Rozpoczął się nowy festiwal w Lublinie, który ma umożliwić młodym artystom zaprezentowanie swoich umiejętności w przestrzeni miejskiej
Od dzisiaj (5 sierpnia) do niedzieli (11 sierpnia) w Lublinie potrwa festiwal Open Form. Wileńska. Wydarzenie odbywa się w ramach miejskiego projektu ,, CreArt3.0#stringing_together”. W tegorocznej, pierwszej edycji festiwalu przestrzenią, w której będą tworzyć młodzi artyści będzie targowisko przy ul. Wileńskiej.
– Artystki i artyści festiwalu to osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki: grafiką, malarstwem, rysunkiem, instalacją, rzeźbą, sztuką tekstu i dźwięku. Spłynęły do nas 22 zgłoszenia z miast partnerskich, realizujących projekt CreArt 3.0. Cieszy nas bardzo, że rezydencja w Lublinie zainteresowała tak wielu artystów o ciekawym dorobku. Jest to szczególnie cenne w kontekście sieciowania międzynarodowego i naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Na tle targu przy ul. Wileńskiej młodzi twórcy pokażą swoje koncepcje dialogu z przestrzenią i lokalną społecznością. Festiwal Open Form. Wileńska nie zmieni radykalnie obrazu targu, będzie raczej kroniką jego dnia codziennego, inicjatywą funkcjonującą równolegle do miejsca i jego pierwotnego przeznaczenia – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji
W festiwalu bierze udział czterech artystów z Lubelszczyzny: Róża Kowalczyk, Yuliia Terpilovska, Michał Żyszkiewicz, Maciej Połynko oraz dwie artystki z Ukrainy: Eva Alvor i Viktoriia Teletien.
Kuratorką wydarzenia jest dr Marta Ryczkowska, specjalistka z zakresu historii sztuki, krytyk sztuki współczesnej, prezeska stowarzyszenia artystycznego ,, Otwarta Pracownia” w Lublinie.
– Targ na Wileńskiej powoli staje się lubelskim Kreuzbergiem (artystyczna dzielnica Berlina - przyp. red.), siedliskiem progresywnych działań na styku aktywizmu i sztuki, na marginesie oficjalnych polityk. Jest złożoną strukturą, wyjątkową mozaiką problemów, potencjałów i pomysłów. Tkwi także w fazie przejściowej, pomiędzy dziedzictwem modernizmu a niejasną przyszłością. W takim kształcie staje się dynamiczną przestrzenią wystawienniczą, którą będą współtworzyć młode osoby artystyczne z różnych krajów, przede wszystkim z Polski i Ukrainy– mówi dr Ryczkowska
W programie festiwalu przewidziano również wystawy, spacery performatywne w obrębie miasta, koncerty w ramach Open Music Esemble. W przestrzeni miejskiej będzie można podziwiać proces tworzenia oraz finalne efekty prac młodych artystów.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie przygotowało specjalny autobus. Został pomalowany na szaro, a następnie zajęli się nim artyści z Glow (Graff Studio) z Bułgarii oraz Roper, writer z Rumunii.
Festiwal jest częścią aplikacji Miasta Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.