Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2016 r.
21:11

Walka o górki czechowskie trwa. 1700 podpisów pod protestem trafiło do Ratusza

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 99 A A

Przeciwni zabudowie górek czechowskich przynieśli do Ratusza 1700 podpisów pod protestem i zapowiedzieli, że to nie koniec ich akcji. – Górki to nasze wspólne dobro – tłumaczą. – Pamiętajmy, że to własność prywatna – podkreśla prezydent

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Protestujący nie chcą, by miasto zmieniło przeznaczenie górek, a nad taką zmianą już pracują miejscy planiści. I choć jest jeszcze za wcześnie, by przesądzić co z tego wyniknie i co ostatecznie trafi pod głosowanie w Radzie Miasta, to mniej więcej wiadomo, czego się można spodziewać.

Oznajmił to prezydent Lublina, mówiąc że skłonny jest pozwolić na zabudowanie mieszkaniami 40 proc. górek. – To ładnie brzmi „40 proc. pod zabudowę i 60 proc. pod zieleń”, tylko że 40 proc. to prawdopodobnie maksimum tego co można z tego terenu wycisnąć. Nie jest to żaden kompromis, tylko całkowite pójście na rękę inwestorowi – ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które włączyło się w protest. – Pozostałaby tylko dolina pośrodku i jeśli będzie obudowana dookoła, to nie będzie się różniła od wąwozów znanych z Czubów i LSM.

O to, by zmienić przeznaczenie terenu zabiegał jeszcze poprzedni właściciel terenu, kielecka spółka Echo Investment. Od niej górki kupiła w marcu lubelska firma z deweloperskiej grupy TBV i od razu zapowiedziała, że chce tu budować mieszkania.

– Deweloper wiedział co kupuje – mówi Gorczyca. – Ten teren to nasze wspólne dobro. Tak, jak las Stary Gaj, który też nie należy do mieszkańców Czubów, ani nadleśnictwa, tylko jest wspólnym dobrem. Nie tylko ze względów spacerowych, ale i klimatu całego miasta, jakości życia i dostępności do tego typu obszarów rekreacyjnych. Dlatego to mieszkańcy powinni być stroną tej dyskusji, a nie deweloper.

– Najpierw wypadałoby się spotkać z inwestorem, a takiego spotkania nie było – stwierdza tymczasem Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Pamiętajmy, że to własność prywatna i nie można założyć, że teren zachowa obecny kształt i będzie dostępny dla mieszkańców, bo w którymś momencie może zostać całkiem ogrodzony.

Prezydent dodaje też, że górki czechowskie i tak mogą być częściowo zabudowane (choć w inny sposób), bo pozwala na to obecny plan zagospodarowania terenu, nad którego zmianą pracują ratuszowi urbaniści. – Zabudowa jest tu możliwa na ponad 30 proc. obszaru – mówi Żuk.

Protestujący mieszkańcy przyszli w poniedziałek do Ratusza z pismami protestacyjnymi (na zdjęciu). Podpisy zbierali m.in. chodząc od drzwi do drzwi. – To nasza oddolna inicjatywa – wyjaśnia pan Przemysław, jeden z organizatorów protestu. – Mam dość oglądania budynków i ścian – mówi Jacek Telenga, który mieszka teraz w centrum, a w planach ma przeprowadzkę w pobliże górek czechowskich. – Chciałbym na stare lata zamieszkać z przyjemniejszymi widokami.

Do włączenia się w protest wzywa wszystkie rady dzielnic przewodniczący Rady Dzielnicy Czechów Południowy, Andrzej Filipowicz. W swym mailu oświadcza, że ma dokumenty, których treść „poraziłaby” większość mieszkańców i że zdeponował je „w jednej z londyńskich kancelarii prawnych z dyspozycją ich ujawnienia w przypadku najmniejszych nawet prób nacisków na sygnatariuszy petycji w obronie górek czechowskich”. Pytany co to za materiały oświadcza: – To są głównie dokumenty urzędowe wytworzone w Urzędzie Miasta Lublin i jego organach. Tylko tyle mogę powiedzieć.

Górki czechowskie

Sonda: Co sądzisz o zabudowie górek czechowskich blokami?

Liczba głosów: 1118
66.73%
Jestem przeciw, górki powinny pozostać niezabudowane
27.1%
Zgadzam się z koncepcją, aby zabudować je częściowo
6.17%
Jestem za całkowitą zabudową górek blokami

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty