Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2017 r.
14:53

Wróciła do Polski, by prowadzić tu badania. "Lublin? Fantastyczne możliwości"

Dr Agata Starosta
Dr Agata Starosta

Pracowała na uniwersytetach w Monachium i Newcastle. Teraz wraca do Polski, by rozpocząć pracę na UMCS. Dr Agata Starosta w Lublinie będzie prowadziła badania zmierzające do opracowania nowych antybiotyków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studia magisterskie ukończyła w 2007 roku na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie w laboratorium dr Daniela Wilsona na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Skończyła je z wyróżnieniem.

Przez lata pracowała w stolicy Bawarii nad antybiotykami blokującymi syntezę białek u bakterii. Następnie, jako laureatka jednego z programów stypendialnych kontynuowała pracę nad funkcją elongacyjnego factora P w procesie translacji.

W 2015 roku przeniosła się do Newcastle University w Wielkiej Brytanii, do laboratorium Jeffa Eringtona. W środę pożegnała się z kolegami i koleżankami w pracy, a dzień później wyleciała na Święta do rodzinnego Rzeszowa.

Na Wyspy Brytyjskie - przynajmniej na razie - nie wraca.

Po Nowym Roku przeniesie się do Lublina, by na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej kontynuować badania mające na celu pokazanie zmiennej natury rybosomów bakteryjnych, tzw. wyspecjalizowanych rybosomów. Efektem prac jej zespołu ma być poszerzenie wachlarza dostępnych na rynku antybiotyków.

Zrozumieć rybosomy

W Lublinie dr Agata Starosta będzie realizować swój projekt na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Badania mają być prowadzone w nowoczesnych laboratoriach w Ecotech Complex.

- Rybosom to tak zwana molekularna nanomasyzyna, zbudowana z DNA i białek. Wykorzystując znajomość tych genomów, szukamy w nich modyfikacji, które pozwolą rybosomom na specjalizacje. One mogłyby być zalążkiem do powstawania nowych antybiotyków. To jest naszym głównym celem - mówi dr Agata Starosta. - Przez wiele lat uważano, że wszystkie rybosomy w komórce są takie same. Teraz, dzięki zaawansowanym technikom widzimy, że istnieje prawdopodobieństwo występowania między nimi różnic. Są one minimalne, ale dzięki tej różnorodności maszyna translacyjna, którą są rybosomy, zyskuje nowe właściwości funkcjonalne.

Badania sześcioosobowego zespołu kierowanego przez dr Starostę będą ukierunkowane na analizę cyklu życiowego B. subtilis, ze szczególnym uwzględnieniem procesu translacji, a przede wszystkim identyfikacji i roli wyspecjalizowanych rybosomów.

Dzięki temu możliwe będzie zrozumienie roli maszynerii translacyjnej w regulacji przepływu informacji w komórce. Szczególny nacisk zostanie położony na znalezienie czynników, które są niezbędne do funkcjonowania spor, ponieważ może to doprowadzić do opracowania nowych antybiotyków.

- Wierzę, że szczegółowe poznanie cyklu życiowego bakterii sporulujących pozwoli na otwarcie nowej drogi do opracowania specyficznych inhibitorów translacji, a tym samym poszerzenie wachlarza antybiotyków, który w ostatnich latach uległ znaczącemu uszczupleniu, ponieważ pojawiły się bakterie oporne na wiele znanych antybiotyków - dodaje dr Starosta.

Lublin? Fantastyczne możliwości

Jak to się stało, że dr Starosta trafiła do Lublina?

- Translacją białek w Polsce zajmuje się niewiele ośrodków. Lublin jest wśród nich wiodący. Będę tu miała dostęp do specjalistycznego, bardzo drogiego sprzętu, który jest niezbędny do przeprowadzenia moich badań. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale możliwości tutaj są fantastyczne - podkreśla badaczka.

Czy po dziesięciu latach spędzonych za granicą nie ma żadnych obaw związanych z powrotem do kraju?
- Jeszcze nie żałuję tej decyzji - śmieje się dr Starosta. - Obawy zawsze są. Ale mam za sobą już kilka przeprowadzek i wiem, że każde miejsce ma swoje plusy i minusy. A muszę przyznać, że im dłużej jestem poza Polską, tym bardziej doceniam to, że wiem, czego mogę się tu spodziewać, pewne rzeczy są tu bardziej przewidywalne.

Nudno nie będzie

Dr Agata Starosta jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na swoje badania otrzymała grant w wysokości blisko 2 mln zł. Realizowany przez nią projekt ma trwać trzy lata, ale może zostać przedłużony o kolejne dwa.

- Zakładam, że spędzę w Lublinie co najmniej najbliższych pięć lat, ale nie wykluczam pozostania tu na stałe. Na razie skupię się na badaniach, ale z czasem chciałabym też prowadzić zajęcia, by móc przekazać studentom trochę wiedzy, którą zdobywałam przez lata - dodaje dr Agata Starosta. - Po raz pierwszy odwiedziłam Lublin dopiero wtedy, kiedy otrzymałam propozycję pracy na UMCS. To było w lipcu ubiegłego roku. Muszę przyznać, że to miasto bardzo mi przypomina mój rodzinny Rzeszów, ale nie spodziewałam się, że jest takie duże. Jeszcze nie miałam zbyt wiele okazji, żeby zobaczyć, co się tu dzieje, ale śledzę wydarzenia kulturalne i widzę, że jest ich sporo. Już czekam zwłaszcza na letnie festiwale i myślę, że w czasie wolnym nie będę się w Lublinie nudzić. Podoba mi się także tutejsza scena kulinarna. Lubię odkrywać nowe smaki i będę tu miała ku temu sporo okazji.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty