Lublin Skills Up - Apetyt na sukces w gastro, to hasło projektu dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, która chce w przyszłości pracować w branży gastronomicznej.
Na początku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 wzięli udział w zorganizowanym dla nich cyklu 8 warsztatów zorganizowanych w Studiu kulinarnym Szwedzki Stół w centrum handlowym Skende. Szczególny nacisk położono na naukę umiejętności praktycznych, przygotowywania makaroników i dekorowania deserów.
Drugą częścią projektu były praktyki, które uczestnikom zaoferowała restauracja IKEA mieszcząca się w centrum handlowym Skende. Oprócz kształcenia umiejętności program miał także na celu podniesienie kompetencji społecznych jego uczestników.
- Współpraca tak wielu podmiotów, w tym przedsiębiorców z branży gastronomicznej zaowocowała powstaniem wyjątkowego projektu dla wyjątkowej młodzieży. Cieszę się, że wsparcie kompetencji, potrzebnych młodym mieszkańcom na rynku pracy jest nie tylko ambicją miasta Lublin, ale też partnerów, którzy podzielili się z uczestnikami i uczestniczkami wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Projekt mógł się odbyć dzięki pomocy i zaangażowaniu ze strony właścicieli lubelskich restauracji. W programie wzięły udział firmy takie jak: Restauracja Uwędzona Inaczej, cukiernia Hotelu Wieniawski, Restauracja Bombardino, Lubelska Manufaktura Czekolady, Trybunalska City Pub, Restauracja Giuseppe, Rodzinna palarnia kawy Coffee & Sons oraz lodziarnio-kawiarnia BOSKO. Wszyscy wsparli program również finansowo i zdecydowali się zrezygnować ze swojego wynagrodzenia.
Inicjatywa Skende jest jednym z elementów miejskiego programu Lublin Skills Up, który ma na celu aktywizację mieszkańców Lublina i podnoszenie ich kompetencji. Program trwa od dwóch lat.