Oddział neurochirurgii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej powstał w miejscu starego traktu operacyjnego. Modernizacja i zakup sprzętu kosztowały prawie 32 mln złotych.
Od lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie lekarze mogą już leczyć operacyjnie choroby układu nerwowego. Neurochirurdzy będą zajmować się schorzeniami w obrębie mózgowia, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych oraz układu naczyniowego. Z leczenia będą mogli skorzystać pacjenci cierpiący m.in. na ostre i przewlekłe bóle, urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego, guzy mózgu, nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki wewnątrzczaszkowe czy nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.
- Nowa inwestycja, czyli oddział neurochirurgii, zwiększy dostępność procedur medycznych dla pacjentów z regionu lubelskiego w zakresie neurochirurgicznym, neuroonkologicznym i diagnostycznym. Do tej pory z powodu trudnej dostępności do świadczeń neurochirurgicznych, pacjenci zmuszeni byli do korzystania z oferty placówek spoza województwa. Teraz jest szansa, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Otwarcie oddziału w Szpitalu Wojewódzkim przełoży się na poprawę jakości świadczonych usług zdrowotnych i bezpieczeństwa pacjentów – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W miejscu nowego oddziału znajdował się wcześniej stary trakt operacyjny oraz oddział toksykologiczno-kardiologiczny.
Szpital zmodernizował te przestrzenie, zakupił specjalistyczny sprzęt niezbędny do diagnozy, operacji i terapii małoinwazyjnych. W skład wyposażenia wchodzi m.in. neuroendoskop, mikroskop operacyjny, nóż ultradźwiękowy, aparat USG czy stabilizator czaszki. Placówka zatrudniła 11 lekarzy. Oprócz WSS w Lublinie, oddziały neurochirurgii znajdują się również m.in. w SPSK nr 4 w Lublinie, w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Zamościu.