Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2023 r.
10:00

Toksykologia otwarta. Nowy oddział, nowe metody leczenia

0 A A

To jeden z dziesięciu w Polsce ośrodków ostrych zatruć: oficjalnie otwarto na nowo Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Teraz jest w wyposażony w najnowszy sprzęt i znajduje się już w samodzielnym budynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wcześniej znajdował się w bloku C, zaraz obok Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Od środy funkcjonuje w czterokondygnacyjnym bloku G. W ramach inwestycji został wymieniony i zakupiony nowy sprzęt, co ma przyczynić się do poprawy jakości leczenia.

EKG i holtery ciśnieniowe

– Trzy poziomy są przeznaczone dla pacjentów szpitalnych, jeden poziom dla pacjentów ambulatoryjnych i dla studentów oraz jeden poziom jest administracyjno-diagnostyczny. Są tam bardzo dobrze wyposażone pracownie, w tym akredytowana pracownia echokardiograficzna, ze stołem pochylniowym, pracownia EKG i holterów ciśnieniowych. Oczywiście: są próby wysiłkowe, cały zakres badań echokardiograficznych, spoczynkowych i wysiłkowych. Znaczna poprawa jeśli chodzi o pacjentów toksykologicznych, którzy mają dostęp do komory hiperbarycznej i możliwość dializoterapii. Jeśli chodzi o intensywną terapię są respiratory i inne urządzenia łącznie z systemem LUCAS do masażu serca – wylicza dr n. med. Jarosław Szponar, kierownik Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego WSS w Lublinie.

Oddział dysponuje 50 łóżkami. Jak dodaje kierownik, rocznie oddział przyjmuje około 3200 pacjentów, z czego 1900 to pacjenci kardiologiczni, a 1300 toksykologiczni. Na oddział trafiają osoby przeróżnymi z zatruciami, w tym osoby podejmujące próby samobójcze.

Jeden z dziesięciu

Są pacjenci zarówno przypadkowo zatruci np. tlenkiem węgla czy jakimiś substancjami, które są powszechnie dostępne. Dużą grupę stanowią pacjenci zatruci lekami w przebiegu prób samobójczych, zaburzeń depresyjnych. Są to również pacjenci z jakichś przemysłowych skażeń, które także się zdarzają. Oczywiście, bardzo duża grupa polskiej populacji jest uzależniona od różnych substancji, środków czy od alkoholu – mówi dr Jarosław Szponar.

W oddziale został utworzony również gabinet psychologa i psychiatry. Oprócz standardowego leczenia, pacjenci będą mieli dostęp również do opieki psychiatrycznej, która jest obowiązkowa np. w przypadku osób po próbie samobójczej w przebiegu depresji.

Dyrektor szpitala wspomina, że inwestycja odpowie na potrzeby ciągle wzrastającej liczby pacjentów w zakresie toksykologiczno-kardiologicznym.

– Mamy wydzieloną, odrębną izbę przyjęć ze względu na rodzaj pacjenta, który może być w różnym stanie emocjonalnym. Omijamy oddział ratunkowy. Będzie 18 łóżek monitorowania, wprowadzamy nową metodę leczenia hiperbarycznego, a także odtruwania chorób toksykologicznych – zaznacza Piotr Matej, dyrektor WSS w Lublinie.

Oddział jest jednym z dziesięciu ośrodków ostrych zatruć w Polsce. Hospitalizowane są osoby pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy w tym również dzieci poniżej 18 roku życia z objawami zatrucia. Dostosowane wyposażenie oraz odpowiednio przeszkolona kadra, mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale również pracownikom, którzy nierzadko spotykają się z agresywnymi zachowaniami.

Komfort i bezpieczeństwo

– Mamy monitoring nad każdym pacjentem, co dla nas jest kluczowe. Mamy ciężkich pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi, ale również bardzo niebezpiecznych, więc są też zabezpieczone okna, które nawet nie są uchylane. To wynika ze specyfiki oddziału. Mamy pacjentów pobudzonych, osoby, które się zatruły, które spożyły za dużą ilością alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków czy nawet innych środków. Jest to pacjent wymagający otwartych non stop oczu, dosłownie z każdej strony. Stąd ten monitoring, to systematyczne sprawdzanie stanowisk. Chodzi również o nasze bezpieczeństwo i komfort pracy. Teraz na pewno mamy dużo lepsze warunki pracy niż poprzednio – zaznacza Dominika Ruszniak, oddziałowa Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego WSS.

Na środowym otwarciu był obecny również rektor Uniwersytetu Medycznego Wojciech Załuska, który wspomniał, że zmodernizowany oddział posłuży również uczelni w procesie kształcenia studentów i szkolenia młodych lekarzy.

Kadrę tworzy 16 starszych rezydentów i ok. 20 rezydentów. Oprócz pacjentów z zatruciami, lekarze udzielają pomocy osobom z dolegliwościami kardiologicznymi w tym z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, czy nadciśnieniem tętniczym. Prowadzona jest również całodobowa telefoniczna informacja toksykologiczna, zarówno dla placówek medycznych jak i osób prywatnych.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 18,6 mln złotych, z czego blisko 18,4 mln zł to wsparcie z Funduszy Europejskich. Dyrekcja szpitala zapowiedziała również, że niedługo zostanie otwartych sześć nowoczesnych sal operacyjnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty