Temperatura i słoneczne dni sprzyjają pojawieniu się uczulających pyłków. Już zakwitły olchy, brzozy, leszczyna. Dla alergików zaczyna się najgorszy okres w roku.
Kontakt
Wchłanianie alergenów najczęściej odbywa się drogą wziewną, np. pyłki roślin i składniki kurzu domowego (roztocze, sierść zwierząt domowych) unoszą się w powietrzu, którym oddychamy. Z kolei w wieku dziecięcym najczęstsze są alergie pokarmowe. Dzieci przeważnie uczulają jajka, ryby, truskawki, mleko i jego przetwory, cytrusy.
Jest też droga kontaktowa – bardzo często uczuleni jesteśmy na kosmetyki i środki piorące, rzadziej na metalowe ozdoby (kolczyki, bransoletki, zegarki), które bywają przyczyną skórnych alergii kontaktowych.
Wszystkimi wyżej wymienionymi sposobami mogą uczulać leki. Najczęstszymi alergenami są antybiotyki z grupy penicylin oraz leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna czy pyralgina. Mogą stać się nawet groźne dla życia.
Diagnostyka i leczenie
Napad kichania, wysięk z nosa, łzawienie i swędzenie spojówek w okresie kwitnienia drzew i wielu traw to bez wątpienia alergia związana z pyleniem drzew wiosną, a w lecie – traw.
Obrzęk skóry z towarzyszącą pokrzywką po użądleniu osy, pszczoły sugeruje uczulenie na jad owadów. Tego typu objawy mogą powstać także na skutek ukąszenia przez inne owady lub pajęczaki – np. meszki, pająki, kleszcze.
Podejrzenie alergii wymaga potwierdzenia przy użyciu badań dodatkowych. W tym celu wykonuje się testy skórne albo z krwi. Warunkiem skutecznego leczenia jest identyfikacja alergenów i ich eliminacja. Po wykonaniu testów można się poddać leczeniu odczulaniem lub farmaceutykami.
Zapobieganie
Kiedy masz katar sienny związany z pyleniem zamykaj okna wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest największe. Odkurzaj mieszkanie na mokro, żeby nie wzbijać drobinek kurzu. Posmaruj nozdrza np. wazeliną, na której pyłki będą się zatrzymywały.
W samochodzie zamykaj okna. Nie włączaj nawiewu, który wtłacza do wnętrza wszystkie alergeny. Unikaj ulic zadymionych, zanieczyszczonych, a po powrocie do domu zmieniaj odzież. Nie wychodź z domu przed i po burzy, bo wtedy wilgotność jest bardzo wysoka, pyłki pęcznieją i pękają uwalniając cząsteczki skrobi.Łzawiące oczy płucz solą fizjologiczną. Również przepłukuj nos. Śpij tylko w pościeli z surowców naturalnych, unikaj tej bardzo kolorowej.
Inne alergie
Kupioną odzież staraj się przepłukać przed założeniem. Unikaj sztucznej biżuterii – może uczulać. Kupuj proszki do prania bezzapachowe, bez fosforanów.
W mieszkaniach alergików nie powinno być mebli tapicerowanych i dywanów. Pościel powinna być bardzo często zmieniana, a mieszkania wietrzone. Trzepanie śpiworów, koców, wietrzenie i mycie pomieszczeń np. na działce powinna wykonać osoba, która nie jest uczulona na kurz, roztocza.
Roztocze ginie w temperaturze 50 st. C i w takiej trzeba prać ubrania alergika. Klimatyzacja jest niewskazana, podobnie jak trzymanie w domu zwierząt.