Od lipca w Lublinie działa polskie dowództwo wielonarodowej brygady wojskowej. Jednak do tej pory w jednostce nie pojawił się ani jeden żołnierz z innego kraju.
Decyzja jest, żołnierzy nie ma
– Sztab będzie ulokowany przy ul. Radziszewskiego, batalion dowodzenia przy ul. Kruczkowskiego – wyjaśniał w czerwcu kapitan Dariusz Drączkowski, były rzecznik prasowy 3 brygady. Z informacji przekazanych przez wojsko wynikało, że w sztabie będą służyć także żołnierze z pozostałych państw wchodzących w skład wielonarodowej brygady, czyli Ukrainy i Litwy.
– Kiedy powoływano wielonarodową brygadę, wielu kolegów musiało zmienić jednostkę, część wyjechała z regionu. Wojsko podjęło takie decyzje, a do tej pory nie przyjechał do nas ani jeden żołnierz z Ukrainy czy Litwy – irytuje się jeden z żołnierzy z Lublina.
Ostateczne konsultacje
Chociaż minęły trzy miesiące, to resorty obrony poszczególnych państw nie porozumiały się co do szczegółów. Co w takim razie zrobiono w lecie w tej sprawie?
– Przedstawiciele resortów obrony Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w drodze konsultacji, przygotowywali projekt umowy międzynarodowej, której celem jest wskazanie prawnych podstaw funkcjonowania litewsko-polsko-ukraińskiej brygady – wyjaśnia Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej. – Pod koniec miesiąca projekt umowy zostanie poddany ostatecznym konsultacjom wewnątrz resortów obrony Litwy, Polski i Ukrainy.
Gotowość bojowa
To oznacza, że najwcześniej jesienią umowa pomiędzy rządami zostanie podpisana, ale to z kolei nie oznacza, że jeszcze w tym roku obcy żołnierze przyjadą na Lubelszczyznę.
– Brygada osiągnie wstępną gotowość do działań na koniec 2012 r., a pełną do końca 2013 r. – zaznacza Sońta. – Służbę w Lublinie będą pełnić żołnierze wyznaczeni z państw założycielskich, natomiast główne elementy brygady (czyli wydzielone do jej składu jednostki wojskowe) będą stacjonować na terytorium danego państwa.
Nie wiadomo dokładnie, ilu żołnierzy przyjedzie do Lublina. Nie wiadomo też, w jaki sposób brygada będzie finansowana. – Dowództwo i sztab będą finansowane ze wspólnego budżetu – mówi rzecznik Sońta. – Szczegóły i zasady prowadzenia gospodarki finansowej określone zostaną w oddzielnym porozumieniu.