Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 marca 2024 r.
16:12

W Świdniku powstanie baza wojskowych śmigłowców. Mają też szkolić pilotów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Nie tylko budowę bazy śmigłowców wojskowych, ale także „drugą Szkołę Orląt” zapowiedział dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. W Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku podpisano list intencyjny w sprawie budowy wspomnianej bazy wojskowych śmigłowców. Ma to być także impuls dla inwestorów z branży, którzy mogliby lokować swoje zakłady na 500-hektarach gruntów w okolicach planowanej bazy śmigłowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka minut po 9, wojskowa Casa zgrabnie podkołowała pod główne wejście do Portu Lotniczego Lublin. Na płytę lotniska zszedł wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, w towarzystwie Krzysztofa Hetmana, ministra rozwoju i technologii oraz Cezarego Tomczyka, sekretarza stanu w MON. Dołączyli do nich marszałek Jarosław Stawiarski, prezydent Krzysztof Żuk, wicewojewoda Andrzej Maj oraz Andrzej Hawryluk, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin (PLL).

List intencyjny

– Będą tutaj na stałe stacjonować śmigłowce Wojsk Lądowych, które modernizujemy. Dokonujemy też nowych zakupów. Będą się tutaj, w co głęboko wierzę, szkolić wojskowi piloci. Będziemy rozwijać regionalnie instytucje i infrastrukturę. Możemy tu połączyć funkcję bezpieczeństwa, funkcję turystyczną i funkcję gospodarczą – powiedział szef MON po podpisaniu listu intencyjnego o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i województwa lubelskiego w sprawie bazy stacjonowania śmigłowców wojskowych w PLL.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że za kilka tygodni zostanie popisana umową z samorządem dotycząca zakupu gruntów pod bazę. – Ta stała baza będzie zlokalizowana na przestrzeni 100 hektarów, które pozyskujemy w umowie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a naszymi samorządowymi partnerami – powiedział szef MON. – Niezwykle ważne jest to, żeby w Polsce wschodniej była obecność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Robimy wszystko, żeby każdy z naszych rodaków mógł czuć się bezpiecznie – dodał wicepremier.

Setki osób i wojskowe „wiatraki”

W nowej bazie, jak się mówiło w kuluarach, będzie służyć i pracować 1000 wojskowych i pracowników cywilnych.

– Stan osobowy nowej bazy będzie zależeć wyłącznie od potrzeb wojska. Pewne jest, że za kilka tygodni podpiszemy umowy o nabyciu przez MON gruntów pod bazę – dodał wicepremier.

Wojskowa baza śmigłowcowa powstanie na 100-hektarowym terenie trawiastego lotniska, które należy do Portu Lotniczego Lublin. Dziś użytkuje ten teren Aeroklub Lubelski. – Lotnisko będzie się rozbudowywać w ramach obecnej lokalizacji. Pojawienie się sił lotniczych oznacza budowę nowych hangarów do obsługi maszyn, rozbudowę części cargo, niezbędnej do prowadzenia logistyki przez wojsko oraz szeregu innych przedsięwzięć – powiedział nam Andrzej Hawryluk, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin. Hawryluk zapewnił, że część cywilna i wojskowa mogą koegzystować bez problemów.

Jaki będzie stacjonować sprzęt, o to zapytaliśmy na konferencji prasowej wicepremiera Kosiniaka-Kamysza. - W tej chwili rozmawiamy z naszymi partnerami w USA i Europie. Po rezygnacji z umowy na dostawę Caracali, potrzeby w zakresie wojsk aeromobilnych są olbrzymie, A zapóźnienia ogromne – odpowiedział Kosiniak-Kamysz.

– Z logistycznego i serwisowego punktu widzenia, najbardziej logicznym byłby wybór maszyn Leonardo. Oczywiście wiąże się to z bliskością fabryki. Muszą to być maszyny wielozadaniowe – powiedział gen. w stanie spoczynku Jan Rajchel, były rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. – Na pewne nie będą tu stacjonować śmigłowce szturmowe AH-64E Apache, choć muszą być przygotowane miejsca do ich obsługi.

Polityka też doleciała

Podczas podpisania listu intencyjnego nie zbrakło małych potyczek na linii PO-PiS. Cezary Tomczyk, sekretarza stanu w MON, podziękował Krzysztofowi Żukowi, prezydentowi Lublina, za sprawne przeprowadzenie negocjacji w sprawie bazy w PLL. – Już na drugi dzień po naszym objęciu resortu obrony miałem telefon od prezydenta Żuka w sprawie bazy. Negocjacje z prezydentem pokazały, jak sprawnie można współdziałać z samorządami na rzecz obronności kraju – mówił wiceminister Tomczyk.
Prezydent Żuk podziękował szefostwu MON za sprawne negocjacje. – Dla Lublina, dla regionu i Polski Wschodniej, ta inwestycja jest niezwykle ważna. Dzisiaj, w tej sytuacji geopolitycznej, pokazujemy, że samorząd i rząd mówią jednym głosem w sprawie obronności. Takie decyzje dowodzą odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówił prezydent Żuk, który od roku lobbował w sprawie bazy śmigłowców w PLL.

- Chciałbym przypomnieć, że projekt budowy bazy został ogłoszony za rządów wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Dobry projekt kończy wicepremier Kosiniak-Kamysz – ripostował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. Prezydent Żuk tylko się uśmiechnął.

Przypomnijmy, że pomysł budowy bazy wojskowych śmigłowców w Porcie Lotniczym Lublin po raz pierwszy ogłoszono w maju ubiegłego roku. Wówczas tę informację przekazał Michał Moskal (PIS). Dziś chwali ruch obecnego rządu. – Według naszych planów jednostka w Świdniku to nawet 1000 miejsc pracy i setki milionów zł inwestycji w bezpieczeństwo regionu. Trzeba chwalić, gdy dobre przedsięwzięcia zostawione po naszych czasach, są kontynuowane, a czekamy ciągle na podobne pozytywne decyzje w sprawie jednostek w Janowie Lubelskim, Poniatowej i Sobieszynie – powiedział poseł Michał Moskal.

Biznes też zainteresowany

Baza śmigłowców może być impulsem dla inwestorów. – Miałem ostatnio wizytę inwestorów z Włoch, którzy chcą przenieść swoją fabrykę z Chin do Polski. Powodem są rwące się łańcuchy dostaw ze względu na wojnę w Ukrainie. Coraz więcej firm jest w takiej sytuacji. Inwestorzy zamierzają wycofywać się z Azji i wracać do Europy – mówił Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. – Przygotowujemy w Lublinie 500 hektarów gruntów pod inwestycje. Chodzi także inwestorów z branży wojskowej. Baza będzie dla nich gwarantem bezpieczeństwa biznesów – dodał Krzysztof Hetman. Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie nie ma w swych zasobach takich gruntów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty