Do końca roku ma potrwać remont Muzeum Lubelskiego. W trakcie są prace związane z wykończeniem wnętrz, są m.in. kładzione tynki.
Prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem – informuje Dorota Wawryniuk z Muzeum Lubelskiego. – Najbardziej pracochłonne i jednocześnie najmniej efektowne prace – roboty rozbiórkowe przygotowujące do prac remontowo-konserwatorskich wnętrz muzeum, prowadzone sieci elektryczne i teletechniczne jak też prace budowlane zostały już ukończone. Wcześniej, na blisko 5 miesięcy wszystkie te roboty musiały zostać wstrzymane w związku z odkryciami archeologicznymi w południowym skrzydle Zamku Lubelskiego.
Tak więc zakończyła się już zarówno przebudowa skrzydła północnego Zamku Lubelskiego jak też roboty budowlane, elektryczne i instalacyjne. Gotowa jest też instalacja fotowoltaiczna.
– Obecnie jesteśmy na etapie wykończeniowym – opisuje Dorota Wawryniuk. – Przed nami prace aranżacyjne wnętrz muzealnych, dzięki którym powstaną nowoczesne wystawy muzealne.
Zaplanowane są nowe wystawy zaś ekspozycje stałe na zamku. Te, które były - zostaną kompleksowo zmodernizowane. Dotyczy to wystaw – „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794” i „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku”, ze szczególnym wyeksponowaniem obrazu Unii Lubelskiej Jana Matejki, a także wystaw – „Grupa Zamek i Awangarda” a także „Malarstwo Cerkiewne”.
– Dodatkowo na Zamku Lubelskim powstanie nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Będzie to Galeria Wystaw Zmiennych. Muzeum Lubelskie stanie się miejscem wydarzeń interaktywnych, umożliwiający zwiedzającym i turystom czynny udział w odbiorze sztuki. Nowopowstałe ekspozycje będą nowoczesne. Będą wykorzystywać współczesne multimedia i pozwolą na pełniejszy odbiór wrażeń – opisuje Wawryniuk. I dodaje: Najbardziej prawdopodobny termin zakończenia wszystkich prac to koniec obecnego roku.
Całkowity koszt realizowanego projektu wynosi ponad 34 mln zł z czego 17,6 mln stanowi unijne dofinansowanie. 10 mln zł pochodzi z budżetu województwa lubelskiego. W ramach tego samego unijnego projektu jest także rozbudowywane Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.
Archeologiczne odkrycia
Wśród kilku tysięcy zabytków odkrytych przez archeologów z firmy ARCHEE jest m.in. 31 monet z różnych okresów począwszy od XIV do XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje srebrna moneta – denar Kazimierza IV Jagiellończyka (1447-1492), która została wybita w mennicy w Krakowie w okresie pomiędzy 1455 a 1479 rokiem. Moneta znajdowała się w kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum. Wśród szczególnie cennych odkrytych podczas prac zabytków jest również bogato zdobiony grzebień wczesnośredniowieczny (odkryty w południowym skrzydle zamku, w wykopie przylegającym do donżonu). Grzebień zrobiony został najprawdopodobniej z poroża jelenia. Pracownicy Muzeum Lubelskiego zwracają uwagę na to, że „w Lublinie jest to pierwszy wczesnośredniowieczny grzebień tego typu oraz najlepiej zachowany egzemplarz z terenu całej Lubelszczyzny.”