Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.
Inwestycja w odpowiednio dobrane krzesło, które podczas pracy przy komputerze zapewni maksymalny komfort, zdecydowanie przełoży się na poprawę samopoczucia pracowników i zwiększenie ich wydajności. Zanim wybór padnie na konkretne fotele ergonomiczne, sprawdź, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia to dziedzina nauki o pracy. Ma ona za zadanie dostosować narzędzia, maszyny, otoczenie i warunki pracy do ludzkiej anatomii i psychofizycznych możliwości. Główną rolę w ergonomii zajmuje komfortowy sposób organizowania miejsca pracy i nauki. Dotyczy to głównie mebli takich jak: fotele ergonomiczne, biurka i innych mebli używanych w biurze lub domowym gabinecie.
Fotel ergonomiczny do komputera
Ergonomiczne fotele biurowe to krzesła, które posiadają regulowany zagłówek i podłokietniki oraz wyprofilowane siedzisko. Te trzy elementy wpływają na wygodę siedzenia w fotelu. Stabilna konstrukcja sprawia, że bez problemu dopasuje się fotel do wzrostu, masy i sylwetki osoby siedzącej. Najważniejsze przy fotelach ergonomicznych jest ich możliwość wykonania pełnego obrotu. Modele te umożliwiają szybką zmianę pozycji, łatwy kontakt ze współpracownikami oraz błyskawiczny dostęp do dokumentów.
Wybierając fotele ergonomiczne do biura, należy pamiętać, że muszą one spełniać niezbędne normy BHP, według których fotele ergonomiczne powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy, w którym spędza się minimum 4 godziny przed komputerem. Co ważne, krzesła ergonomiczne biurowe powinny posiadać pięcioramienną podstawę z kółkami, która to właśnie zapewnia obrót mebla o 360 stopni wokół własnej osi.
Regulowany zagłówek
Zagłówki mają za zadanie stabilizację szyi i zmniejszanie napięcia mięśni karku. Ergonomiczne fotele biurowe posiadające funkcję regulacji zagłówka przydają się w sytuacjach, gdy potrzebna jest chwila wytchnienia przy pracy przy komputerze.
Wyprofilowane oparcie
Wybierając fotel ergonomiczny do biura, sprawdź, czy dany model posiada podparcie lędźwiowe, czy oparcie oraz siedzisko jest odpowiednio wyprofilowane. Oparcie ma za zadanie utrzymywać prawidłową pozycję kręgosłupa na całej jego długości. Oparcie powinno być szerokie, długie i zakończone zagłówkiem.
Fotele ergonomiczne do komputera powinny posiadać regulację nachylenia oparcia i regulację oparcia dla kręgów lędźwiowych, gdyż pozwala to na całkowite odciążenie kręgosłupa. Według wymogów BHP regulacja nachylenia oparcia powinna obejmować zakres od 5 stopni do przodu oraz 30 stopni do tyłu. Przy każdej regulacji warto także zwrócić uwagę na opcję blokady ustawień, która zapewni użytkownikowi komfortowe i bezpieczne korzystanie z fotela.
Regulowane podłokietniki
Fotele biurowe ergonomiczne powinny mieć możliwości regulacji podłokietników, które pomagają odciążyć kręgosłup oraz zwiększają komfort pracy przy biurku. Podłokietniki zmniejszają obciążenie ramion i pomagają w utrzymaniu właściwej postawy oraz umożliwiają odpowiednie ułożenie rąk i dłoni podczas pracy przy komputerze. Przepisy BHP mówią, że podłokietniki powinny być regulowane na poziomie 19-25 cm od siedziska.
Podłokietniki możemy regulować w górę i dół oraz w przód i tył.
O czym jeszcze należy pamiętać, kupując fotel ergonomiczny?
Dobry, ergonomiczny fotel biurowy powinien posiadać podnóżek, który umiejscowiony jest na odpowiedniej wysokości, na której w wygodny sposób można oprzeć stopy. Dzięki temu zapobiegniemy drętwieniu nóg oraz zasypianiu podczas siedzenia na krześle.
Konstrukcja fotela powinna być wygodna i posiadać regulowaną wysokość, tak aby osoby o różnym wzroście mogły w pełni korzystać z tego mebla. Podczas zakupu należy przeczytać specyfikację danego modelu i sprawdzić do jakiej sylwetki jest rekomendowany.
Warto także sprawdzić, jakie są możliwości regulacji głębokości siedziska i czy jest opcja wysunięcia siedziska. Siedzisko powinno być zaokrąglone z przodu - tak aby nie uciskało naczyń krwionośnych nóg. Co więcej, siedzisko nie powinno być zbyt głębokie, w przeciwnym razie użytkownik może zapadać się w fotelu i nie będzie mógł korzystać w odpowiedni sposób z oparcia. Kolejne, na co należy zwrócić uwagę to długość siedziska, która powinna być taka, aby zapewniać oparcie na 2/3 długości ud - w ten sposób zapobiegniemy rwie kulszowej.
Równie ważne przy wyborze foteli ergonomicznych jest rodzaj materiału pokrywającego fotel. Materiał wpływa na łatwość utrzymania fotela w czystości, ale także na komfort siedzenia. Przykładowo ekoskórę szybko i łatwo się czyści, jednak w ciepłe dni osoba siedząca ma wrażenie, że przykleja się do fotela. Najlepszym rozwiązaniem będą materiały oddychające - przykładowo siateczka „mesh”, która zapewnia zarówno dobrą cyrkulację powietrza, jak i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Kolejnym elementem konstrukcji, o którym należy pamiętać, są kółka. Najlepiej dobrać takie, które nie porysują podłogi w biurze. Do wyboru są kółka plastikowe, nylonowe oraz gumowe. Każde sprawdzą się na innej powierzchni.
Kupując fotel ergonomiczny, zwróć uwagę na design i wybierz taki model, który będzie pasować do aranżacji domu lub biura. Nowoczesny wygląd modeli sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru. Możemy zdecydować się na czarny lub biały stelaż, w zależności od wystroju pomieszczenia.
Poszukując fotela, który odpowiedniego do pracy na siedząco, należy pamiętać, aby był dopasowany do trybu pracy i przyzwyczajeń osoby z niego korzystającej.
Fotel biurowy ergonomiczny - podsumowanie
Ergonomiczny fotel obrotowy to niezastąpiony fotel podczas pracy przy komputerze. Odpowiedni fotel ergonomiczny ma możliwość regulacji zagłówków, podłokietników, odchylania oparcia oraz umożliwia regulować głębokość siedziska. Co więcej, dobrze dopasowane krzesło ergonomiczne będzie służyć przez długie lata.