Wiadomo już, gdzie w tym roku będziemy się leczyć bezpłatnie. Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął już wszystkie konkursy na świadczenia medyczne.
Dlatego lubelski fundusz ogłosił w styczniu konkursy uzupełniające dla poradni. Kontraktowanie zakończyło się najpierw w wojewódzkich placówkach medycznych, później w Lublinie.
– Rozstrzygnęliśmy już wszystkie postępowania – potwierdza Małgorzata Bartoszek z lubelskiego oddziału funduszu.
Z najświeższych informacji na stronie lubelskiego funduszu wynika, że udało się uratować między innymi poradnie logopedyczne. W grudniu okazało się, że z 17 funkcjonujących w Lublinie placówek, jedynie 5 dostanie pieniądze na leczenie. Z listy zniknąć miała m.in. najstarsza poradnia logopedyczna przy ul. Wallenroda 15, udzielająca kompleksowej opieki pacjentom z całego województwa. Po ogłoszeniu wyników drugiego konkursu okazało się, że pieniądze otrzyma 10 lubelskich placówek, w tym ta przy Wallenroda oraz w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.
Dobra wiadomość nie ominęła również leczących się dotąd u urologa w specjalistycznej poradni przy al. Kraśnickiej. W drugim rozdaniu fundusz przyznał jej kontrakt.
Obronną ręką wyszedł też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Pod znakiem zapytania był m.in. los pracowni gastroskopii i kolonoskopii. – W czwartek okazało się, że zostają tam wszystkie poradnie. Będziemy też nadal mogli przeprowadzać badania wysiłkowe – mówi Joanna Kozłowiec, rzeczniczka szpitala.
Sytuacja wyjaśniła się dla pacjentów szpitala "papieskiego” w Zamościu. – W wyniku drugiego konkursu do szpitala wróciła poradnia nefrologiczna, gastrologiczna, proktologiczna. W tym roku uruchomimy też poradnię geriatryczną – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Lista placówek, które dostały kontrakty w drugim konkursie