Biotechnologia, dziennikarstwo, historia, a może inżynieria odnawialnych źródeł energii? Na lubelskich uniwersytetach i politechnice są jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach. Na złożenie dokumentów kandydaci mają czas do połowy września
UMCS
Wolne miejsca na studia stacjonarne I stopnia są m.in. na zarządzanie w politykach publicznych, archeologię, archiwistykę i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi, edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, filologię polską, filozofię, fizykę, germanistykę, historię, inżynierie nowoczesnych materiałów, logopedię z audiologią, matematykę, pedagogikę specjalną, politologię czy ukrainistykę. A w Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach na administrację publiczną, chemię techniczną czy fizjoterapię.
Rekrutacja trwa także na studiach II stopnia.
– Oferujemy możliwość wyboru spośród ponad 60 kierunków studiów II stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych. Ponadto, prowadzony jest nabór na ponad 70 kierunków studiów podyplomowych – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Rekrutacja trwa głównie do drugiej połowy września. Pełna lista kierunków, gdzie są jeszcze wolne miejsca, na www.irk.umcs.lublin.pl
KUL
Na większości kierunków na najstarszej wolnej uczelni zostało jeszcze po kilka miejsc.
– Na dziś dysponujemy miejscami m.in. na biotechnologii, dziennikarstwie i komunikacji społecznej, kilku filologiach czy socjologii. Studia można również rozpocząć na nowych kierunkach takich jak Applied Anthropology (w jęz. angielskim) oraz na pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Mamy też szeroki wachlarz studiów podyplomowych, m.in. coaching menedżerski, design miejski, negocjacje i mediacje prawnicze czy psychoonkologia – wylicza Leszek Wojtowicz z działu komunikacji KUL.
Rekrutacja na dany kierunek jest prowadzona przez stronę internetową do wyczerpania wolnych miejsc. Nabór ma się zakończyć najpóźniej do 18 września, a w przypadku studiów podyplomowych do 30 września.
Uniwersytet Przyrodniczy
Pierwsza tura rekrutacji na Uniwersytecie Przyrodniczym zakończyła się 10 lipca. Do 17 września trwa drugi nabór na kierunki, na które nie zostały wypełnione limity przyjęć, zaś do 13 września trwa rekrutacja na hipologię i jeździectwo.
Aplikować można jeszcze na: bioinżynierię, ekonomię, gospodarkę przestrzenną, inżynierię środowiska, leśnictwo, rolnictwo, turystykę i rekreację, analitykę weterynaryjną, biologię, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, mleczarstwo, hipologia i jeździectwo, ochronę środowiska, pielęgnacje zwierząt i animaloterapie, aktywność fizyczną i agroturystykę kwalifikowaną, zootechnikę, architekturę krajobrazu, ogrodnictwo, sztukę ogrodową i aranżacje roślinne, zielarstwo i fitoprodukty, ekoenergetyke, inżynierie chemiczną i procesową, inżynierie rolniczą i leśną, transport i logistyka, zarządzanie i inżynierie produkcji, biotechnologię, gastronomię i sztukę kulinarną, technologię żywności i żywienie człowieka.
– Dynamika rekrutacji jest podobna jak w ubiegłym roku. Dlatego mamy nadzieję, że limity miejsc zostaną wypełnione i wszystkie oferowane kierunki zostaną uruchomione – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.
Do 30 września można jeszcze składać dokumenty na studia podyplomowe. W ofercie UP jest 17 kierunków, w tym genetyka sądowa, rachunkowość, podatki w rolnictwie, radiologia weterynaryjna. Tegoroczną nowością jest ocena oddziaływania i zarządzanie środowiskiem.
Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska zakończyła rekrutację na 9 kierunków. O przyjęcie można się starać jeszcze na 11. Na dokumenty kandydatów uczelnia czeka do 15 września.
Wolne miejsca są jeszcze na elektrotechnikę, transport, mechanikę i budowę maszyn, inżynierię materiałową, robotyzacje procesów wytwórczych, inżynierie odnawialnych źródeł energii, inżynierie środowiska, edukacje techniczno-informatyczną, inżynierie bezpieczeństwa, matematykę czy zarządzanie.