Wystarczy podać specjalny kod, który wcześniej otrzymamy SMS-em albo e-mailem. Z pierwszych bonów turystycznych 500+ będzie można skorzystać na przełomie lipca i sierpnia
– Jeśli dają, to trzeba brać, żeby wesprzeć naszą gospodarkę. Pojedziemy z synem na wakacje gdzieś w województwie lubelskim, żeby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców – powiedział nam wczoraj jeden z mieszkańców Lublina.
Bonem turystycznym, który ma zachęcić do wakacji w kraju i pomóc branży turystycznej, można będzie zapłacić za usługi m.in. w agroturystyce, pensjonatach, hotelach czy schroniskach (lista miejsc, w których będą honorowane, znajdzie się w rządowym katalogu bazy turystycznej). – Druga grupa usług to imprezy turystyczne – czyli imprezy, które trwają co najmniej 24 godziny i zakładają przynajmniej dwie usługi, np. nocleg i zwiedzanie. Musi je zaoferować jeden podmiot, np. biuro podróży, ale każda z nich może być realizowana przez różne firmy – tłumaczy Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej.
Z bonu turystycznego w wysokości 500 złotych mogą korzystać osoby uprawnione do pobierania świadczeń w ramach programu 500 plus, a także dodatku wychowawczego. – Bon będzie przysługiwał również dzieciom, których rodzice pracują za granicą i pobierają tam inne świadczenie rodzinne. Dzieciom z orzeczeniem niepełnosprawności przysługuje bon w wysokości tysiąca złotych – zaznacza Cendrowski i dodaje, że bony będą dostępne w formie elektronicznej. Z pierwszych będzie można skorzystać najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia.
Jak to będzie wyglądało technicznie? – Po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i aktualizacji lub potwierdzeniu swoich danych, na telefon lub e-mail otrzymamy kod, który trzeba będzie podać przy rezerwacji lub realizacji konkretnej usługi. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o SMS – wyjaśnia Cendrowski. Zaznacza: Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny SMS.
Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Może być wykorzystany kilkukrotnie, nie musimy jednorazowo wydać całej kwoty.
Kiedy pieniądze trafią do przedsiębiorców oferujących usługi turystyczne? – Przewidziany w ustawie termin to maksymalnie 14 dni, ale z naszych informacji wynika, że będzie to szybciej. Będzie za to odpowiadać ZUS – mówi Cendrowski.
Jak to zrobić?
Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na PUE. Konto w platformie można założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do bonu turystycznego będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych.