Polichromie Kaplicy Trójcy Świętej, pamiątki po Generale Mieczysławie Smorawińskim, zbiory Dworku Wincentego Pola - to wszystko i wiele więcej można odkrywać w ramach wirtualnych spacerów realizowanych w sieci przez Muzeum Lubelskie. Na profilach facebookowych instytucji i jej oddziałów można znaleźć wiele różnorodnych propozycji zwiedzania bez wychodzenia z domu.
Na Facebooku Muzeum Lubelskiego można znaleźć trzy tematyczne cykle:
#odkrywamyfreskikaplicy
Internauci mogą odkrywać piękno polichromii Kaplicy Trójcy Świętej. Gotycka, dwukondygnacyjna kaplica, będąca częścią gotyckiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, powstała w drugiej połowie XIV wieku. Freski zostały wykonane zgodnie z tradycjami technicznymi sztuki bizantyńskiej. Program ikonograficzny zaczerpnięty z Bizancjum został dostosowany do architektury budowli innej niż kopułowa.
#zWarsztatuKonserwatora
W ramach tego cyklu organizatorzy prezentują podstawy wiedzy o tym, jak dawniej wykonywano przedmioty, jakich używano narzędzi. Internauci mogą także zadawać pytania, dzięki którym dowiedzą się jak dbać o posiadane w domach przedmioty.
#odkywamylublin
Muzeum Lubelskie prezentuje również w sieci miejsca związane z Lublinem, które dziś wyglądają zupełnie inaczej niż w przeszłości. Organizatorzy będą przedstawiać historie takich miejsc.
Wiele atrakcji można znaleźć także na stronach oddziałów Muzeum Lubelskiego.
Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem":
Na Facebooku instytucji trwa właśnie cykl związany z kolekcją pamiątek po Generale Mieczysławie Smorawińskim, a jest się czym pochwalić, jako, że muzeum jako jedyne ma tak wielki zbiór muzealiów: dokumentów, listów, rzeczy osobistych Generała.
Muzeum Historii Miasta Lublina:
Poniedziałki: #znanizapomniani – opowieści opatrzone ciekawostkami o lublinianach związanych z muzeum
Środy: #retrodziewczyny - trwająca obecnie wystawa czasowa
Piątki: #lublinktoregojużniema - ikonografia miasta
Muzeum Dworek Wincentego Pola:
Poniedziałki: biografia Wincentego Pola
Wtorki: dzieje dworku
Środy: oprowadzanie kuratorskie po wystawach
Czwartki: prezentacja co ciekawszych obiektów z kolekcji
Piątki: przypomnienie wydarzeń kulturalnych i działań edukacyjnych
Muzeum Literackie Bolesława Prusa:
#spacerzpanemprusem - wirtualny spacer po Nałęczowie z Bolesławem Prusem