W Polsce umieralność z powodu chorób sercowo-naczyniowych należy do najwyższych w Europie. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania w ramach profilaktyki układu krążenia. Na badania nie trzeba mieć skierowania.
Jak podaje NFZ, choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów zarówno w Polsce jak i na świecie. Na zachorowalność wpływa m.in. zła dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Dla osób szczególnie narażonych, NFZ przygotował Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), którego celem jest zwiększenie wykrywalności schorzeń i skuteczności leczenia, a także podniesienie świadomości społeczeństwa.
- Głównym celem jest obniżenie o ok. 20 proc. zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia. W województwie lubelskim w 2023 roku z badań w ramach programu CHUK skorzystało blisko 39 tys. pacjentów, w tym ponad 22,5 tys. kobiet oraz niemal 16 tys. mężczyzn. Ważnym elementem programu jest edukacja zdrowotna, czyli promocja niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej. Dzięki temu, u osób objętych programem, możemy zmniejszyć te czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, które wynikają z niezdrowego stylu życia - mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Do programu mogą przystąpić osoby w wieku od 35 do 65 roku życia, które są obciążone czynnikami ryzyka takimi jak palenie tytoniu, nadmierny stres, mała ilość aktywności fizycznej, nadciśnienie czy nadwaga, otyłość i predyspozycje genetyczne. Dotyczy to również osób, które nie miały do tej pory rozpoznanej choroby układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek lub rodzinnej hipercholesterolemii, a także nie korzystały z badań w ramach programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Na badania nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz lub pielęgniarka skieruje pacjenta na pomiar ciśnienia tętniczego, badania biochemiczne (stężenie cholesterolu, poziom glukozy), a także określa współczynnik masy ciała i czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, i w zależności od wyników może skierować na dalsze leczenie do specjalisty, przekazać zalecenia lub zaprosić na ponowne badanie za 5 lat.