Lubelscy okuliści wszczepili soczewkę teleskopową pacjentce. To pierwsza tego typu operacja w Polsce przywracająca poprawne widzenie osobom starszym.
Lubelscy okuliści z SPSK1 wykonali przełomową operację, dającą nadzieję na poprawę widzenia u osób z nieodwracalnymi uszkodzeniami. Operacja, której poddana została 91- letnia pacjentka ze zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zaćmą to przełom na skalę kraju.
W niektórych krajach Europy zachodniej, ten zabieg jest już refundowany, jednak w naszej części Europy jest to jedno z nowszych rozwiązań, niestety wykonywane za pełną odpłatnością.
– Operacja polegała na wszczepieniu soczewki teleskopowej w miejsce, usuniętej zmętniałej soczewki pacjentki. Pełni ona rolę szkła powiększającego i pozwala na lepsze widzenie z bliska. Zwyrodnienia plamki osób w wieku starczym, są nieodwracalne i tylko tego typu nowe rozwiązania są w stanie poprawić widzenie – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– Pacjentka miała znaczący ubytek ostrości wzroku, który bez tej operacji był całkowicie nieodwracalny i postępujący. Było to jedyne potencjalne rozwiązanie, które mogłoby poprawić widzenie.
Jak zaznacza profesor, operacja się powiodła i po dwóch dniach u kobiety była już widoczna poprawa, ale pacjentka jeszcze musi poddać się rehabilitacji i poćwiczyć nowy, przybliżony sposób patrzenia. W czasie do dwóch miesięcy po zabiegu widzenie wykształca się i dostosowuje do nowych warunków, a wtedy można już zaobserwować efekty operacji.
– Operacja musi być wykonana przez osoby z bardzo dużym doświadczeniem. Wszczepiana soczewka musi być odpowiednio pozycjonowana, co wymaga pewnej ręki, precyzyjności oraz specjalnej techniki – dodaje prof. Rejdak.
Lubelska klinika otrzymała kilka soczewek w ramach międzynarodowego grantu z zagranicy. W planach jest przeprowadzenie jeszcze 10 takich nowatorskich zabiegów.
– Ta operacja jest częścią projektu Lubelskiej Unii Cyfrowej, która obejmuje działania z zakresu nowoczesnych technologii w medycynie, w tym okulistyce. Jest to również część projektu realizowanego w ramach tworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki Żółtej, które powstaje przy Chmielnej 1.