Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lipca 2017 r.
15:35

"Zamiast pomysłu na przyjazne miasto jest zachęta do ucieczki z Lublina"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Zamiast pomysłu na przyjazne miasto jest zachęta do ucieczki z Lublina – tak ostro o planach Ratusza mówi doradzająca prezydentowi Rada Kultury Przestrzeni. Suchej nitki nie zostawia na dokumencie mówiącym o tym jak ma być urządzone nasze miasto do 2050 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie planujmy tego na 33 lata, ale na 10, bo wtedy jesteśmy w stanie przewidzieć jakiś trend – podkreśla Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina.

Dokument, który tak krytykuje to opracowane przez podwładnych prezydenta Studium przestrzenne, które określi z grubsza przeznaczenie poszczególnych terenów. Z grubsza, bo określi, że w danym miejscu staną kiedyś bloki, ale nie przesądzi o ich wysokości, którą opisze dopiero plan zagospodarowania terenu.

Rabunkowa gospodarka

Projekt nowego Studium przewiduje wpuszczenie zabudowy na kolejne tereny. Prezydent mówi, że ziemi pod mieszkania nie wystarczy na długo, stąd pomysł by domy mogły powstawać m.in. na części górek czechowskich, czy terenach rolnych w dzielnicy Głusk. Ale i to Rada Kultury Przestrzeni uważa za błąd, mówiąc wręcz o „rabunkowej gospodarce przestrzenią”.

– Zbyt pochopnie i zbyt odważnie uwalnia się tereny pod zabudowę – ocenia Kamiński. Podkreśla, że należałoby najpierw wykorzystać tereny, które już teraz przeznaczone są pod mieszkania, choćby na Ponikwodzie, na południu Węglina i niedaleko Majdanka. Jego zdaniem lepiej zabudować te miejsca, niż sięgać po obecne tereny rolnicze. – One są bogactwem miasta, zielonym pierścieniem dookoła – stwierdza szef rady. Twierdzi też, że planiści zbyt małą uwagę przywiązują do zieleni, a rozproszenie zabudowy będzie skutkować m.in. zwiększeniem kosztów komunikacji miejskiej.

Członkowie RKP wyliczyli, że gdyby zbudować mieszkania na wszystkich terenach wskazanych w Studium, to Lublin zmieściłby aż 570 tys. mieszkańców. A na to się raczej nie zanosi.
Oficjalne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że do roku 2050 ludność miasta skurczy się do 265 tys. osób. Tymczasem planiści tworzący projekt Studium założyli, że trend będzie odwrotny i że do roku 2050 Lublin urośnie do 374 tys. mieszkańców. Planiści liczą na to, że stanie się tak za sprawą polityki prorodzinnej i dzięki osiedlaniu się przyjezdnych.

Za szerokie, za daleko

Kolejne zarzuty stawiane przez RKP dotyczą dróg. Pierwsze zastrzeżenie: zamiast miejskich ulic planowane są szerokie drogi (podczas gdy np. Warszawa wiele ulic zwęża) sprzyjające ruchowi tranzytowemu i modelowi „mieszkaj poza Lublinem i dojeżdżaj”. Drugi zarzut: nowe trasy prowadzone są poza zabudową. Za przykład służy południe Węglina, gdzie Rada Kultury Przestrzeni znalazła miejsca, skąd mieszkańcy musieliby iść do głównej ulicy kilometr, czyli tyle ile jest od Bramy Krakowskiej do Ogrodu Saskiego.

Kowalski zrozumie

– Pytanie o to, jakie ma być miasto nadal wisi w powietrzu i nikt nie zna dobrej odpowiedzi – mówi Marta Kurowska z RKP. Rada będzie wnioskować o powtórzenie konsultacji społecznych prowadzonych przez Ratusz w sprawie projektu Studium. Chce, by do nowych konsultacji przygotowano mapy „przetłumaczone” tak, by były bardziej zrozumiałe dla laików. – Ten sam rysunek można by uczytelnić – stwierdza Ewa Kipta z RKP.

– Bardziej przystępna forma rzeczywiście zostanie przygotowana – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Będziemy ją prezentować podczas drugiego wyłożenia projektu Studium, bo prezydent zdecydował, że do drugiego wyłożenia dojdzie.
To oznaczałoby, że projekt będzie jeszcze poprawiany. Uwagi do jego obecnej wersji można zgłaszać do 4 sierpnia kierując je do prezydenta miasta na piśmie (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin, albo mailem: planowanie@lublin.eu.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty