała u marszałka województwa. – Chodziło o zasady wprowadzone w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Kiedy po zawieszeniu porodów rodzinnych, zostały wznowione, szpital zaczął wymagać, aby osoby towarzyszące kobiecie same pokrywały koszty testów na koronawirusa. Testy były ważne 48 godzin przed porodem, a statystycznie tylko 5 proc. dzieci rodzi się w terminie. Nie każdego było stać na pokrycie takich kosztów. Po naszej interwencji zasady zostały zmienione. Szpital utrzymał konieczność wykonania testu, ale z tą zmianą, iż pokrywał jego koszt – mówi Maria Godlewska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

Frassati Fajsławice dopisał w weekend cenne trzy punkty

Czołówka nadal zwycięska. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat Siennica Nadolna pokonał na wyjeździe Ruch Izbica 4:2. Sparta Rejowiec Fabryczny wygrała z Unią Białopole 6:1. Skromne zwycięstwo 1:0 pewnego już od ponad tygodnia awansu do IV ligi Kłosa Gmina Chełm nad Spółdzielcą Siedliszcze

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat
Zdjęcia
galeria

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat

Inscenizacja przypomniała mieszkańcom Lublina wydarzenia sprzed 305 lat. W niedzielny wieczór ulicami przeszła historyczna procesja. Uczestnicy z pochodniami wyruszyli spod bazyliki oo. Dominikanów w kierunku Bramy Grodzkiej, aż do Rynku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty